ECS: Tablice z 21 postulatami strajku z Sierpnia’80 nie zostaną przekazane Ministerstwu Kultury

Po Westerplatte pora na "postulaty". Ministerstwo Kultury domaga się zwrotu "tablic sierpniowych"

– „Europejskie Centrum Solidarności nie wyda tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej” – powiedział dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Opisywaliśmy sprawę w artykule „Po Westerplatte pora na „postulaty”. Ministerstwo Kultury domaga się zwrotu „tablic sierpniowych”.

 

Tuż po sierpniowym strajku historyczne tablice znajdowały się w budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. – „W 1981 r. przekazałem je, będąc wówczas dyrektorem biura Komisji Krajowej, na wystawę i do konserwacji Muzeum Morskiemu. Ale to było wypożyczenie, to było oddanie w depozyt. Tam w muzeum zastał je stan wojenny, gdzie dwóch pracowników, a nie samo muzeum jako instytucja, je wyniosło, bo złe służby chciały zabrać te tablice. Zresztą przyszły i zabrały falsyfikaty, i je zniszczyły. Dziewięć lat te tablice były zamurowane w prywatnym mieszkaniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wróciły do muzeum” – przypomniał współtwórca tablic Maciej Grzywaczewski. Spisał 21 postulatów sierpniowego strajku wspólnie z Arkadiuszem „Aramem” Rybickim.

Grzywaczewski podkreślił, że „nigdy nie było aktu darowizny” jego i Arkadiusza Rybickiego o przekazaniu Tablic do Muzeum Morskiego. – „Muzeum nigdy ich nie nabyło, po prostu je użytkowało.  I myśmy aprobowali ten sposób użytkowania. Właścicielami tych tablic w świetle prawa autorskiego jestem ja i spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego” – zaznaczył.

 

Tablice są w ECS od 2014 r. Przewodniczący Rady ECS, sygnatariusz Porozumień Gdańskich Bogdan Lis powiedział, że całe kierownictwo strajku w Stoczni Gdańskiej wiedziało, że tablice były dziełem Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego. – „Zapewniam, że te tablice z Europejskiego Centrum Solidarności nie wyjadą” – podkreślił.


„Czy naprawdę musimy się dzielić w trosce o nasze dziedzictwo? Czy nowo powstająca, tajemnicza instytucja – Instytut Dziedzictwa Solidarności – będzie naprawdę walczył o to, żeby te Tablice zabrać? Czy to kolejny etap rozmontowania współtworzonej przez państwo polskie instytucji, jaką jest ECS? Kolejny etap – bo jak wiadomo – przez najbliższe trzy lata zostały obcięte pieniądze na funkcjonowanie tej instytucji” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodajmy, że ten Instytut został powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego i obecne władze NSZZ Solidarność. Dulkiewicz podkreśliła, że będzie robić wszystko, aby Tablice z 21 Postulatami pozostały na wystawie stałej w ECS.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
antyuzurpatorPolka gorszego sortuIrenaJacek Dolińskiewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
ewa

gdyby te tablice wydali to juz na wieki wieków

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Szanowna Dyrekcjo ECS,
Biorąc pod uwagę stopień, w jakim Prawo i Sprawiedliwość szanuje prawo i sprawiedliwość, przygotowałbym już teraz jakąś dobrze zakonspirowaną kryjówkę – żeby w razie czego można było te tablice szybko schować, tak jak w 1981 roku.
P.S. „Solidarność” to nazwa historyczna. Obecnie działająca organizacja powinna się nazywać Zależny Niesamorządny Związek Zawodowy (ZNZZ) Piotra Dudy.

antyuzurpator
antyuzurpator

Nie ma co czekać na „w razie czego”, tylko już teraz trzeba dobrze ukryć tablice i na ich miejsce podstawić kopie. Jeśli byle gówniarz mógł zrobić nocny włam do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, i to w czasach kiedy jeszcze pisowska dyktatura nie była tak bezczelna, to co dopiero teraz, gdy w obliczu nadchodzącej utraty władzy idą na rympał. Najlepszym okresem dla pisiaków na akcję zajumania tablic są nadchodzące święta, kiedy naród przez kilka dni będzie siedział w domach przy stołach i choinkach.

Irena
Irena

Proszę SCHOWAC ……bo może się okazac , ze stan wojenny był niczym w porównaniu z obecna sytuacja !!!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Nie ma rady, trzeba szybko zrobić kopie, a oryginały znów gdzieś zamurować. Mam nadzieję, że na krótko.