Dwie uczestniczki akcji wieszania tęczowych flag zostały zatrzymane przez policję

pomnika znieważyć nie można, bo pomnik to kawałek kamienia

W nocy z 28 na 29 czerwca na najważniejszych pomnikach warszawskich, w tym na figurze Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża powieszono tęczowe flagi. W poniedziałek, na polecenie prokuratury zatrzymano na ulicy Małgorzatę i – bez podania powodu – wpakowano ją do nieoznakowanego radiowozu. Jest to już drugie zatrzymanie tej samej aktywistki. Pierwszego dokonano 14 lipca, także bez podania zarzutów. Nieoficjalnie wiadomo, że jest podejrzana o zniszczenie furgonetki emitującej przez głośniki hasła przeciwko osobom nieheteronormatywnym.

 

Dziś rano do mieszkania drugiej z aktywistek, Łani, także weszła policja i zabrała ją na komisariat przy ul. Wilczej. Przeszukanie mieszkania wciąż trwa.

Zarówno rzecznik Komendy Stołecznej Policji, jak i wydział komunikacji komendy odmawiają komentarzy.

W kontakcie z zatrzymanymi są prawnicy i posłanka Lewicy, Hanna Gil-Piątek. „Wiemy, że aktywistki są przesłuchiwane, mają prawników, natomiast my ze swojej strony ruszymy z interwencją i będziemy dziś wieczorem odwiedzać komendy”.

 

Od 30 lipca wiadomo, że warszawska prokuratura wszczęła postepowanie w sprawie „znieważenia pomników upamiętniających osoby oraz zdarzenia historyczne poprzez umieszczenie na nich tęczowych flag i masek”, czyli za czyn z art. 261 k.k., a także znieważenie przedmiotu czci religijnej. Grupy odpowiedzialne za akcję, podpisujące się jako Gang Samzamęt, Stop Bzdurom oraz Poetka na przyklejonym do pomników manifeście wyjaśniały cel akcji: „Pamięci poległych w walce z codzienną nienawiścią. Tych, którzy mieli siłę, by skoczyć w ciemność. Dodająca wiary w lepszą przyszłość osobom, którym państwo zabrało wolność i bezpieczeństwo”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Co grozi aktywistkom? W myśl artykułu 261 kk „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Pytanie, czy i kogo może znieważyć tęczowa flaga – niegdyś religijny symbol pojednania.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

16
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KrzysztofמְנֵאChermesGooolMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał P
Rafał P

A na co te aktywistki liczyły? Że prezydent miasta przyjedzie do nich z kwiatami?
Jak się włazi w środek stada wściekłych psów to trzeba się liczyć z tym, że będzie się mieć d..pę pogryzioną.

Predator
Predator

Jak by wszyscy myśleli tak jak ty, to byśmy tkwili w głębokiej komunie do dziś. Widzę że cieszysz się że mamy dzisiaj milicję obywatelską, tylko uważaj bo i ty możesz dostać po dupie za nić

Marek
Marek

A nie wszyscy tak właśnie myślą jak pan sugeruje (co wcale nie jest jasne we wpisie Rafała P.)?
Nie tkwimy dalej w głębokiej komunie mentalnie i prawnie?
Czym się różni rząd pis od rządu PZPR?

Predator
Predator

Oj różni się i to diametralnie, rząd PZPR stwarzał pozory dobrego rządzenia, nie kradli w biały dzień, nie szczuli na siebie ludzi, towarzysze wybierani na stanowiska o klasę przewyższali dzisiejszą elitę intelektu. Gdyby kurdupel wtedy rządził nie udałoby się obalić socjalizmu.

Marek
Marek

Z tym się mogę zgodzić PZPR przynajmniej udawał, kaczyński natomiast zrozumiał, że polacy to naród idiotów i nie musi udawać wystarczy rzucić im pińset plus, pozwolić na nienawiść do żydów, imigrantów, LGBT, elit, Unii, lewaków, inteligencji i kogo tam jeszcze będzie trzeba, a w zamian pozwolą dyktatorowi na wszystko. PZPR przynajmniej miał obawy odnośnie reakcji ludzi, pisuary nie mają takich obaw i wygrywają.

Goool
Goool

No wiesz, w pewnych kręgach opozycji zajumanie znicza na przykład to czyn godny pochwały.

