Emerytalne kłamstwa Dudy

Duda i jego zaklinanie rzeczywistości

Jednym z wiodących tematów drugiego etapu kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy jest sprawa obniżenia wieku emerytalnego – kobiet do lat 60, mężczyzn – 65. Jest to „prawo przejścia na emeryturę, a kto chce, może pracować dalej” – powiedział prezydent 19 czerwca b.r. na wiecu w Kielcach. Możliwość przejścia na emeryturę w tak wczesnym wieku jest przedstawiana jako wielkie dobrodziejstwo dla Polaków.

 

I chociaż prawo mówi wyraźnie, że sam fakt osiągnięcia wieku emerytalnego nie może być przyczyną zwolnienia z pracy, praktyka, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii pokazuje zupełnie co innego. Np. w turystyce, dziedzinie gospodarki, która doświadczyła kompletnej zapaści, pracodawca, mając dylemat, kogo zwolnić,  w pierwszej kolejności wybiera osoby z prawem do emerytury.

Podobnie w ZUS, gdzie pracowników wręcz zastraszano, by opróżniali stanowiska pracy po dojściu do odpowiedniego wieku. „Jeśli się nie zwolnisz, nie dostaniesz w przyszłości odprawy i będziesz przeniesiony do innego oddziału, poza miejscem zamieszkania” – cytuje Wyborcza.pl.  Podobne praktyki miały miejsce w Krajowej Administracji Skarbowej.

Czego jednak urzędujący prezydent nie powiedział ludziom, to tego, że przechodząc, lub będąc przeniesionym przymusowo na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat, będzie się otrzymywało znacznie niższe świadczenie. Celem reformy emerytalnej PO było pozwolenie ludziom na dłuższą aktywność zawodową ( co również wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną starszych ludzi), celem odciążenia Funduszu Emerytalnego i wydłużenia okresu składkowego – by ludzie mogli cieszyć się wyższą emeryturą.

Najniższa emerytura, na dodatek opodatkowana (o czym też pan prezydent milczy) to obecnie ok. 1100 zł netto,  przy lekarstwach kosztujących często 500, 600 zł. Ceny leków i wartość marży aptecznej rośnie (dane Naczelnej Izby lekarskiej i Pulsu Farmacji). Oczywiście emerytów pocieszy informacja, że spadł VAT na wyroby dziecięce i podpaski.

/ep/

Źródło:wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
2 lipca 2020 13:18

No cóż, Polacy to generalnie ekonomiczni analfabeci i w dodatku nie sięgają myślą zbyt daleko w przyszłość. Liczy się tu i teraz. Nie jest ważne, że idąc na emeryturę (albo będą zmuszeni) wcześniej dostaną duźo mniej. Liczą, że państwo potem pomoże kosztem innych, którzy mieli większy wkład w fundusz emerytalny. Przecież im się należy. Szydło z trybuny sejmowej wykrzyczała to co myśli większość. A pojawiają się pomysły, aby leniom krócej pracującym z niskimi emeryturami waloryzować je wyższym procentem. A ja się pytam jakm prawem? Czy to jest sprawiedliwe? Emeryci płacący latami wysokie skladki i pracujący dłużej by mieć potem lepiej będą zmuszeni się dzielić, bo nie da się nalać z pustego. Chyba, że się dodrukuje (jak teraz) pieniądze, co doprowadzi do wyższej inflacji (co się dzieje) i wszyscy stracą.

ewa
ewa
2 lipca 2020 21:43

Najgłośniej o obnizeniu wieku emerytalnego krzycza najgorsze nieroby. A wtórujaq im dziennikarze Jak ktoś ma niską emeryturę to jest wynik przedewszystkim bardzo krótkiego czasu jego zatrudnienia Ci ci majądługi staż pracy automatycznie zyskują dLATEGO DIABLI MNIE IORA JAK PISZECIE ŻE TAKI MA 100ZŁ EMERYTUTY ale pracowac to mu się nie chciało