Dziennikarze mimo zakazu będą pracować na granicy

Uchodźcy proszą o pomoc. „Zabierzcie nas i potem zdecydujcie, co z nami zrobić”

30 polskich redakcji oraz organizacji dziennikarskich protestuje przeciwko ograniczeniom dla mediów wprowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Zarówno z treści rozporządzenia, jak i wypowiedzi polityków wynika, że jedynym celem wprowadzonych obostrzeń jest odizolowanie tego terenu od mediów i organizacji humanitarnych. W ten sposób władza chce sobie zapewnić brak jakiejkolwiek niezależnej kontroli nad tym, co się tam dzieje.

 

Niestety, wolność słowa i prawo do rzetelnej informacji są podstawowymi wartościami w demokracji. Nie można ich odwołać ani zawiesić żadnym rozporządzeniem. Ludzie na granicy są bezbronni i tylko niezależne media są w stanie zrelacjonować, czy w tym miejscu przestrzegane są zasady humanitaryzmu, prawa człowieka i międzynarodowe konwencje – czyli zasady podpisane swego czasu przez Polskę.

Dlatego właśnie dziennikarze Gazety Wyborczej, która – jako jedna z wielu – podpisała deklarację – pracują i będą pracować na obszarze przygranicznym. Ponieważ misją wolnych mediów jest kontrola władzy. Każdej władzy, także tej, która tej kontroli chce się pozbyć.

Informujemy władze Rzeczpospolitej i opinię publiczną, że nie zgadzamy się z zakazem pracy dziennikarzy w terenie przygranicznym. Oznacza on odebranie nam możliwości wypełniania misji naszego zawodu, a społeczeństwu konstytucyjnego prawa do informacji” – piszą dziennikarze w oświadczeniu.

 

Dziennikarze powołują się na opinie prawne, w tym opinie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i opinię Rzecznika Praw Obywatelskich z 6 września 2021 r. Apelują do rządu o zmianę zapisu i dopuszczenie dziennikarzy do rejonu objętego stanem wyjątkowym.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Prosimy opinię publiczną o zrozumienie i poparcie naszych działań. Celem inicjatywy nie jest przeciwdziałanie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Nawet jednak gdyby ta decyzja była w pełni uzasadniona, nie oznacza to, że jej realizacja ma się odbywać bez kontroli społecznej”.

Oświadczenie podpisało 30 redakcji  mediów ogólnopolskich i dziennikarskich organizacji. Pod adresem DziennikarzeNaGranicy@oko.press można się dołączać do akcji.

/td/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
14 września 2021 15:25

Powinien być jeszcze pozew do sądu. Wszelkie decyzje władzy podlegają ocenie sądowej co do ich zgodności z prawem. W zasadzie dziwie się, że nie znalazł się prawnik, który już następnego dnia złożyłby pozew do sądu. Może już wszyscy zrozumieli, że pisowski okupant prawa nie przestrzega, albo boją się terroru okupanta.

Marek
Marek
14 września 2021 20:51
Reply to  Marek

To ten drugi „Marek” – od teorii spiskowych.

Marek
Marek
15 września 2021 15:50
Reply to  Marek

A to znów ten mareczek, któremu się wydaje, że nick jest jego własnością, że pisze tu pierwszy, i że tylko on ma prawo pisać.
Sam pieprzy o teoriach spiskowych, ale fakty są po mojej stronie. Wszyscy od początku rozumieli po co potrzebny nierządowi jest stan W, bynajmniej nie do ochrony granic. Wszyscy oprócz mareczka powyżej, dla którego to „teoria spiskowa”.