Marek
Marek

Pytanie retoryczne: czy tych nacjonalistów, którzy zerwali flagę z elewacji i spalili ją w środku manifestacji, albo ci, którzy rzucali butelkami w ludzi zostaną potraktowani tak samo? Albo chociaż znalezieni i zostanie im postawiony zarzut?

Goool
Goool

Za spalenie tych tęczowych szmatek można co najwyżej mandat za nielegalne ognisko dostać.

Marek
Marek

A za race rzucanie butelkami w ludzi to pewnie order.
Ciekawa logika, za zniszczenie mienia (bo przecież nie kupili tej flagi, tylko komuś ukradli i zniszczyli, a może i wtargnęli przy okazji na teren) tylko mandat za ognisko.
No ale jak aktywiści LGBT powieszą flagę na własnym balkonie to milicja zaraz puka do ich drzwi i chce wszystkich obecnych spisać. Nie ma to jak praworządność, równość i sprawiedliwość według prawilnego klakiera gooola.
Prawilnym to wszystko ujdzie płazem nawet morderstwo (Prezydenta Adamowicza).

Goool
Goool

Proponuję dalej bronić pana, który „wesoło machał do uczestników marszu”. Dla wielu przedstawicieli opozycji nie ma żadnych świętości. Zniszczenie prowokującej szmatki jest ohydnym i faszystowskim zachowaniem, za to kradzież znicza, przez „kolektyw” jest happeningiem uwrażliwionych na przemoc wobec mniejszości ludzi.
Weź więc nie wyjeżdżaj tu z brakiem równości i praworządności.

Krzysztof
Krzysztof

Ale wiesz że to była osobą opłacona przez TVPis ? A może nie wiesz ? No to już wiesz . Swoją drogą bardzo dziwne że policja potrafiła wejść do innych prywatnych mieszkań , chciała nawet wejść do siedziby partii a do miejsca gdzie przesiadywał opłacany przez PiS koczkodan nie weszła . Dziwne prawda ? A może nie .

Marek
Marek

A na pewno tak było? Są na to jakieś fakty, przesłanki, artykuł w rzetelnych mediach. Pytam bo takie plotki krążą ale są to właśnie tylko plotki. Rzetelni dziennikarze omijają ten temat, więc proszę o źródło tej informacji. Nie bądźmy jak pisiaci i inne gooooole nie szukajmy na siłę prowokatorów tam gdzie jest zwykła głupota.

Marek
Marek

Typowe argumenty pisowskiego debila. Do niczego o czym pisałem się nie odniosłeś za to wyciągasz coś o czym w ogóle nie mówiłem.
Pana który obrażał moralność nie bronię. Należy mu się kara i tu chyba milicja zadziałała, a co z panem z wiecu dudy który obsceniczne gesty kierował do młodych i nieletnich, milicja znalazła go? O kradzieży znicza to w ogóle nie słyszałem, a i tak nie miałoby porównania do dziesiątków kradzieży, napaści, zniszczenia mienia w wykonaniu zwolenników pis, których tak zaciekle bronisz.

Różnica w traktowaniu przez milicję i prokuraturę jest zasadnicza i w ogóle się do niej nie odnosisz.

Chermes
Chermes

Swoją drogą, wredny i przewrotny jest ten Bóg katolików. Żeby, po potopie, pojednać się z ludźmi użył flagi LGBT. 🙂

מְנֵא
מְנֵא

Gwoli wyjaśnienia: naturalna tęcza, czyli ta, którą obserwujemy np po deszczu (a więc i ta, która pojawiła się po biblijnym potopie) ma 7 kolorów, w kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. Obecnie obowiązująca flaga środowisk LGBTQ+ ma 6 kolorów (na początku było ich 8, z nie występującycm w naturalnej tęczy kolorem różowym i to jako pierwszym), również w kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Jeśli Szanowny Pan nie dostrzega różnicy, to gratuluję spostrzegawczości.

Predator
Predator

Wredny i przewrotny to mało powiedziane, tęcza to małe miki, a co powiesz na te jego przykazania:
Oglądaj ale nie dotykaj,
Dotknij ale nie spróbuj,
Spróbuj ale nie połykaj, a gdy człowiek przestępuje z nogi na nogę bo niewie co z tym zrobić on pęka ze śmiechu i ma przednią zabawę.