O sekcjach zwłok decyduje prokurator, nie polityk

Ewa Kopacz już przesłuchiwana

Wczoraj wezwanie – dziś już przesłuchanie. We wtorek Prokuratura Krajowa poinformowała, że była premier i minister zdrowia Ewa Kopacz będzie wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po czterogodzinnym przesłuchaniu dziennikarze zapytali Kopacz, dlaczego po przewiezieniu wszystkich ciał do Polski nie odbyły się ponowne sekcje zwłok ofiar katastrofy i czy jako minister zdrowia miała na to wpływ. – „Proszę mi pokazać mi taki kraj, gdzie o przeprowadzeniu sekcji decyduje lekarz a nie prokurator, urzędnik a nie prokurator” – odpowiedziała Kopacz. – „Decyzje w sprawie sekcji zwłok podejmuje prokurator, a nie polityk”.

„Ja tam nie pojechałam na wizytę dwustronną, na zaproszenie minister zdrowia, bo ja tam nie wykonywałam czynności związanych z ministerstwem zdrowia. Pojechałam opiekować się rodzinami, które tam były, na moją własną prośbę i za zgodą premiera. I taka była moja funkcja, i taka była moja rola. Żadnej innej roli tam nie pełniałam” – podkreśliła Ewa Kopacz.

Wcześniej na Facebooku była premier opublikowała bardzo emocjonalny wpis. Tłumaczy, że do Moskwy pojechała na własną prośbę, jako reprezentant rządu, ponieważ chciała pomóc w trudnych chwilach i zaopiekować się rodzinami ofiar i to była jej jedyna rola w tamtym czasie. – „Wiele razy zastanawiałam się, czy dobrze zrobiłam jadąc do Moskwy. Wtedy czułam, że muszę pomóc. Czułam, że to wyższa konieczność, obowiązek i powinność. Za każdym razem, kiedy wracam myślami do pierwszych dni po katastrofie to wiem, że postąpiłam słusznie” – podkreśliła była premier.

Zaapelowała o wstrzemięźliwość w opiniach, zwłaszcza polityków, którzy „wtedy nie byli z nami, (…) być może nie chcąc zmierzyć się z tą tragedią”. Napisała, że byli z nią polscy lekarze, którzy w każdej chwili mogli zmierzyć ciśnienie czy poziom cukru. – „Podawaliśmy tym, którzy potrzebowali odpowiednie leki i przeprowadzaliśmy badania ekg. Sekcje zwłok, ekshumacje i inne czynności zarządza prokurator. Nie jestem i nie byłam prokuratorem” – zaznaczyła.

Stwierdziła, że dzisiaj najważniejsze są rodziny tych, którzy swoje życie zostawili pod Smoleńskiem. – „To przez wzgląd na nich nie pozwolę, aby z narodowej tragedii robić politykę jednej partii politycznej. Nasz naród zapłacił zbyt wysoką cenę za podział” – napisała Ewa Kopacz.
(Źródło: rp.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Mariola

Czy Pani Kopacz nie była czasami nieobecną w trakcie głosowania wniosku o Trybunał Stanu dla Ziobry ówczesną Przewodniczącą PO????