Dulkiewicz nie wyklucza, że sprawa przejęcia Westerplatte przez PiS znajdzie finał w unijnym Trybunale

Już wiadomo co chodzi z Westerplatte. Joanna Lichocka zdradziła, że to PiSowska wojenka z PO

– „Staje mi przed oczyma obraz sprzed dwóch lat – 1 września 2017 r., kiedy harcmistrz Artur Lemański miał podchodzić do mównicy i decyzją polityczną urzędnika reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość i polski rząd został zatrzymany i został mu odebrany głos. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo podobną sytuacją. Dzisiaj nam, Polkom i Polakom zostaje odebrany głos dotyczący przyszłości półwyspu Westerplatte, bo właśnie temu ma służyć specustawa o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Tylnymi drzwiami, bez konsultacji społecznych, bez rozmów, bez analiz, bez rozmów także ze środowiskiem kombatanckim Prawo i Sprawiedliwość chce podjąć jedynie słuszną decyzję: „Polacy, obywatele kontra decyzja polityczna jednej partii” – powiedziała prezydent Gdańska. Pisaliśmy o tej specustawie w artykule „Dulkiewicz ostrzega przed ruchami PiS zmierzającymi do zagarnięcia tradycji Westerplatte”.


– „Prawo i Sprawiedliwość tylnymi drzwiami usiłuje wprowadzić przepisy zawłaszczające i przejmujące cały ten teren – na to zgody nie będzie. Dlatego apeluję do pana wicepremiera Piotra Glińskiego, wiceministra kultury Jarosława Sellina, który jest Pomorzaninem i zna doskonale skomplikowane losy tego terenu – aby podjąć rozmowy i dialog na temat tego, jak powinno wyglądać Westerplatte” – stwierdziła Dulkiewicz. Prezydent Gdańska nie wyklucza podjęcia kroków prawnych, jeśli PiS przeforsuje przyjęcie specustawy. – „Jedyna możliwość, o której mogę dziś powiedzieć – coś co będziemy rozważać – jeśli ta ustawa będzie uchwalona, to jest tylko Europejski Trybunał Sprawiedliwości” – zapowiedziała.

W sprawie wypowiedział się także marszałek pomorski Mieczysław Struk. – „Wiemy o tym, że podobne zabiegi zmierzające do zmiany kontekstu historycznego dotyczyły wcześniej Muzeum II Wojny Światowej i Europejskiego Centrum Solidarności. Dziś – jak słyszymy – jest czas na Westerplatte. Dziś nie stawia się już funkcjonariusza przed harcerzem, zabraniając mu odczytania apelu poległych – dziś używa się projektu specustawy, którą knebluje się zarówno gdański samorząd, jak i zdanie obywateli, także tych, którzy są depozytariuszami historii pielęgnowanej tu od wielu lat na Westerplatte, nie przez władzę państwową, ale przez zwykłych obywateli, tych którzy 1 września rano tu przyjeżdżają. Po raz kolejny mamy dowód na to, że politycy obecnego obozu władzy bardzo chętnie stosują rozwiązania, które pozwalają im na realizację wątpliwych zamierzeń, z kompletnym ignorowaniem prawa, logiki i odmiennych poglądów” – stwierdził Struk.

Prezes Koła Gdańsk-Wrzeszcz Armii Krajowej por. Cezary Burkiewicz powiedział, że należałoby powołać komisję złożoną z historyków, która powinna określić, co można, a czego nie można robić na Westerplatte. – „Westerplatte to święte miejsce dla kombatantów i Polaków. Zapoznałem się z projektem ustawy likwidującej to święte miejsce. Z ustawą, która mówi, że wydamy tu 115 mln zł na nowe budowle. Co chcemy zrobić? Kioski na piwo czy może inne budowle rozrywki? Bo konserwacja Westerplatte to tylko poprawa tego, co zostało. Nie wolno tu budować nic więcej” – stwierdził kombatant. Projektem specustawy Sejm może zająć się już w czerwcu.

bt

Źródło: radiozet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Jak rozumiem, skoro nie wyszło mieszkanie +, Mierzeja +, Lotnisko +, to ma być Westerplatte +, czyli odbudowa koszar i nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego. W każdym razie wrażenie jest takie, że PiS odbiera Polsce Westerplatte. I niech mnie ktoś teraz przekona, że PiS nie jest okupantem.