Dzieci w Powstaniu Warszawskim

Dzieci w Powstaniu Warszawskim

Symbolem ich walki jest pomnik „małego powstańca”. W Powstaniu brali udział nie tylko dorośli. Przy oddziałach kręciło się sporo dzieci. Przenosiły meldunki, podawały naboje, docierały tam, gdzie nikt inny by nie potrafił. Dziewczynki opatrywały rany i ratowały życie. Chłopcy, gdy dostali lub zdobyli broń – bywali strzelcami. Najmłodsza sanitariuszka, Różyczka Góździewska, miała 8 lat, najmłodszy walczący uczestnik powstania, Jerzy Romuald Grzelak, ps. „Pilot” – 9 lat (za Wikipedia.pl). 49 dzieci w wieku 12-15 lat po Powstaniu trafiło do Stalagu w Mühlberg.

 

Pamięć dzieciom powstania warszawskiego przywracają organizatorzy akcji „Nie Zapomnij o Nas„. W ramach akcji np. odsłonięto groby trzech sióstr Buchowskich, w wieku od 7 do 13 lat. Dziewczynki zginęły od bomby na Żoliborzu. Ciała ich matki, pielęgniarki w Powstaniu, nigdy nie odnaleziono.

W naszym ugrupowaniu był taki mały chłopiec. On wszędzie był pierwszy, wszędzie załatwiał” – wspomina uczestniczka Powstania Warszawskiego Ludwika Pyrkosz-Mendelska, wówczas 12-letnia. Chłopiec zmarł na jej oczach. „Oddaliśmy wszystko, co najlepsze: rodzinę, młodość, bo dzieciństwa nie było”.

 

Tak naprawdę nie byli dziećmi. Często samotni, gdy rodzice zginęli wcześniej, byli przedwcześnie dojrzali. „Były tylko za duże hełmy na za małe główki, za duże karabiny na za małe rączki i nikt nie grał w chowanego ani w berka” – to cytat z wiersza czytanego na uroczystościach odsłonięcia pomnika Dzieci Powstania.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Dla upamiętnienia najmłodszych uczestników Powstania na wojskowej części Powązek odsłonięto wczoraj pomnik powstańca niosącego nieżyjące dziecko. Chłopcem tym był Wojtuś Zalewski, pseudonim „Orzeł Biały”, który poległ 21 sierpnia 1944 r. od kuli snajpera. Miał wtedy 11 lat. Projekt pomnika powstał na podstawie zachowanego do dziś zdjęcia z Powstania – podaje Super Express. Przez lata nikt nie wiedział, kim był chłopiec w ramionach łącznika Mieczysława „Błyskawicy” Mireckiego. Dopiero niedawno chłopiec został zidentyfikowany. Stał się symbolem innych młodocianych żołnierzy.

/ep/

Źródło:tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments