Dziennikarze opisujący aferę KNF nie zostali wpuszczeni na konferencję w NBP

Dziennikarze opisujący aferę KNF nie zostali wpuszczeni na konferencję w NBP

Agnieszce Kublik i Wojciechowi Czuchnowskiemu z „Gazety Wyborczej”, autorom tekstów o aferze KNF i związków z nią NBP, odmówiono wstępu na konferencję po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Uczestniczył w niej także prezes NBP Adam Glapiński. Była to pierwsza konferencja z jego udziałem po tym, jak zażądał od niektórych mediów usunięcia artykułów na temat afery i NBP.

Niewpuszczenie dziennikarzy tłumaczono tym, że zbyt późno poprosili o akredytacje oraz… brakiem wolnych miejsc na sali. Czuchnowski powiedział, że dwa dni wcześniej wysłali swoje zgłoszenia, choć do tej pory na briefingi po posiedzeniach RPP nie trzeba było starać się o żadne akredytacje. Na konferencję nie wpuszczono także reporterki „GW” z działu gospodarczego.

Dziennikarze nie mogli więc zadać prezesowi NBP kilku pytań, m.in. o to, dlaczego po spotkaniu z Leszkiem Czarneckiem ówczesny szef KNF Marek Ch. zaprowadził bankiera do Adama Glapińskiego. Reporterzy chcieli także zapytać, czy prezes NBP zna Grzegorza Kowalczyka, prawnika z Częstochowy, polecanego przez Marka Ch. Czarneckiemu. Czy Glapiński podtrzymuje swoją opinię o Marku Ch.: „Znam go z uczelni, ze współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i mam o nim jak najlepszą opinię. Też jestem zbulwersowany tym, co czytam, ale z mojego doświadczenia i tego, co wiem, spełnia najwyższe kryteria uczciwości, patriotyzmu i profesjonalizmu”.

Krytycznie o tym zakazie wstępu na konferencję RPP pisali na Twitterze inni dziennikarze. – „To jest skandal i utrudnianie dostępu do informacji publicznej! A 4 dni temu premier Morawiecki mówił, że rządy PiS dają Polakom wolność…” – Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. – „Szaleństwo” – Krzysztof Berenda z RMF FM.

– „W ramach solidarności z dziennikarzami GW nie pójdę dziś na konferencję NBP. Nigdy nie byłem na konferencji NBP, więc się i tak nie wybierałem; ale tak na serio – uważam, że to skandal, NBP nie jest od cenzurowania dostępu do informacji” – Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”.

bt

Źródło: wyborcza.pl, wirtualne media.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MirekObserwatorBart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bart
Bart

Zemsta mafii.

Obserwator
Obserwator

Ano dlatego że mają coś do ukrycia i niezależni dziennikarze mogli by to ujawnić!

Mirek
Mirek

Złodzieje nie lubią gdy ktoś im na ręce patrzy. Za rok przyjdzie rozliczenie. Również władzy dlaczego niby nie chcieli komisji śledczej w tej i innych sprawach, np. GetBack