ECS: Tablice z 21 postulatami strajku z Sierpnia’80 nie zostaną przekazane Ministerstwu Kultury

Duda chce wtargnąć do ECS i zabrać z niego tablice z postulatami „Solidarności”. Czego w końcu nie zrobi się, aby zabłysnąć w mediach

– „Europejskie Centrum Solidarności nie wyda tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej” – powiedział dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Opisywaliśmy sprawę w artykule „Po Westerplatte pora na „postulaty”. Ministerstwo Kultury domaga się zwrotu „tablic sierpniowych”.

 

Tuż po sierpniowym strajku historyczne tablice znajdowały się w budynku Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. – „W 1981 r. przekazałem je, będąc wówczas dyrektorem biura Komisji Krajowej, na wystawę i do konserwacji Muzeum Morskiemu. Ale to było wypożyczenie, to było oddanie w depozyt. Tam w muzeum zastał je stan wojenny, gdzie dwóch pracowników, a nie samo muzeum jako instytucja, je wyniosło, bo złe służby chciały zabrać te tablice. Zresztą przyszły i zabrały falsyfikaty, i je zniszczyły. Dziewięć lat te tablice były zamurowane w prywatnym mieszkaniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wróciły do muzeum” – przypomniał współtwórca tablic Maciej Grzywaczewski. Spisał 21 postulatów sierpniowego strajku wspólnie z Arkadiuszem „Aramem” Rybickim.

Grzywaczewski podkreślił, że „nigdy nie było aktu darowizny” jego i Arkadiusza Rybickiego o przekazaniu Tablic do Muzeum Morskiego. – „Muzeum nigdy ich nie nabyło, po prostu je użytkowało.  I myśmy aprobowali ten sposób użytkowania. Właścicielami tych tablic w świetle prawa autorskiego jestem ja i spadkobiercy Arkadiusza Rybickiego” – zaznaczył.

 

Tablice są w ECS od 2014 r. Przewodniczący Rady ECS, sygnatariusz Porozumień Gdańskich Bogdan Lis powiedział, że całe kierownictwo strajku w Stoczni Gdańskiej wiedziało, że tablice były dziełem Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego. – „Zapewniam, że te tablice z Europejskiego Centrum Solidarności nie wyjadą” – podkreślił.


„Czy naprawdę musimy się dzielić w trosce o nasze dziedzictwo? Czy nowo powstająca, tajemnicza instytucja – Instytut Dziedzictwa Solidarności – będzie naprawdę walczył o to, żeby te Tablice zabrać? Czy to kolejny etap rozmontowania współtworzonej przez państwo polskie instytucji, jaką jest ECS? Kolejny etap – bo jak wiadomo – przez najbliższe trzy lata zostały obcięte pieniądze na funkcjonowanie tej instytucji” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodajmy, że ten Instytut został powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego i obecne władze NSZZ Solidarność. Dulkiewicz podkreśliła, że będzie robić wszystko, aby Tablice z 21 Postulatami pozostały na wystawie stałej w ECS.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ewa
ewa
6 grudnia 2019 17:50

gdyby te tablice wydali to juz na wieki wieków

Jacek Doliński
Jacek Doliński
6 grudnia 2019 23:20

Szanowna Dyrekcjo ECS,
Biorąc pod uwagę stopień, w jakim Prawo i Sprawiedliwość szanuje prawo i sprawiedliwość, przygotowałbym już teraz jakąś dobrze zakonspirowaną kryjówkę – żeby w razie czego można było te tablice szybko schować, tak jak w 1981 roku.
P.S. „Solidarność” to nazwa historyczna. Obecnie działająca organizacja powinna się nazywać Zależny Niesamorządny Związek Zawodowy (ZNZZ) Piotra Dudy.

antyuzurpator
antyuzurpator
9 grudnia 2019 10:54

Nie ma co czekać na „w razie czego”, tylko już teraz trzeba dobrze ukryć tablice i na ich miejsce podstawić kopie. Jeśli byle gówniarz mógł zrobić nocny włam do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, i to w czasach kiedy jeszcze pisowska dyktatura nie była tak bezczelna, to co dopiero teraz, gdy w obliczu nadchodzącej utraty władzy idą na rympał. Najlepszym okresem dla pisiaków na akcję zajumania tablic są nadchodzące święta, kiedy naród przez kilka dni będzie siedział w domach przy stołach i choinkach.

Irena
Irena
7 grudnia 2019 10:42

Proszę SCHOWAC ……bo może się okazac , ze stan wojenny był niczym w porównaniu z obecna sytuacja !!!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
7 grudnia 2019 10:49

Nie ma rady, trzeba szybko zrobić kopie, a oryginały znów gdzieś zamurować. Mam nadzieję, że na krótko.