Duda umacnia się na prowadzeniu. O wyniku drugiej tury zdecydują wyborcy Hołowni i Bosaka

Podbieranie polityków z innych partii to faktycznie droga do sukcesu?

Rano, po godzinie 5.:30, Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 23734 na 27230 obwodów głosowania, czyli 87,16% proc. Andrzej Duda umocnił się na prowadzeniu, zdobywając 45,24% (w exit poll – 41,8%), Rafał Trzaskowski – 28,92%(w exit poll 30,4%), Szymon Hołownia – 13,69 %(w exit poll – 13,3 %, Krzysztof Bosak – 6,79% (wcześniej 7,9%), Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,46% (wcześniej 2,6%) i Robert Biedroń – 2,12% (wcześniej 2,9%).

 

Analizując dokładnie te dane, można zauważyć, że na Andrzeja Dudę głosował twardy elektorat PiS, bo aż 91%. Mimo tego zadowolenia z siebie i przekonania, że jest on prezydentem idealnym, na miarę czasów, niewiele osób, które wcześniej głosowały na inne partie, tym razem dało się przekonać i postawiło właśnie na niego.

Wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego to 72% stanowi stały elektorat PO, a 8% przeniosło swoją sympatię polityczną na niego z SLD.

 

Szymona Hołownię poparło 29% byłych sympatyków PO i 9% tych, którzy wcześniej obstawiali PiS. Temu kandydatowi udało się też przyciągnąć wielu niebiorących udziału we wcześniejszych, jesiennych, wyborach oraz pewną grupę byłych wyborców Konfederacji.

Ponad połowa dawnych wyborców Konfederacji poparła Krzysztofa Bosaka. Mógł on też liczyć na głosy dawnych zwolenników PiS. Jeśli chodzi o Roberta Biedronia, zyskał on uznanie raptem 38% elektoratu SLD.

No nic. Pozostaje nam czekać na ostateczne wyniki wyborów, które PKW ma nam przedstawić najpóźniej w środę, w godzinach rannych i na II turę zmagań między Dudą a Trzaskowskim. Teraz najważniejsze będzie to, jak obaj panowie się zaprezentują, który z nich bardziej przekona elektoraty pozostałych kandydatów do siebie, będzie miał lepszą strategię i wyda się bardziej wiarygodnym.

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl/wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vint
vint
29 czerwca 2020 09:04

No i pozamiatane. W tej chwili albo trwa uznawanie głosów na opozycję za „nieważne” albo „cudem” odnajdują się głosy na Du*ę, które „przypadkiem ostały się w urnach”. Jeszcze chwila i Du*a będzie miał 45% i dziękujemy bardzo, witamy w dyktaturze. A nawet jeśli Du*a jeszcze teraz nie wygra, to nawet jeśli R. Trzaskowski dostanie wszystkie głosy zwolenników Hołowni, Kosiniaka i Biedronia, to i tak przegra, bo głosujący na Bosaka zagłosują na Du*ę. Kto może niech się pakuje i ucieka za granicę póki jeszcze granice otwarte… Po kolejnym „planie pięcioletnim” pislamistów tu nie będzie nawet czego zaorać…

Jerzy
Jerzy
29 czerwca 2020 14:08
Reply to  vint

Dzięki, vint! Twój komentarz to miód na moje serce. Oby się sprawdziło wszystko, co prorokujesz i do czego zachęcasz!

vint
vint
29 czerwca 2020 15:16
Reply to  Jerzy

Naprawdę chcesz zwycięstwa Du*y? Niedługo nie wystarczy drzew w Puszczy Białowieskiej na papier dla Glapińskiego do drukowania nowych pieniędzy. Jak ten „pińćsetplusowy” raj runie, to nie będzie czego zbierać. No ale ja z całego serca życzę zwolennikom Du*y i pisu żeby doświadczyli mocno i konsekwentnie wszystkich efektów pislamskiej polityki wraz z ich skutkami.

kuba
kuba
29 czerwca 2020 16:16
Reply to  Jerzy

Niestety nie sprawdziło się twoje życzenie nie ma 45% a w drugiej turze pogonimy pada