Episkopat chciałby więcej religii w szkołach

Kościół nie chce, czy nie może ujawnić swoje finanse?

Jak się okazuje moment początku roku szkolnego może przynieść różnym instytucjom odmienne powody do refleksji. Za sprawą Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski uświadamiamy sobie, że religia do szkół została wprowadzona 30 lat temu – czytamy na wp.pl.

 

Oprócz czysto kronikarskiego przypomnienia tego faktu władze kościoła postanowiły podzielić się refleksją, że religii w polskich szkołach powinno być więcej. W oficjalnym dokumencie purpuraci: „podkreślają wielką, ich zdaniem, potrzebę obecności katechezy w szkołach i na parafiach”.

Poza tym: „Komisja podkreśla, że na lekcje religii uczęszczać mogą nie tylko uczniowie wierzący, lecz także ci, którzy nie wierzą bądź poszukują. Według przedstawicieli Kościoła szkolna katecheza to doskonałe źródło wiedzy o aspektach religijnych w historii i kulturze. Poszukujący będą zaś mieli okazję do stawiania ważnych pytań i znajdywania na nie odpowiedzi”.

 

Autorzy omawianego komunikatu widzą ogromną rolę rodziców w katolickim wychowaniu swego potomstwa. Duchowni nazywają ich: „pierwszymi katechetami” i choć zdają sobie sprawę, że współpraca na linii kościół – rodzice nie zawsze jest idealna to mają  nadzieję, na jej wzmocnienie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Na koniec komunikatu pada znamienne stwierdzenie: „Dostrzegając wiele dobra, jakie niosą z sobą te lekcje – dla szkół, dla parafii, ale i dla waszych rodzin, z pokorą przyjmujemy wszelkie sygnały nieprawidłowości lub wyrazy niepokoju kierowane za pośrednictwem diecezjalnych wydziałów czy referatów katechetycznych i kuratoriów oświaty”.

Jedyny sposób jaki przychodzi mi do głowy aby spuentować powyższe zawiera się w jednym słowie: Naprawdę?

/as/

Źródło: wp.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Goool
Goool
24 sierpnia 2020 13:33

Pomysł szkodliwy i dla dzieci, i tak już obłożonych ponad miarę, jak infla KK – ze względu na bardzo często niską jakość tych lekcji.

Waldemar
Waldemar
24 sierpnia 2020 13:51

Zadałem sobie „trud” dotarcia do dokumentu i przeczytania. Proszę o wskazanie fragmentów, gdzie jest apel o „więcej religii w szkołach”, bo nie znajduję.

Kundzia
Kundzia
24 sierpnia 2020 13:55

Purpurowi i pokora.A oni wiedzą co oznacza słowo pokora? Juz to widzę jak oni odpowiadają na niewygodne pytania.Purpurowi dawno się zhańbili i okryli niesławą Kościół.

Jantar
Jantar
24 sierpnia 2020 14:47

Między wierszami Episkopat napisał, że religia musi być obowiązkowa. I pewnie jeszcze dodadzą, że także obowiązkowa na maturze. Zresztą takie głosy są już wśród biskupów (i to młodych!!) od kilku dobrych lat.

A co do „stawiania pytań przez uczęszczających” to jest to bzdura, bo tu żadnych pytań zadawać nie wolno. Dziecko ma się uczyć tego, co ksiądz mówi i głęboko w to wierzyć. Pytania są zakazane, bo dzieci szybko by się po odpowiedziach zorientowały, że cała religia to jedna wielka bujda na resorach.

Ale niech dalej biskupi nalegają na zwiększenie ilości godzin i obowiązkową religię dla wszystkich, a kościoły będą puste szybciej, niż im się wydaje. I oby jak najszybciej.

Maks
Maks
30 sierpnia 2020 13:40
Reply to  Jantar

Nigdzie nie zostało to napisane. Ani w wierszach, ani między wierszami. Przestań podkopywać wiarygodność tego portalu.

Marek
Marek
24 sierpnia 2020 15:06

Trzeba wykorzystać sprzyjającą okazję w postaci rządów pisistów i zwiększyć moc indoktrynacji religijnej, antydemokratycznej i antywolnościowej. Nie zaowocuje to od razu, ale kościół gra „długą grę” i nie przeszkadza mu, że efekty będą dopiero za pokolenia. Wtedy będzie miał idealnych niewolników i niemałe państwo pod całkowita kontrolą.

