Dzieci działacza opozycji odmówiły przyjęcia odznaczenia od Dudy

Działacz dawnej „Solidarności” odmówił przyjęcia odznaczenia od Dudy

Aleksandra Górska i Tomasz Barański, dzieci Władysława Barańskiego, żołnierza AK, działacza opozycji antykomunistycznej w latach 70-tych, internowanego w stanie wojennym, odmówiły przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności, nadanego ich Ojcu pośmiertnie przez Andrzeja Dudę.

„Nie możemy przyjąć tego odznaczenia, gdyż jest nadane przez Prezydenta, który gwałci Konstytucję i łamie standardy demokratycznego państwa prawa, standardy, o przestrzeganie których przez wiele lat walczył nasz Ojciec” – napisali w piśmie do Dudy. – „Ze względu na pamięć o naszym Tacie i mając w pamięci jego pryncypialność w ocenie tego, od kogo przyjmuje się zaszczyty, odmawiamy przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności, będąc głęboko przekonanymi, że Tata postąpiłby tak właśnie”.

Władysław Barański to żołnierz AK na Kielecczyźnie (ps. Zych), w 1947 roku po sfałszowanych przez władzę komunistyczną wyborach do Sejmu został aresztowany. Współpracownik KOR, publicysta pism niezależnych „Robotnik” i „Opinia”; w 1979 sygnatariusz Karty Praw Robotniczych. 1978-1985 wielokrotnie zatrzymywany na 48 godz. przed rocznicami narodowymi. 13 grudnia 1981 został internowany. Po 1989 roku współzałożyciel i działacz Komitetu Organizacyjnego „S” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006, który oddał w proteście przeciw działaniom Urzędu Prezydenta RP (Lecha Kaczyńskiego) w dziedzinie polityki historycznej. Władysław Barański zmarł w 2014 roku.

A oto treść oświadczenia dzieci Władysława Barańskiego:

 

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
bartWiśniaKimiPedziwiatrStaszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Staszek
Staszek

Brawo. Obywatelski ruch oporu trwa.

Pedziwiatr
Pedziwiatr

Mogę się jedynie dołączyć do gratulacji.
Szacunek.

Kimi
Kimi

Pochwalam taką postawę, ale sądzę, że duda i tak nic nie zrozumie.

bart
bart

dudyń pewnie nie zrozumie, ale po nerwowym zachowaniu, tikach i jąkaniu się widać wyraźnie, że wie, co się dzieje. Trybunał już się zbliża, już puka do mych drzwi….

Wiśnia
Wiśnia

Wyrażam swój podziw i szacunek. Gratuluję postawy.