Dzięki PiS-owi kościoły będą czerpały z pieniędzy przeznaczonych na pomoc..przedsiębiorcom

Polacy uznają się za wierzących jednak tylko połowa z nich uczestniczy w uroczystościach religijnych

O godzinie 1 w nocy do Komisji Finansów Publicznych w Sejmie RP wpłynęła poprawka dotycząca Kościoła katolickiego i legalnych związków wyznaniowych. Organizacje religijne będą mogły dzięki temu ubiegać się o udzielenie wsparcia pieniężnego z budżetu przeznaczonego na pomoc… przedsiębiorcom.

 

Poprawka została ostro skrytykowana przez przedstawicielkę parlamentarnej Lewicy, Hannę Gill-Piątek, która uważa, że Kościół nie powinien być wspierany przez państwo. Kler przecież cieszy się już w Polsce licznymi przywilejami:

– „Kościół np. otrzymuje od państwa, co nigdy nie zostało w pełni rozliczone, zwroty gruntów, stawia tam hotele, prowadzi biznesy, de facto dysponując nasza publiczną własnością. Nie zachowuje się zawsze w sposób prospołeczny, tylko prokościelny. Nie płaci porządnych podatków z tacy, często zostawia ludzi, którzy w nim pracują, bez żadnego wynagrodzenia. Miałam taką pracownicę w wydziale, która musiała odejść z klasztoru z powodów zdrowotnych i ta osoba została z niczym” – powiedziała w rozmowie z Onetem posłanka.

 

Socjaldemokratka przywołała też kwestię horrendalnie wysokich grantów, jakie Kościół otrzymuje z ministerstw i spółek Skarbu Państwa.

W ostatnim czasie w ręce duchowieństwo powędrowało m.in. 700 tys. złotych, które przyznano diecezji kieleckiej z zasobów Narodowego Instytutu Wolności.

– „Kościół ma tak rozliczne źródła finansowania, że moim zdaniem byłaby to rażąca dysproporcja” – podsumowała przywołana posłanka.

Co ciekawe, trafne argumenty przedstawione przez Gill-Piątek nie przemawiają do skrajnie sklerykalizowanych polityków rządzącego obozu Zjednoczonej Prawicy. Poseł Henryk Kowalczyk (PiS), przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, stwierdził, że… „Kościół jest wyjątkowo pozbawiony przychodów w okresie epidemii”.

 

/nt/

Źródła: onet.pl, gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ZgredzinkaAndrzejMajaleaHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

No. Przyznali wreszcie wprost, że KK w Polsce to nastawione na zysk przedsiębiorstwo.

Maciek123454321
Maciek123454321

Cholerne pijawki, kuźwa.

HerodAntypis
HerodAntypis

Dlatego ta świątynia opaczności na Wilanowie ma kształt wyciskarki do soków z owoców cytrusowych.

Zwinka
Zwinka

No to Rydzol i purpuraci odrobią pandemiczne straty. A za to będą wciskać Du*ę gdzie się tylko da.

Zbyszek
Zbyszek

Pambuk Polski żywi się pieniędzmi. Dlatego jego wyznawcy są tym lepsi im więcej dają kasy. Pieniądz to taki ekwiwalent modlitwy, która wyznawcy zwykłego Boga oddają Mu cześć.

lea
lea

Ma jednych przedsiębiorców spadają pałki, a na innych, czyli tych powiązanych biznesem z PiS , do których wlicza się kler, spadają profity i przywileje. Oto pisiwskie wydanie prawa i sprawiedliwości.

Maja
Maja

Przekazanie kasy KK było do przewidzenia. Swoją drogą bardzo interesujące jest oficjalnie uznanie Kościoła za firmę, czyli zaprzeczenie temu całemu udawaniu, że to uduchowiona instytucja religijna. Firma, dokładnie. Tyle że ona niespecjalnie przyczynia się do rozwoju, raczej szerzy zacofanie, Od dziś – za publiczną kasę.
O, pardon, od dawna – przecież pracujący za państwowe pieniądze agenci wpływu zwani dla niepoznaki katechetami też działają już od dawna.

Andrzej
Andrzej

W USA Bill Gates czy też zelon Musk dostają w sparcie od rządu?Dawanie kk wsparcie przy okazji koronawirusa. tak właśnie wygląda.Żaden Radziwiłł,Ostrgski czyteż Potocki nie posiadał tyle ziemi.

Zgredzinka
Zgredzinka

Coś tak wychodzi na to, że KK niczym nie różni się od każdej sekty, która pod wzniosłymi hasłami uprawia najordynarniejsze … żerowidło.
Przysłowia są mądrością narodu, a jedno z nich mówi, że:
„za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli”