Dwie uczestniczki akcji wieszania tęczowych flag zostały zatrzymane przez policję

Śledztwo umorzone dlatego, że sprawcy pozostają nieznani, a nie dlatego, że tęcza nie obraża.

W nocy z 28 na 29 czerwca na najważniejszych pomnikach warszawskich, w tym na figurze Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża powieszono tęczowe flagi. W poniedziałek, na polecenie prokuratury zatrzymano na ulicy Małgorzatę i – bez podania powodu – wpakowano ją do nieoznakowanego radiowozu. Jest to już drugie zatrzymanie tej samej aktywistki. Pierwszego dokonano 14 lipca, także bez podania zarzutów. Nieoficjalnie wiadomo, że jest podejrzana o zniszczenie furgonetki emitującej przez głośniki hasła przeciwko osobom nieheteronormatywnym.

 

Dziś rano do mieszkania drugiej z aktywistek, Łani, także weszła policja i zabrała ją na komisariat przy ul. Wilczej. Przeszukanie mieszkania wciąż trwa.

Zarówno rzecznik Komendy Stołecznej Policji, jak i wydział komunikacji komendy odmawiają komentarzy.

W kontakcie z zatrzymanymi są prawnicy i posłanka Lewicy, Hanna Gil-Piątek. „Wiemy, że aktywistki są przesłuchiwane, mają prawników, natomiast my ze swojej strony ruszymy z interwencją i będziemy dziś wieczorem odwiedzać komendy”.

 

Od 30 lipca wiadomo, że warszawska prokuratura wszczęła postepowanie w sprawie „znieważenia pomników upamiętniających osoby oraz zdarzenia historyczne poprzez umieszczenie na nich tęczowych flag i masek”, czyli za czyn z art. 261 k.k., a także znieważenie przedmiotu czci religijnej. Grupy odpowiedzialne za akcję, podpisujące się jako Gang Samzamęt, Stop Bzdurom oraz Poetka na przyklejonym do pomników manifeście wyjaśniały cel akcji: „Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Co grozi aktywistkom? W myśl artykułu 261 kk „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Pytanie, czy i kogo może znieważyć tęczowa flaga – niegdyś religijny symbol pojednania.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał P
Rafał P
4 sierpnia 2020 16:08

A na co te aktywistki liczyły? Że prezydent miasta przyjedzie do nich z kwiatami?
Jak się włazi w środek stada wściekłych psów to trzeba się liczyć z tym, że będzie się mieć d..pę pogryzioną.

Predator
Predator
4 sierpnia 2020 17:15
Reply to  Rafał P

Jak by wszyscy myśleli tak jak ty, to byśmy tkwili w głębokiej komunie do dziś. Widzę że cieszysz się że mamy dzisiaj milicję obywatelską, tylko uważaj bo i ty możesz dostać po dupie za nić

Marek
Marek
4 sierpnia 2020 18:43
Reply to  Predator

A nie wszyscy tak właśnie myślą jak pan sugeruje (co wcale nie jest jasne we wpisie Rafała P.)?
Nie tkwimy dalej w głębokiej komunie mentalnie i prawnie?
Czym się różni rząd pis od rządu PZPR?

Predator
Predator
5 sierpnia 2020 15:43
Reply to  Marek

Oj różni się i to diametralnie, rząd PZPR stwarzał pozory dobrego rządzenia, nie kradli w biały dzień, nie szczuli na siebie ludzi, towarzysze wybierani na stanowiska o klasę przewyższali dzisiejszą elitę intelektu. Gdyby kurdupel wtedy rządził nie udałoby się obalić socjalizmu.

Marek
Marek
5 sierpnia 2020 17:39
Reply to  Predator

Z tym się mogę zgodzić PZPR przynajmniej udawał, kaczyński natomiast zrozumiał, że polacy to naród idiotów i nie musi udawać wystarczy rzucić im pińset plus, pozwolić na nienawiść do żydów, imigrantów, LGBT, elit, Unii, lewaków, inteligencji i kogo tam jeszcze będzie trzeba, a w zamian pozwolą dyktatorowi na wszystko. PZPR przynajmniej miał obawy odnośnie reakcji ludzi, pisuary nie mają takich obaw i wygrywają.

Goool
Goool
4 sierpnia 2020 18:19
Reply to  Rafał P

No wiesz, w pewnych kręgach opozycji zajumanie znicza na przykład to czyn godny pochwały.

Marek
Marek
4 sierpnia 2020 17:45

Pytanie retoryczne: czy tych nacjonalistów, którzy zerwali flagę z elewacji i spalili ją w środku manifestacji, albo ci, którzy rzucali butelkami w ludzi zostaną potraktowani tak samo? Albo chociaż znalezieni i zostanie im postawiony zarzut?

