Dworczyk tłumaczy, co będzie z niechcianą szczepionką AstraZeneca

"Wyborcza": AstraZeneca już tylko jako druga dawka?

W sprawie szczepionki AstraZeneca na konferencji prasowej odpowiadali na pytania Minister Dworczyk i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak. Wskazywali, że ryzyko zachorowania i zgonu na Covid jest większe niż powikłań poszczepiennych.

 

Panika, jaka wybuchła w UE, nie jest oparta na faktach ani wytycznych Europejskiej Agencji Leków  – tłumaczyli. Na 5 milionów zaszczepionych, incydenty zatorowo-zakrzepowe wystąpiły w 30 przypadkach. W Polsce dotąd mamy 5 takich przypadków i tylko jeden zakończył się tragicznie. Wszystkie te przypadki są badane przez EAL, by stwierdzić, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między nimi a szczepieniem.

Rezygnacje ze szczepień tą szczepionką dotyczą od kilku do kilkudziesięciu procent osób zapisanych. Co zrobić z niewykorzystanymi szczepionkami? Decyzje o tym, jak ma wyglądać dalszy etap szczepień są jeszcze przed nami – powiedział minister. W przeciwieństwie do szczepionki Pfizera, nie musi ona być natychmiast utylizowana, chyba, że została otwarta.

 

Zasady szczepień regulują rozporządzenia, które mogą być zmieniane na bieżąco. „Chcemy elastycznie dostosowywać się do sytuacji, na takie decyzje będzie czas jutro, gdy będziemy wiedzieli, ile osób z grupy wiekowej 67 i 68 lat zdecydowało się na rejestrację”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Zwiększanie zakupów AstraZeneci nie jest na razie analizowane – zakończył wypowiedź minister. Konkretów brak.

/ep/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
18 marca 2021 19:00

A może niech się AZ zaszczepię Ci co chcą? Ja jestem gotów.

Krzystof Baraniecki
Krzystof Baraniecki
19 marca 2021 01:28

Niech zmienią nazwę na Astra Zenek.
Cały sÓweren się zaszczepi.

***** ***
***** ***
19 marca 2021 21:02

Mówiąc kolokwialnie „pisuary rżną głupa” (jak zwykle zresztą) i jest im zupełnie obojętne czy szczepionka jest dobra, czy zła.
A im więcej będzie poniej zgonów, tym dla nich lepiej! Zostanie więcej do ukradzenia z OFE, ZUS czy innych źródeł!