Epidemia trwa? Kolejnych 319 potwierdzonych przypadków koronawirusa

W sprawie obostrzeń pandemicznych dwugłos w rządzie i komu tu wierzyć?

Ministerstwo zdrowia poinformowało dzisiaj o kolejnych 319 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby kolejnych 6 osób zmarło.

 

Najwięcej zachorowań odnotowano na Śląsku (81 przypadków) i w łódzkim – 49 nowych chorych. Sporo osób zachorowało także w województwach wielkopolskim (48), mazowieckim (41), na Opolszczyźnie (21), Podkarpaciu (18) i woj. świętokrzyskim (14). Najmniej, bo jeden przypadek pochodzi z woj. zachodniopomorskiego. Do tej pory wyzdrowiało około 19 tysięcy chorych.

Jako ogólną liczbę zakażonych, wraz ze zmarłymi, ministerstwo podaje 33 714. Jak dotąd, wykonano 1 447 130 próbek, co według ministerstwa oznacza 1 315 933 przebadane osoby. Różnica pomiędzy ilością próbek a ilością pacjentów wynika stąd, że u ok. 10 % osób testy się powtarza – wyjaśnia lekarz pracujący w laboratorium.

 

Jak podaje medonet.pl, najwięcej próbek wykonano w województwie mazowieckim.  Woj. śląskie, gdzie dotąd odnotowano najwięcej zachorowań, jest dopiero na trzecim miejscu pod względem ilości wykonanych próbek. Najmniej wykonano w województwach opolskim i lubuskim. „Mała liczba testów wynika z tego, że w tych województwach działa najmniej laboratoriów przystosowanych do badania próbek pobranych od pacjentów z podejrzeniem zakażenia” – cytujemy za medanet.pl.

Przyczyną takiej rozbieżności może być też działalność w Warszawie dużego komercyjnego   laboratorium Warsaw Genomics, do którego wysyła się próbki z całego kraju. W przeciwieństwie do państwowych ośrodków, działają oni na okrągło, 7 dni w tygodniu. „Laboratorium Warsaw Genomics rozpoczęło realizację testów w kierunku koronawirusa 20 marca br. Zespół diagnostyczno-laboratoryjny warszawskiej firmy zrealizował dotychczas (tj. do 21 maja) ponad 100 000 badań dla systemu ochrony zdrowia” – czytamy na ich stronie. Wspomagają organizowanie testów dla całych zakładów pracy. „Zależy nam na wsparciu przedsiębiorców w wypracowaniu odpowiedzialnej i bezpiecznej ścieżki powrotu pracowników do aktywności zawodowej” – tłumaczy współzałożyciel, prof. dr hab. Krystian Jażdżewski.

Niepokoją także dane płynące z USA. W piątek zanotowano tam szczyt zachorowań, z przyrostem 40 870 nowych przypadków – podaje Polsat News. Dzień wcześniej, w czwartek, padł również rekord – 37 077 chorych. Wiceprezydent Mike Pence ocenił natomiast, że mimo tych niepokojących danych, „osiągnięty został postęp” w zwalczaniu pandemii.

Z całym współczuciem dla Amerykanów, nie życzmy sobie w Polsce takiego „postępu”.

/wp/

źródło: polsat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smętek
smętek
28 czerwca 2020 11:47

„Wadza” nie radzi sobie z przeciwdziałaniu z nowymi zakażeniami. Polska staje się czarną owcą dla większości państw, ale kolejny raz nie można zamknąć życia społecznego i gospodarczego bo nie znajdzie się żaden bank, który udzieli kredytów.