Episkopat: na mszy ma przebywać do 50 osób – „Postawią „bramkarzy” w krużgankach?”

Dwa razy więcej ludzi w kościołach? Gądecki pisze w tej sprawie list do premiera

– „W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy Świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób” – napisał w specjalnym komunikacie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Chodzi o jedno z zarządzeń, w którym mowa o zakazie wszelkich zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób. Nie dotyczy on zgromadzeń poniżej 50 osób.

Internauci nie przebierali w słowach, krytykując tę decyzję Episkopatu: – „To już jest groteska, nikt nie będzie liczył ludzi przy wejściu do kościoła i nikt się nie będzie umawiał na wspólne wyjście do kościoła do 50 osób. Sądzę, że nie tego Bóg od nas w tym momencie oczekuje”;Chcę bardziej miłosierdzia niż ofiary”, tak to przecież jest…”; – „Kościół w Polsce sam się zniszczy. Będziecie mieli tych ludzi na sumieniu”; – „Zła decyzja. 10 tys. parafii, 50 osób, 4 msze dziennie – 2 mln ludzi narażonych, w tym bardzo wiele osób starszych. To, co robicie jest złe i tyle”.

Niektórzy kpili, bo cóż pozostało innego: – „Wikary odlicza do 50. a reszta wiernych czeka przed kościołem. W tłumie. Czego nie rozumiecie”; – „Postawią „bramkarzy” w krużgankach?”; – „Super. Kto będzie liczył? Kościelny, proboszcz, ministranci? A co się stanie z wiernym nr 51, jeśli będzie chciał wejść na siłę? Ksiądz zadzwoni na 112? Nie można po prostu ogłosić, że w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie wiernych kościoły też zostaną zamknięte?”.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
taka
taka
14 marca 2020 09:59

Pozwólmy księżom zbierać „”na tacę” online, to wtedy i wilki będą syte i owieczki całe.
Oczywiście trzeba będzie zakamuflować jakoś prawdziwą istotę tej zbiórki, bo przecież
nie od dziś wiadomo, że pazerność KK prawdy nie lubi.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
14 marca 2020 12:12

Ktoś napisał, że będą mieli tych ludzi na sumieniu. Najpierw trzeba mieć sumienie, a te kabany już dawno go nie mają.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
14 marca 2020 12:26

Na zachodzie Koscioły normalnie zamknęli na czas epidemii i nikt tam nie robi zadym z tego powodu i nie mówi że to zdrada Boga, nawet Papież się zamknał w Watykanie i nie wychodzi.

Marek
Marek
14 marca 2020 13:22
Reply to  Wolnościowiec

A w polsce spróbuj tylko o tym wspomnieć, zaznaczyć czy nawet nakierować na to myśli i zaraz cię zaatakują i oskarżą o wszystko, a może zaraz nawet policja zapuka do twoich drzwi z wydumanym zarzutem.

Jantar
Jantar
14 marca 2020 14:10
Reply to  Marek

Diecezja Gliwicka wprowadziła zakaz organizacji mszy i nabożeństw. Kościoły otwarte, można się wyspowiadać, a pogrzeby tylko na cmentarzach. Można? Można! Gratuluję jaj biskupowi – Gądecki już go zapewne ostro opieprzył telefonicznie za decyzję.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
14 marca 2020 14:29
Reply to  Marek

Sam jestem katolikiem ale uważam że w obecnej sytuacji wychodzenie do ludzi gdy nie ma takiej potrzeby to zbyt duże ryzyko.
Pomodlić się można także w domu.

Ale obecnie w Polsce każdy kto nie jest fundamentalistą religijnym lub stara się postępować racjonalnie jest od razu wyzywany od lewactwa, komuchów, wrogów Kościoła itd.

Nie wiem jak to wszystko będzie dalej wyglądać …

Jantar
Jantar
14 marca 2020 13:06

A dziś o 20.00 w kanałach TVP orędzie Gądeckiego. I zmian z transmisjami mszy ciąg dalszy: msze codziennie o 20.00 w TVP Info i jutro o 7.00 na TVP Kulturze (!!!). Pytanie, kiedy wrzucą do ramówek msze popołudniowe?

Zawieszone zostały nagrania nowych programów dla stacji, a także nowych odcinków seriali. Kolejne edycje niektórych talent show zostały przełożone na jesień. Stacje na razie jeszcze mają zapas nagranych wcześniej odcinków i programów, ale w ciągu kilku tygodni drastycznie zmienią się ramówki.

Antek
Antek
14 marca 2020 15:16

Każdaxparafia dkupiła kawałek nowego cmemarzą i teraz będą powoli żniwa dla tych czarnuchow w spudnicch

Zwinka
Zwinka
14 marca 2020 17:42

Tiaaaaa…to duże niedopatrzenie, że jeszcze wszyscy obywatele nie chodzą z czipami w uszach. Wystarczyłoby tylko sczytywać wchodzące numery przez elektroniczną bramkę przy wejściu, kij tam, mobilną, czy stacjonarną. Ups, to chyba zabrzmiało jak podpowiedź … Gilead u bram.

Chermes
Chermes
14 marca 2020 18:12

Trzy światłe rady dla „epidiaskopu”:
1. Wprowadzić bilety wstępu na msze. Powiedzmy po 150 PLN. Zrekompensuje to straty poniesione „z tacy”.
2. W pierwszej kolejności bilety sprzedawać zakażonym wirusem, bo oni najbardziej potrzebują bożej pomocy.
3. Msze, aby ich doniosłość i skuteczność była maksymalna, odprawiać powinni biskupi i arcybiskupi, podając wiernym komunię do ust, przekazując sobie z nimi znak pokoju i wspólnie korzystając z kropielnicy.
Bóg, w swej nieograniczonej dobroci, uchroni przecież swych „pasterzy” przez zarażeniem. Amen.

Edmund
Edmund
15 marca 2020 21:09

Pierwszy od prawej, w drugim rzędzie bp Marian Gołębiewski, to opiekun księdza Pawła Kani, pedofila, który siedzi od kilku lat w oleśnickim więzieniu, na Dolnym Śląsku, Pomagali mu w opiece kard. H. Gulbinowicz, bp Edward Janiak, bp J. Tyrawa). Ta pedofilska kasta dalej nie jest rozliczona, ze swoich zbrodniczych czynów.

Stefan Batory
Stefan Batory
13 kwietnia 2020 15:18

Ujadanie i nienawistne szczekanie na Kościół czas zaczac. Start;) bidulkowie nie udławcie się tylko swym jadem 🙂