Duda wybrał I prezesa SN mimo że doszło do złamania prawa

Duda wybrał I prezesa SN mimo że doszło do złamania prawa

W sobotę sędziowie SN wyłonili 5 kandydatów na stanowisko I prezesa. Największe poparcie zdobył Włodzimierz Wróbel na którego zagłosowała większość, ale wiadomo było, że prezydent Duda ominie tę kandydaturę szerokim łukiem. Jak bowiem sam zapowiedział, w dokonaniu  wyboru będzie kierował się „doświadczeniem sędziowskim kandydatów, ich dotychczasową postawą, czy te osoby otwarcie prezentowały swoje poglądy polityczne, czy też nie prezentowały tych poglądów politycznych, zwłaszcza w ostatnim czasie”.

 

Przez kolejne dwa dni, Duda udawał, że myśli i dzisiaj już wiadomo. I prezesem SN, z poparciem raptem 25 sędziów, została Małgorzata Manowska. Argumentem, którzy przemówił najmocniej za tym wskazaniem to fakt, że pani sędzia jest „swoja”, jest odkryciem PiS-u, więc raczej nie powinna stawać okoniem i można liczyć na jej uległość wobec partii rządzącej.

Andrzej Duda kolejny już raz pokazał, że nie obchodzą go niepisane zasady, iż powinien wybrać kandydata z największym poparciem sędziów SN. Nie obeszło go również to, że komisarze przez niego wyznaczeni, prowadzili obrady niezgodnie z obowiązującym regulaminem, a Aleksander Stępkowski „pozbawił zgromadzenie konstytucyjnego prawa do przedstawienia kandydatów prezydentowi i sam ich zgłosił. Sędziowie chcieli to zrobić uchwałą. Brak takiej uchwały powoduje, że procedura nie została zakończona i brak jest możliwości powołania pierwszego prezesa”.

 

Pięćdziesięciu sędziów SN usiłowało uświadomić prezydentowi, że doszło do złamania prawa, ale bezskutecznie. Nie po to Duda dzierży w swoich rękach długopis, by nie skorzystać z niego, gdy na szali leży dobro jego prezesa i partii.

No cóż, nie ma jednak tego złego, co by nie wyszło na dobre. Buta i arogancja zawodowa Dudy pozostawia furtkę, by w odpowiednim momencie, gdy już PiS pożegna się z korytem, będzie można szybko i łatwo odkręcić sprawę i powiedzieć Manowskiej pa pa …

 

Tamara Olszewska

 

(Źródło: wyborcza.pl)

 

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
מְנֵאsmętekandreMaciek123454321Jacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
daroo
daroo

KTO ZASKOCZONY? RĘKA W GÓRĘ !!!!

Maciek123454321
Maciek123454321

Ręka w górę. kciuk w dół. Jak w starożytnym Rzymie.

Predator
Predator

Na głupotę jeszcze lekarstwa nie wynaleziono, czopek i inni sami się pchają do więzienia, to tylko kwestia czasu.

ech
ech

Daj PanieBoże……

HerodAntypis
HerodAntypis

Jak mógł nie złamać prawa skoro sam jest złamasem. Zgred wycisnął go jak cytrynę, do ostatniej kropli. Nędzny koniec nędznej kadencji. Nawet nie poleży spokojnie na śmietniku historii, co i rusz będą go stamtąd wywlekać jako przykład największego badziewia wśród polskich prezydentów. Toć nawet jaruzel jako komuch był lepszy; niczym nie zasłynął ale przynajmniej nie kwasił

Temida
Temida

No imamy nowe „odkrycie towarzyskie” kurdupla z drabinki TW”Balbina” wskazane i obsadzone na urzędzie przez posłusznego Adriana! Pytaniem pozostaje tylko czy też tak dobrze gotuje jak magister z TK, czy tylko będzie bezwolnym narzędziem w brudnych łapach pisuaru?!

daroo
daroo

Może nie gotuje tak dobrze ale na pewno dobrze sprząta

smętek
smętek

Pewnie ta druga okoliczność jest ważniejsza. Będzie cicha i pokornego serca bo za jej kadencji wykradziono tysiące danych osobowych z zasobów szkoły, którą kierowała.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Skala uchybień, w tym naruszeń prawa, oraz niepewny status sędzi SN mianowanej na podstawie rekomendacji neo-KRS powoduje, że pani Manowska, wyznaczona przez Dudę jako PiSi nadzorca SN, może być usunięta ze swego stanowiska bez naruszania Konstytucji, gdy tylko zajdą sprzyjające okoliczności.

Maciek123454321
Maciek123454321

Czy ktoś miał jakieś złudzenia odnośnie Pierwszego Szmaciarza RP? Swoją drogą, przez własną głupotę pozostawili otwartą furtkę, żeby pisowską nominatkę wywalić przy pierwszej okazji. No i powiedzmy sobie szczerze – pani nominatka autorytetu mieć nie będzie żadnego. Myślę, że za autentycznego, choć nieformalnego I Prezesa SN grono sędziowskie uznawać będzie prof. Włodzimierza Wróbla.

andre
andre

czubek pracowity jak mrówka, w nagrodę czeka go niebawem trybunał stanu

מְנֵא
מְנֵא

Proszę o zapoznanie się z art. 13 § 7 Ustawy o Sądzie Najwyższym a następnie z dokumentem do którego jest następująca ścieżka dostępu: http://www.sn.pl/aktualnosci/SiteAssets/Lists/Wydarzenia/AllItems/Protokół głosowania na kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa SN.pdf. Bedę niezmiernie wdzięczny za rzeczowe komentarze.