Goool
Goool
4 sierpnia 2020 22:14
Reply to  Marek

Za spalenie tych tęczowych szmatek można co najwyżej mandat za nielegalne ognisko dostać.

Marek
Marek
4 sierpnia 2020 23:07
Reply to  Goool

A za race rzucanie butelkami w ludzi to pewnie order.
Ciekawa logika, za zniszczenie mienia (bo przecież nie kupili tej flagi, tylko komuś ukradli i zniszczyli, a może i wtargnęli przy okazji na teren) tylko mandat za ognisko.
No ale jak aktywiści LGBT powieszą flagę na własnym balkonie to milicja zaraz puka do ich drzwi i chce wszystkich obecnych spisać. Nie ma to jak praworządność, równość i sprawiedliwość według prawilnego klakiera gooola.
Prawilnym to wszystko ujdzie płazem nawet morderstwo (Prezydenta Adamowicza).

Goool
Goool
5 sierpnia 2020 05:20
Reply to  Marek

Proponuję dalej bronić pana, który „wesoło machał do uczestników marszu”. Dla wielu przedstawicieli opozycji nie ma żadnych świętości. Zniszczenie prowokującej szmatki jest ohydnym i faszystowskim zachowaniem, za to kradzież znicza, przez „kolektyw” jest happeningiem uwrażliwionych na przemoc wobec mniejszości ludzi.
Weź więc nie wyjeżdżaj tu z brakiem równości i praworządności.

Krzysztof
Krzysztof
5 sierpnia 2020 08:32
Reply to  Goool

Ale wiesz że to była osobą opłacona przez TVPis ? A może nie wiesz ? No to już wiesz . Swoją drogą bardzo dziwne że policja potrafiła wejść do innych prywatnych mieszkań , chciała nawet wejść do siedziby partii a do miejsca gdzie przesiadywał opłacany przez PiS koczkodan nie weszła . Dziwne prawda ? A może nie .

Marek
Marek
5 sierpnia 2020 12:15
Reply to  Krzysztof

A na pewno tak było? Są na to jakieś fakty, przesłanki, artykuł w rzetelnych mediach. Pytam bo takie plotki krążą ale są to właśnie tylko plotki. Rzetelni dziennikarze omijają ten temat, więc proszę o źródło tej informacji. Nie bądźmy jak pisiaci i inne gooooole nie szukajmy na siłę prowokatorów tam gdzie jest zwykła głupota.

Marek
Marek
5 sierpnia 2020 12:13
Reply to  Goool

Typowe argumenty pisowskiego debila. Do niczego o czym pisałem się nie odniosłeś za to wyciągasz coś o czym w ogóle nie mówiłem.
Pana który obrażał moralność nie bronię. Należy mu się kara i tu chyba milicja zadziałała, a co z panem z wiecu dudy który obsceniczne gesty kierował do młodych i nieletnich, milicja znalazła go? O kradzieży znicza to w ogóle nie słyszałem, a i tak nie miałoby porównania do dziesiątków kradzieży, napaści, zniszczenia mienia w wykonaniu zwolenników pis, których tak zaciekle bronisz.

Różnica w traktowaniu przez milicję i prokuraturę jest zasadnicza i w ogóle się do niej nie odnosisz.

Chermes
Chermes
4 sierpnia 2020 21:33

Swoją drogą, wredny i przewrotny jest ten Bóg katolików. Żeby, po potopie, pojednać się z ludźmi użył flagi LGBT. 🙂

מְנֵא
מְנֵא
5 sierpnia 2020 08:26
Reply to  Chermes

Gwoli wyjaśnienia: naturalna tęcza, czyli ta, którą obserwujemy np po deszczu (a więc i ta, która pojawiła się po biblijnym potopie) ma 7 kolorów, w kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. Obecnie obowiązująca flaga środowisk LGBTQ+ ma 6 kolorów (na początku było ich 8, z nie występującycm w naturalnej tęczy kolorem różowym i to jako pierwszym), również w kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Jeśli Szanowny Pan nie dostrzega różnicy, to gratuluję spostrzegawczości.

Predator
Predator
5 sierpnia 2020 20:22
Reply to  Chermes

Wredny i przewrotny to mało powiedziane, tęcza to małe miki, a co powiesz na te jego przykazania:
Oglądaj ale nie dotykaj,
Dotknij ale nie spróbuj,
Spróbuj ale nie połykaj, a gdy człowiek przestępuje z nogi na nogę bo niewie co z tym zrobić on pęka ze śmiechu i ma przednią zabawę.