Faszyzujący zespół na koncercie z okazji rocznicy bitwy warszawskiej! Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers rezygnują z udziału

Będzie dochodzenie w sprawie neofaszystowskiego koncertu na Dolnym Śląsku

Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Piotr Bernatowicz zaserwował nam jubileuszowy koncert z okazji 100. rocznicy polsko-rosyjskiej bitwy o Warszawę. Zaproszono na niego m.in. Contra Mundum, rapera Kękę, Luxtoperedę, Aptekę, Maleo Reaggae Rockers oraz Wujka Samo Zło (WSZ).

 

Gwiazdą wieczoru, dość niespodziewanie, ogłoszono skład Hungarica – węgierską kapelę oskarżaną dość często o skrajny nacjonalizm i faszyzm. Kontrowersyjna Hungarica związana była przez lata z ultraprawicowym Jobbikiem, który wzywał do odbudowy tzw. Wielkich Węgier i rewizji granic.

Muzycy kapeli przygrywali także dla bojówkarzy faszystowskiej Gwardii Węgierskiej. Organizacja ta została zdelegalizowana w 2009 r. ze względu na nazistowskie konotacje. Jeden z wokalistów zespołu występuje też zresztą w Romantikus Eroszak – rockowym zespole o niemal jawnie narodowo-socjalistycznych zainteresowaniach.

 

Romantikus Eroszak dwukrotnie występowała na polskim festiwalu Orle Gniazdo. Impreza znana była z udziału w niej narodowców, nazistów i kiboli.

Hungarica od lat promowana jest w Polsce przez nacjonalistów z organizacji NOP. Koncerty Węgrów wielokrotnie odwoływane były ze względu na protesty środowisk lewicowych, demokratycznych i niegodzących się na faszyzm.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Nic więc dziwnego, że Luxtorpeda i Maleo Reaggae Rockers zdecydowały się wycofać z koncertu z udziałem piewców skrajnego nacjonalizmu.

Nie zostaliśmy poinformowani przez organizatorów o udziale tego zespołu w koncercie” – poinformowały we wspólnym oświadczeniu wspomniane zespoły. „Nasze zespoły nie zaakceptowały żadnych materiałów promujących koncert, a do dnia dzisiejszego żaden z naszych zespołów nie ma podpisanej umowy. Jest nam przykro, że taka sytuacja ma miejsce przy okazji świętowania tak ważnej rocznicy”.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
5 sierpnia 2020 00:09

Dotychczas mówiono że Bitwa Warszawska uratowała Europę przed sowieckim komunizmem. Teraz wychodzi na to, że utorowała drogę faszyzmowi. Znikają powody do dumy.

Maciek123454321
Maciek123454321
5 sierpnia 2020 00:13

„Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie, co by tu jeszcze?………….”

Bart
Bart
5 sierpnia 2020 09:16

Zawłaszczanie historii to specjalność neofaszystów z PiS i MN. Nie wiem, jak durnym trzeba być, żeby nie umieć przewidzieć tej prostej zależności: jeśli, o czym tak marzą pisowscy i orbanowcy, w całej Europie władzę objęliby podobni do nich neofaszyści, wkrótce wybuchłaby wojna.