Europejski Trybunał Praw Człowieka MIAŻDŻY Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka MIAŻDY Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok ws. Polaka, którego skarga została odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny mgr Julii Przyłębskiej. Obywatel skarżył się na decyzje sądów, które nie chciały mu przyznać odszkodowań za straty poniesione w wyniku dewastacji jego pola uprawnego przez stado dzików. Wspomniany organ uznał orzeczenie TK za błędne, ponieważ do składu orzekającego należał sędzia Mariusz Muszyński wybrany m.in. przez posłów PiS.

 

Muszyński, co trzeba podkreślić, był jednym z tzw. sędziów-dublerów w TK, którzy weszli na zajmowane już wcześniej miejsca sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Teraz do treści wyroku ETPCz odniosła się sama mgr Przyłębska.

„Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu. Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym” – przekazała Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jak widać, trudno jest się jej pogodzić z miażdżącym stanowiskiem ETPCz.

„Dzisiejszy wyrok ETPCz oznacza, że nieprawidłowość w składzie jakiegokolwiek sądu jest podstawą do odszkodowania! Na tej podstawie wszystkie wyroki wydawane przez nowych sędziów mogą być podstawą do odszkodowania! To są setki tysięcy potencjalnych spraw i miliardy odszkodowań!” – skomentował Roman Giertych.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Julia Przyłębska jest prezesem TK od 2016 r.

/nt/

Źródło: wp.pl                                                                                                                                

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
7 maja 2021 18:11

„trzeba wiedzieć kiedyś pokonany” mgr. (celowa kropka po skrócie) kucharka najwyraźniej ma problem natury psychologicznej z przyswajaniem oczywistych faktów które są takie jakie są 😐

Stanisław
Stanisław
9 maja 2021 19:23
Reply to  daroo

Magister Stępień- pseudonim „profesor” był lepszy?

Jacek Doliński
Jacek Doliński
7 maja 2021 18:48

Pani kucharka być może dobrze gotuje (w każdym razie tak, jak prezes lubi) – ale jako prawniczka jest totalnie niekompetentna.
P.S. Ona nie jest w świetle prawa prezeską TK, bo została mianowana bez wymaganej przez prawo uchwały zgromadzenia ogólnego sędziów TK (wtedy jeszcze PiSi nominaci nie mieli w nim większości). To znaczy, że w każdej chwili można ją usunąć bez narażania się na zarzut że bezprawnie skraca się jej konstytucyjną kadencję.

Leszek
Leszek
7 maja 2021 21:22

Żegnaj, laleczko !

Nord
Nord
8 maja 2021 11:50

Jeśli tak gotuje, jak zna prawo, to nie zazdroszczę kaczyńskiemu.