Irena
Irena
24 sierpnia 2020 15:14

Panowie ladne macie kapelusiki ….ale wasza pokora zdaje się tylko psu na bude……jesteście delikatnie powiem….NIESZCZERZY !!! Bylam pierwszym rocznikiem , który zdawal w kościele mature z religii był rok 1969……potem bylam na wakacjach ….gdzie ksiądz z Lublina przyjechal z panienka…..wtedy zwatpilam…..uznałam , ze nie potrzebny mi jest pośrednik /obłudnik do Pana Boga !!! I tak jest do dzisiaj !!!

Maks
Maks
24 sierpnia 2020 15:15

W przytaczanym dokumencie KEP nie ma sugestii, że religii w szkołach powinno być więcej. Autorze, może czasem warto sięgnąć do źródeł, zamiast bezmyślnie cytować wp.pl?

Jantar
Jantar
24 sierpnia 2020 22:42
Reply to  Maks

Naucz się czytać między wierszami. Wspomniane żądanie nie jest w tym dokumencie wyartykułowane wprost, jednak systematycznie poszczególni biskupi przypominają rządowi o „konieczności wprowadzenia obowiązkowej matury z religii dla każdego ucznia”, co oznacza, że religia musi być obowiązkowym przedmiotem nauczania.

Maks
Maks
30 sierpnia 2020 13:36
Reply to  Jantar

Artykuł odnosi się do konkretnego dokumentu, w ktorym nie ma ani słowa o tym, że katechezy powinno być w szkołach więcej, chociaż taki jest dokładnie tytuł tego artykułu. To jest zwykłe wprowadzanie w błąd. Uwiera mnie to tym bardziej, że sam jestem zdecydowanie przeciwko panoszeniu się kościoła i wpychania się wszędzie, gdzie ich nie chcą i nie potrzebują. Takimi nierzeletnymi i nieprawdziwymi artykułami autor daje tylko powód, żeby nie traktować jego (a przy okazji mnie i całej redakcji koduj24) poważnie. A szkoda, bo większość artykułów jest rzetelna i ciekawa.

Andrzej
Andrzej
24 sierpnia 2020 16:11

Boże broń dzieci i młodzież w ogóle przed jakąkolwoek formą indoktrynacji a religijnej w szczegókności.Amen.

Maria
Maria
24 sierpnia 2020 18:31

Tak to jest wielki dramat, ze tylko 20 procent normalnych, zdrowych moralnie, rozsadnych ludzi przeciwstawia sie ideologii katolickiej!

Zbyszek
Zbyszek
24 sierpnia 2020 19:10

Bezwstyd i hucpa

andrze
andrze
24 sierpnia 2020 22:44

Brawo!Zwielokrotnić lekcje religii,dodać bajki Andersena
.Nauka liczenia do 20,polski tylko do 3 klasy szkoły podstawowej.

Violetta
Violetta
25 sierpnia 2020 06:20

Byłam nauczycielem przez prawie 40 lat..
Moje wnioski : RELEGIA DO SAL KATECHETYCZNYCH!
ZAJĘCIA TYLKO Z PRZESZKOLONYMI KSIĘŻMI.

Janusz
Janusz
25 sierpnia 2020 10:13

Na żaden poważny temat od księdza nie usłyszałem poważnej odpowiedzi.

Zbigniew
Zbigniew
25 sierpnia 2020 12:02

Już widzimy upadek poziomu edukacji w Polsce … upadek poziomu cywilizacyjnego Polski, polskiego społeczeństwa, polskiej szkoły…… Upadek wartości uznanych za LUDZKIE- wywalczonych przez L U D Z I w znoju walk CYWILIZACJI poprzez eliminowanie ludobójstwa premiowanego przez chrześcijaństwo w zbrodniczym przymusie re-chrystianizacji, przymusie p o z b a w i a n i a LUDZI WOLNOSCI! TOLERANCJI! KULTURY…. – WŁĄŚNIE DZIĘKI P R O S T Y T U C Y J N E M U PRZYMUSOWI NAUKI RELIGII W SZKOŁACH…. DZIEKI PROSTYTUCJI RELIGIJNEJ JAKA ZADOMOWIŁA SIĘ W EPISKOPACIE I KRĘGACH pseudo-politycznych UZNAJACYCH SIĘ ZA WIERZACYCH – A NA CO DZIEŃ P L U J Ą C Y C H CZYNAMI I SŁOWEM PRZECIWKO D E K A L O G O W I ….. oto owoc prymitywizmu przymusu katechezy, przymusu rekolekcji i przymusupielgrzymkomanii…… M O R A L N A ohyda działalności kleru katolickiego i polityków mieniących się katolikami – jest obrazą dla CYWILIZACJI…. jest obrazą dla poczucia GODNOSĆI I HONORU POLAKA….

