Fenomen Owsiaka

Owsiak do Kurskiego: mówiąc, że telewizja jest pluralistyczna po prostu Pan kłamieFenomen Owsiaka

Jarosław Kaczyński nie od dziś wydaje się być przeciwnikiem jakiegokolwiek sukcesu innego niż swojego.

Wywiad Tomasza Lisa ze Zbigniewem Hołdysem zainspirował mnie do napisania tego tekstu. Wiele się mówi o fenomenie Jerzego Owsiaka i jego Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – że jest jego, mimo wysiłków ogromnej rzeczy wolontariuszy, nie można zaprzeczyć. Choć czasem obraca się to w zarzut. Miałem przyjemność – prawdopodobnie był to 1997 rok – spotkać Jurka osobiście w Krakowie. On całym sobą był Orkiestrą, tak jest i dzisiaj. Jego fenomen przyciąga uwagę nie tylko w Polsce; jest nieśmiały plan, by przyciągnąć Nobla. Często pojawia się pozostawione bez pełnej odpowiedzi pytanie, jak każdego roku udaje się zbierać coraz więcej pieniędzy w corocznej zbiórce?

Postawię dziś tezę, że mamy tu do czynienia ze zjawiskiem roboczo nazwanym „piramidą Owsiaka”. Jeżeli ekonomiści bądź socjolodzy znają to zjawisko i stojący za nim mechanizm – chętnie się dowiem, komu zawdzięczamy tą koncepcję i czy gdziekolwiek na świecie jest ona mierzalna. W kontekście oświadczeń PiS, że zastał Polskę w ruinie, a Polacy są w złej sytuacji materialnej, opis tego zjawiska wydaje się szczególnie ważny, nawet jeżeli nie jestem w tej kwestii innowacyjny. Z góry przepraszam wszystkich urażonych wciskaniem WOŚP w ramiona polityki, ale w tej roli wyjątkowo podkreśli moje postrzeganie rozwoju Polski i Polaków w ciągu ostatnich 25 lat.

Coroczny wzrost wpływów na WOŚP nie bierze się tylko i wyłącznie ze wzrostu zainteresowania akcją, czy wzrostem jej istotności dla obywateli. Przy kwotach i liczbie zaangażowanych ludzi te czynniki powinny być stabilne od co najmniej kilku lat. Liczba obywateli również nie zmienia się w takim tempie. Klucz musi tkwić w gotowości ludzi do przeznaczania coraz większych kwot na datek dla akcji Jurka Owsiaka. Skąd pozytywna zmiana w tej gotowości?

Gdzie tkwi tajemnica rosnących z roku na rok wpływów na orkiestrę?

Odwołam się na chwilę do mojej kulawej znajomości zagadnień ekonomicznych i przywołam „piramidę Maslowa”. Abraham Maslow powołał w 1943 roku do życia teorię hierarchii potrzeb, która do dziś doskonale tłumaczy wiele zjawisk społeczno-ekonomicznych. Gotowość niesienia pomocy w akcji charytatywnej o formacie Wielkiej Orkiestry wynika z dwóch głównych czynników (na pewno nie jedynie tych), które identyfikuję i rozgraniczam na potrzeby tej analizy:
* strach (bądź świadomość), że sprzęt kupowany za środki Orkiestry może kiedyś pomóc rodzinie darczyńcy,
* potrzebie podniesienia własnej wartości poprzez świadomość przekazania daru lub demonstrację przekazywania tego daru.

Pierwszy czynnik odłożymy na bok, wydaje się nie wymagać specjalnej analizy. Natomiast czynnik drugi, zwłaszcza w ujęciu demonstracji, niezwykle zazębia się z czynnikami piramidy potrzeb. Popularność aukcji czy licytacji wyjątkowych przedmiotów i wydarzeń, na których można demonstrować swój szczodry gest pokazuje to wyraźnie. I proszę mnie opacznie nie zrozumieć – to nie jest zarzut. Mamy w Polsce jakiś kompleks wobec bardziej zamożnych, przy czym w krajach zachodnich w odniesieniu do działalności charytatywnych tych kompleksów się nie obserwuje. Istotne jest w tych akcjach również podkreślanie indywidualności. Aby ten czynnik był istotny, niższe potrzeby muszę być stabilnie zabezpieczone.

