Dura lex, sed lex – łacińskie cytaty Piechy, czyli szczepienia, lockdown a Kuba

Dura lex, sed lex – łacińskie cytaty Piechy, czyli szczepienia, lockdown a Kuba

Mamy szczególny rok pandemiczny” – tłumaczy były wiceminister zdrowia, Bolesław Piecha. Zwraca się do przedsiębiorców: „ograniczenie transmisji koronawirusa jest najważniejsze. Dura lex, sed lex (twarde prawo, ale prawo – przyp. red.). Wytrzymajmy jeszcze trochę, to jest taki mój apel”. Dodaje, że w tym tygodniu będziemy mieć „sprawdzian sprawności naszych punktów szczepień”.

 

Poseł właśnie wrócił z wycieczki na Kubę. Tłumaczył, że przecież „nikt nie zabronił mu jechać”, a na dodatek „ratuje firmy, które w tej branży turystycznej siedzą”. Ta wycieczka była projektowana jeszcze przed pandemią, a jedyną jej konsekwencją jest to, że poseł pracuje w kwarantannie.

W rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM poseł PiS nie pamięta nazwiska kandydata swojej partii na rzecznika praw obywatelskich, ale jako lojalny członek partii będzie na niego głosował. Uważa, też, że wprawdzie szkoły muszą zostać jak najszybciej otwarte dla najmłodszych dzieci, nauczyciele nie powinni być szczepieni w pierwszej kolejności. Według tej argumentacji – uważa poseł – także weterynarze powinni być szczepieni jak najszybciej.

 

Musimy pamiętać, że co tydzień do Polski przybywa około 300-350 tysięcy szczepionek. …Nie ma możliwości zaszczepienia wszystkich. Wybrano taką, a nie inną drogę. Ja ją uważam za słuszną”. Poseł tłumaczy, że rozumie biznesmenów i ich niecierpliwość wobec lockdownu, ale przecież jest „określona tarcza finansowa. Oni już z nich częściowo skorzystali. Teraz skorzystają bardziej…To jest mój taki apel. Wytrzymajmy, a rząd, nasz rząd niech się stara”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Za wolne tempo szczepień nie odpowiada rząd, ale samodzielne podmioty, które tych szczepień dokonują.  Poseł jednak obiecuje, że – z tego, co wie –  „nie będzie brakowało szczepionek”.

Jak widać, były wiceminister zdrowia jest doskonale poinformowany zarówno o stanie gospodarki w okresie pandemii, jak i organizacji szczepień w Polsce.

/ep/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
12 stycznia 2021 16:47

Dura lex…? Raczej „Carpe diem” posła Piechy. Ale ratować trzeba, zwłaszcza Kubę. „Kuba wyspa jak wulkan gorąca”…

Marek
Marek
12 stycznia 2021 19:11

Jak zawsze pisuar wybiera tylko takie sentencje i ich interpretacje jakie mu pasują. Szybkie wyszukanie w googlach daje ciekawe choć mniej znane:
Nemo iudex idoneus in propria causa. Nemo testis idoneus in propria causa. Ciekawe w kontekście „sędzi pawłowicz”, czy „reformy sądownictwa w ogóle”.
Dormiunt aliquando leges, numquam moriuntur. Też powinien sobie przyswoić w kontekście dzisiejszej bezkarności i łamania prawa.