Dziecięce buciki przy pomniku ks. Jankowskiego – czy monument zostanie usunięty?

Protest przeciw ponownemu ustawieniu pomnika ks. Jankowskiego

Po wczorajszych doniesieniach, dotyczących molestowania seksualnego nieletnich przez ks. Jankowskiego, przed jego pomnikiem w Gdańsku pojawiły się dziecięce buciki i kartka z napisem „Pedofil”. O zarzutach wobec duchownego pisaliśmy w artykule „Prałat Henryk Jankowski – pierwowzór bohaterów filmu „Kler”?”.

W internecie pojawiła się petycja, dotycząca likwidacji pomnika ks. Jankowskiego i odebrania skwerowi jego imienia. – „Petycja nasza ma związek z doniesieniami medialnymi ujawniającymi fakt wieloletniego krzywdzenia dzieci przez pedofilskie czyny ks. Jankowskiego. Zła tego nie są w stanie wymazać dobre uczynki jakie niewątpliwie były dokonywane przez ks. Jankowskiego” – napisano w petycji.

Usunięcia pomnika wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku domaga się także posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!, która zaapelowała o to w liście do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – „Czy taka postać powinna być uhonorowana pomnikiem i placem jej imienia? Czy osoba oskarżana o pedofilię, znana z antysemickich wypowiedzi i lubująca się w przepychu nieprzystojącym duchownemu, to dobra wizytówka Gdańska?” – napisała posłanka.

Paweł Adamowicz odniósł się do sprawy na swoim profilu na Facebooku. – „Wierzę, że ta sprawa dla dobra Kościoła i pamięci kapelana „Solidarności” powinna być wyjaśniona, a kościół w opisanej sprawie powinien zająć stanowisko. Inicjatorem budowy pomnika księdza był społeczny komitet, a decyzję w tej sprawie i kwestii nadania nazwy skwerowi podejmowała Rada Miasta. Głos w sprawie pomnika i skweru powinni zabrać przede wszystkim mieszkańcy i ja sam tę dyskusje z mieszkańcami podejmę” – zapowiedział Adamowicz.

Pomnik ks. Jankowskiego został odsłonięty w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia 2012 r. Odlany z brązu monument stanął na skwerze ks. Jankowskiego przy ul. Stolarskiej w Gdańsku, niedaleko parafii św. Brygidy.

bt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BartZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Właśnie się dowiedziałem, że pomnik ś.p. Prałata ma tylko 2,5 metra wysokości. O, niewdzięczni!

Bart
Bart

Czy kościół katolicki ma w swojej ofercie jeszcze cokolwiek, poza zboczeńcami, gromadzicielami majątku i przydupasami pisowskiej władzy? Od lat jestem poza tą instytucją i coraz mniej rozumiem ludzi, którzy ciągle w tym rytuale uczestniczą. Każdy biskup, proboszcz czy szeregowy ksiądz powinien teraz zajmować się tylko i wyłącznie jednym: stanowczym potępieniem zbrodniarzy w sutannach. Jeśli tego nie robi, to albo jest jednym z nich albo się z nimi solidaryzuje.