Dziennikarze opisujący aferę KNF nie zostali wpuszczeni na konferencję w NBP

Dziennikarze opisujący aferę KNF nie zostali wpuszczeni na konferencję w NBP

Agnieszce Kublik i Wojciechowi Czuchnowskiemu z „Gazety Wyborczej”, autorom tekstów o aferze KNF i związków z nią NBP, odmówiono wstępu na konferencję po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Uczestniczył w niej także prezes NBP Adam Glapiński. Była to pierwsza konferencja z jego udziałem po tym, jak zażądał od niektórych mediów usunięcia artykułów na temat afery i NBP.

Niewpuszczenie dziennikarzy tłumaczono tym, że zbyt późno poprosili o akredytacje oraz… brakiem wolnych miejsc na sali. Czuchnowski powiedział, że dwa dni wcześniej wysłali swoje zgłoszenia, choć do tej pory na briefingi po posiedzeniach RPP nie trzeba było starać się o żadne akredytacje. Na konferencję nie wpuszczono także reporterki „GW” z działu gospodarczego.

Dziennikarze nie mogli więc zadać prezesowi NBP kilku pytań, m.in. o to, dlaczego po spotkaniu z Leszkiem Czarneckiem ówczesny szef KNF Marek Ch. zaprowadził bankiera do Adama Glapińskiego. Reporterzy chcieli także zapytać, czy prezes NBP zna Grzegorza Kowalczyka, prawnika z Częstochowy, polecanego przez Marka Ch. Czarneckiemu. Czy Glapiński podtrzymuje swoją opinię o Marku Ch.: „Znam go z uczelni, ze współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i mam o nim jak najlepszą opinię. Też jestem zbulwersowany tym, co czytam, ale z mojego doświadczenia i tego, co wiem, spełnia najwyższe kryteria uczciwości, patriotyzmu i profesjonalizmu”.

Krytycznie o tym zakazie wstępu na konferencję RPP pisali na Twitterze inni dziennikarze. – „To jest skandal i utrudnianie dostępu do informacji publicznej! A 4 dni temu premier Morawiecki mówił, że rządy PiS dają Polakom wolność…” – Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. – „Szaleństwo” – Krzysztof Berenda z RMF FM.

– „W ramach solidarności z dziennikarzami GW nie pójdę dziś na konferencję NBP. Nigdy nie byłem na konferencji NBP, więc się i tak nie wybierałem; ale tak na serio – uważam, że to skandal, NBP nie jest od cenzurowania dostępu do informacji” – Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

bt

Źródło: wyborcza.pl, wirtualne media.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MirekObserwatorBartJabis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jabis
Jabis

Glapa-Klapa … nerwowy się robi. Ktoś wie dlaczego? 😉

Obserwator
Obserwator

Ano dlatego że mają coś do ukrycia i niezależni dziennikarze mogli by to ujawnić!

Bart
Bart

Zemsta mafii.

Mirek
Mirek

Złodzieje nie lubią gdy ktoś im na ręce patrzy. Za rok przyjdzie rozliczenie. Również władzy dlaczego niby nie chcieli komisji śledczej w tej i innych sprawach, np. GetBack