Episkopat Polski przedstawił raport o pedofilii w Kościele – słowo „przepraszamy” nie padło

Czy dożyjemy chwili, gdy dochody kościoła staną się wreszcie informacją jawną?

Od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego przez duchownych osób małoletnich, w tym 198 dotyczyło tych poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat. Łącznie ofiarami księży pedofilów padło 625 osób (poniżej 15 lat było to 345, powyżej 15 roku życia – 280) – to dane z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który został dziś przedstawiony przez Episkopat Polski.

Jeśli ktoś przy okazji prezentacji tego raportu spodziewał się usłyszeć słowa przeprosin, nie doczekał się. Zamiast tego z ust metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosił kuriozalną przemowę. Stwierdził, że Kościół będzie reagował „na te tragiczne sprawy przez „nieskazitelną stanowczość”. „Nieskazitelna stanowczość”, a nie jak często się w mediach mówi: „zero tolerancji”. Dlatego, że to sformułowanie – często używane w mediach – ma charakter w jakiejś mierze totalitarny. (…) Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, w walce ze złem, ale musi także wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli oni chcą rzeczywiście podjąć nowe życie, jeśli szczerze żałują i dążą do wewnętrznego nawrócenia” – stwierdził abp Jędraszewski.

Na język, którego dzisiaj używali hierarchowie, zwrócił uwagę internauta Stefan Skrupulatny. – „Polityka biskupów Kościoła katolickiego w sprawie pedofilii: „poczuli się skrzywdzeni” zamiast „zostali skrzywdzeni przez księży”, „dać możliwość powrotu do Kościoła” zamiast „zadośćuczynić ofiarom księży” – napisał na Twitterze.

„Jestem zażenowany poziomem sformułowań, przedstawienia sytuacji, ale najbardziej interpretacji i metodologii badania… wina i odpowiedzialność wprost nie ma miejsca”; – „Czyli, jak zwykle, ofiary mają „przeprosić” za szkalowanie duszpasterzy”; – „Czyżby Kościół katolicki nie rozumiał, że molestowanie krzywdzi… Swoją drogą to ciekawe, o jaką cyfrę trzeba pomnożyć ich dane, żeby było zbliżone do prawdy” – pisali inni internauci.

bt

Źródło: onet.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SawonarolabartJantarJabis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jabis
Jabis

B e z w s t y d !?
Tak idiotyczne zachowanie w bucie … arogancji … zakłamaniu – polski KK podreptał za irlandzkim i hiszpańskim?

bart
bart

Słuchanie niejakiego Jędraszewskiego – bo to on chyba porównał „zero tolerancji wobec pedofilów” do holokaustu – wskazuje na to, że świetnie by się sprawdził jako dygnitarz pis. Po prostu 100% kanalii w kanalii. Może powinien zostać rzecznikiem tej partii?

Jantar
Jantar

Dane, które przedstawili to „margines marginesów”, bo „w Polsce problemu pedofilii w Kościele nie ma”, to tylko są „bezpardonowe ataki lewactwa na święty Kościół i duchownych”. Stara śpiewka zarówno kościelnych hierarchów, jak i PiS-owskich funkcjonariuszy. Dane z blisko 40 lat i właściwie tylko pojedyncze przypadki – zapewne te najbardziej znane. A tymczasem na mapie pedofilii fundacji i posłanki Wielgus przypadków jest o wiele więcej, a to dopiero czubek góry lodowej.

Sawonarola
Sawonarola

To zgrupowanie osobników uważających się za lepszych od on innych, wygląda jak jakieś obłąkane gremium mafijne: zakłamane i butne. Wstrętni i obłudni.
Polscy hierarchowie KK to jakaś wyodrębniona sekta, która już dawno nie ma nic wspólnego z kościołem powszechnym. Ci urzędnicy kościelni zasługują na postawienie ich przed sądem!