Irena
Irena
25 sierpnia 2020 14:28
Reply to  Zbigniew

I ja się z tym wszystkim zgadzam bo jest to NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA !!! Pozdrawiam.

Joanna
Joanna
25 sierpnia 2020 20:25

Indoktrynacja +

malgoska
malgoska
25 sierpnia 2020 21:19

Nic wam już nie pomoże, ani święty boże

Nikt
Nikt
26 sierpnia 2020 11:28

Obowiązkowa religia – to może być początek większej skali laicyzacji. Moje dziecko licealista, nie poddany nigdy indoktrynacji zna założenia kilku religii i prądów filozoficznych.
Zna również zapisy tej najważniejszej „świetej księgi” i zapewne na obowiązkowych lekcjach bardzo chętnie podzieli się z kolegami wiadomościami o absurdalnych i sprzecznych zapisach w niej zawartych.
Mało kto z katolików ją czyta i może otworzą im się oczy po zapoznaniu z co ciekawszymi jej fragmentami.

Kiedyś dostałam pieczołowicie spisaną listę owych boskości

Seks i wartości rodzinne:
– Abraham prostytuuje własna żonę faraonowi (Rdz. 12:11-16)
– Ojciec wydaje 2 córki na zbiorowy gwałt (Rdz. 19:1-8)
– Mężczyzna wydaje swoją konkubinę na zbiorowy gwałt. Po zakończeniu orgii ćwiartuje jej ciało (Rdz. 19:22-30)
– Dwie córki Lota upijają swojego ojca w celu podjęcia z nim czynności prokreacyjnych (Rdz 19:30-38)
– Kobieta udaje prostytutkę, aby uwieść swego teścia (Rdz 38:12-30)
– Opis rozmiarów męskiego przyrodzenia oraz obfitości ejakulatu, w kontekście erotycznym (Ezekilek 23:20)
– Wytrysk pozapochwowy jako metoda antykoncepcji Onana (Rdz 38:1-10)

Prawa człowieka:
– Nakaz podboju sąsiednich narodów i ludobójstwa (Pwt 7:1-2)
– Opis mordowania dzieci na oczach ojców, oraz gwałtów na ich żonach (Iz 13:15-16)
– Prawo wojenne: jeńców należy wymordować wraz z ich rodzinami (Liczb 31:17)
– Prawo ojca: nieposłuszne dziecko należy ukamienować, szczególnie jeśli chce zmienić wyznanie (Pwt 21:18-21)
– Za męski homoseksualizm należy karać śmiercią (Kpł 18:1-22, 20:1-13)
– Sakralna dyskryminacja chorych i niepełnosprawnych (Kpł 21:16-24)
– Nakaz dyskryminacji kobiet (list do Efezjan 5:22-23, 1 list do Tymoteusza 2:11-12) (Pwt 22:5)

Niewolnictwo:
– Niewolnik powinien być posłuszny panu (list do Eefzjan 6:5-9, list do Kolossan 3:22-24)
– Niewolnik powinien znosić złe traktowanie przez surowego pana (1 list św. Piotra 2:18-21)
-Niewolnictwo seksualne: jeśli córka pokonanego wroga jest dziewicą, może zachować życie jako twoja zabawka seksualna (Liczb 31-17-18)

Inne ciekawostki:
– Kanibalizm rodzinny: rodzice zjadają swoje dzieci (2 Królów 6:28-29)
– Noc żywych trupów: zombie powstały z grobów i rozlazły się po Jerozolimie (Mt 27:52)
– Wysmarowanie twarzy fekaliami jako forma kary (Malachiasz 2:3)
– Zalecanie samookaleczenia jako prewencja przed grzechem (Mt 5:28-30, Mk 9:43-45)
– Gościnność: kobieta zaprasza gościa na nocleg, po czym morduje go śpiącego, wbijając mu młotkiem palik w skroń (Sdz 4:21)

Anna
Anna
27 sierpnia 2020 11:53

Księża wszędzie….szkoły…szpitale…przedszkola…polityka…cosik ciasno im we własnych świątyniach…no ale czego się nie robi dla pieniędzy! Szkoda, że zamienili wiarę w towar. Moim zdaniem, religia tylko w kościele i za darmo! Tam niech nauczają nawet 24 godziny na dobę!

Gabryel
Gabryel
28 sierpnia 2020 18:41

Co za dużo to niezdrowo lawendowa mafio. ..