Europejska Nagroda Obywatelska dla polskich organizacji pozarządowych – wśród nich WOŚP

Europejska Nagroda Obywatelska dla polskich organizacji pozarządowych – wśród nich WOŚP

Alicja Szatkowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Jerzy Owsiak i jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz przedstawiciele Polskiego Forum Żydów odebrali w Brukseli tegoroczną Europejską Nagrodę Obywatelską. Jest ona przyznawana przez Parlament Europejski za działalność na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw UE. To wyraz uznania dla pracy osób, które swoją codzienną aktywnością promują europejskie wartości.

„Odebraliśmy tę nagrodę w imieniu milionów Polaków tworzących Orkiestrę. Nie dajmy sobie nigdy tego odebrać! Takie rzeczy mają szansę bytu w tylko krajach demokratycznych, w których siłą jest idea społeczeństwa obywatelskiego” – napisał szef WOŚP na Facebooku. Po raz kolejny zaapelował o udział w nadchodzących wyborach. – „Idźmy na wybory!!! Kochajmy ten kraj i twórzmy jak najwspanialej dla nas i przyszłych pokoleń” – napisał.

A odbierając nagrodę w Brukseli, Owsiak powiedział, że otrzymanie nagrody potwierdza, że to, co robi WOŚP, nie jest chwilową fascynacją, ale przedsięwzięciem, które funkcjonuje dzięki temu, że ludzie dobrej woli chcą pomagać.  – „To daje nam siłę do dalszego grania z furą przyjaciół do końca świata i jeden dzień dłużej” – stwierdził Owsiak.

Alicja Szatkowska, szefowa Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z Milicza, mówiła z kolei, że nagroda jest ukoronowaniem jej 25-letniej działalności. – „Nie przypuszczałam nigdy, że Parlament Europejski zwróci uwagę na kogoś, kto działa w tak małym miasteczku. To jest nagroda dla wszystkich tych, z którymi od 25 lat współpracuję. To jest nagroda dla młodzieży, która przełamuje wszystkie swoje problemy, która walczy o to, żeby być wszędzie, jak każdy pełnosprawny obywatel. To jest nagroda dla moich terapeutów, dla każdego z pracowników, którzy realizują te marzenia” – powiedziała Szatkowska.

W poprzednich latach polskimi laureatami Europejskiej Nagrody Obywatelskiej było m.in. Mazowieckie Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”, stowarzyszenie Drogami Tischnera, Komitet Obrony Demokracji, Polska Akcja Humanitarna, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu czy Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

bt

Źródło: polsatnews.pl, Facebook

Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o