Duda stanął w obronie ciężarnych loch

Duda stanął w obronie ciężarnych loch

Takie stanowisko nic nie kosztuje, więc Andrzej Duda postanowił zainterweniować w kwestii dzików.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Duda spotkał się z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i szefem resortu środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Panowie rozmawiali głównie „zasadności odstrzału dzików w Polsce i w innych krajach europejskich jako formy zapobiegania i zwalczania ASF, zalecanej przez UE”, a także o sytuacji rolników na obszarach występowania tej choroby.

Prezydent zaapelował do Kowalczyka, aby rozważył „wyłączenie z odstrzału wysokoprośnych loch”, bo to właśnie kwestia zabijania ciężarnych loch budzi największe kontrowersje i protesty.

Poskutkowało. Minister środowiska poinformował potem na antenie TVN24, że do soboty wyda odpowiednie instrukcje. „Nie ma żadnego nakazu ani zalecenia strzelania do loch ciężarnych, ale żeby nie było wątpliwości, zamierzam wydać zalecenie, by myśliwi nie strzelali do loch ciężarnych i do tych, które prowadzą młode” – oświadczył Kowalczyk.

Podkreślił jednocześnie, że w sezonie łowieckim 2018-2019 planuje się odstrzelić 185 tys. sztuk, czyli mniej iż w ubiegłych latach. Poinformował też, że obecnie populacja tej zwierzyny liczy obecnie 250-300 tys.

/j/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Rafał P.administratorParagraf22PiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Czy tu naprawdę chodzi o ochronę przed ASF?! 185 tysięcy sztuk do odstrzału, średnio po około 450 zł za sztukę (kwoty od 300 do 650 złotych), co daje razem ponad 80 milionów do podziału. Ci na górze doją z nagród ministerialnych, pensji „asystenckich” oraz odpraw dyrektorskich co pół roku, inni ze sprzedaży drewna (jak w Puszczy Białowieskiej), a dla tych na dole pozostają „dziki+”. Przecież każdy musi się załapać na „dobrą zmianę”.
Gospodarka rabunkowa postępuje w tempie pociągu pośpiesznego. Czy ktoś myślący ma jeszcze jakieś wątpliwości co do charakteru tej władzy? Siekiera, motyka, dąb, akacja, znowu w Polsce okupacja…

Paragraf22
Paragraf22

Co to są wysokoprośne lochy? A słyszał ktoś może o niskoprośnych?

administrator
Rafał P.
Rafał P.

W sytuacji gdy myśliwy może zastrzelić teściową, bo ta wybrała się do lasu na spacer, a on ją pomylił z lochą niskoprośną, to może myśliwym na polowaniu powinien towarzyszyć weterynarz.