Gdyby w Polsce było tak źle, jak uwielbiał to wskazywać PiS; albo inaczej, gdyby w Polsce nie było kwitnącego wzrostu, jak zarzuca to poprzednim władzom Jarosław Kaczyński w swych ociekających jadem przemówieniach, nie obserwowalibyśmy tak wyraźnych corocznych skoków wpływów WOŚP. Polaków, których potrzeby niżej w hierarchii nie byłyby zaspokojone, nie byłoby na to stać nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale również mentalnym. Rosnące przekonanie „stać mnie, żeby wrzucić do puszki więcej niż w zeszłym roku” to nie pościg za rekordem, tylko grubszy portfel i większa pewność stabilności dnia jutrzejszego. Paradoksalnie, jakaś część pieniędzy z 500+ prawdopodobnie partycypuje w tegorocznym wzroście. W przyszłym roku w ramach kontynuacji spijania gospodarczej śmietanki ostatnich lat intensywniejszego od reszty Europy wzrostu Orkiestra ma szansę pobić kolejny rekord. Czy tak będzie w latach następnych? Nie chciałbym być czarnowidzem, ale w świetle tego wniosku trzeba o tym myśleć w ten sposób. Nie sposób nie dostrzegać korelacji pomiędzy wynikami gospodarczymi i wskaźnikami dotyczącymi poziomu życia w Polsce z corocznymi rekordami akcji prowadzonych przez fundację Jurka Owsiaka.

Piramida Owsiaka

W podsumowaniu wrócę do wspomnianego wcześniej terminu „piramidy Owsiaka”. Być może nie jestem z tą koncepcją pomiaru charytatywnej gotowości innowacyjny na gruncie nauk ekonomicznych, ale stawiam tu tezę, że wysokość corocznej zbiórki WOŚP może być traktowana jako wskaźnik prawdziwego poziomu życia Polaków. Słowo piramida nie jest być może najbardziej fortunne, bo należałoby ją odwrócić o sto osiemdziesiąt stopni, żeby wskazywała, jak rosnąca zamożność i zadowolenie Polaków przekłada się na ilość pieniędzy zbieranych na pomoc dzieciakom i osobom starszym. Coroczna powtarzalność warunków wstępnych startu akcji daje – moim zdaniem – doskonałe warunki do uznania tych liczb za wskaźnik istotny i wymowny.

Wojna, którą toczą przedstawicie PiS z WOŚP i Jurkiem Owsiakiem jako przewodnikiem tej akcji może być w istotnej części nieświadomym efektem powyższej zależności. Dewaluacja zasług WOŚP z ust polityków i części ambon to propaganda przeciw sukcesowi. Przy czym celem jest nie tylko umniejszanie wartości samej fundacji i jej działań, ale zamydlanie faktu, że Polacy coraz chętniej i coraz więcej łożą do puszek z serduszkami. Jarosław Kaczyński nie od dziś wydaje się być przeciwnikiem jakiegokolwiek sukcesu innego niż swojego.

Michał Fita
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

29
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
18 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Andrzej2-gi sortZwinkaZbigniewgniewko_syn_ryba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sławomir
Sławomir

Brawo Owsiak i na pohybel reżimowym szujom.

inz.mamon
inz.mamon

olać wolaków, róbmy swoje!

krakus
krakus

Nawet ostatni woodstock Owsiak zaczął opowiadając publicznie „super” żart o Lechu Kaczyńskim. Także nie zwalajcie na Jarosława. Owsiak dzieli Polaków i robi to od lat. Jest zacietrzewiony na PiS i katolików. Dobrze zrobił prezydent Duda bo powiedział że wspiera WOŚP bo to ludzie zbierający itd. ale nie wspomniał o judzącym Owsiaku.

Sławomir
Sławomir

Ty też, jak Kaczyński, prawdopodobnie paszport od Putina od ręki dostaniesz.

Maciek123454321
Maciek123454321

I po co to napisałeś?

Hiszpan
Hiszpan

Tak, tak . Już niedługo Jerzy O. znajdzie się na właściwym miejscu za swoją wywrotową i antypolską działalność.

Maciek123454321
Maciek123454321

No to wyp………. do Hiszpanii.

Andrzej
Andrzej

Wszyscy zbierają też i na Ciebie, bo świry też będą leżały na zakupionych przez Jurka łóżkach.

krakus
krakus

Doszły mnie informacje że widziano na wiecach KODu członków „Partii Zmiana” – jest coraz więcej przesłanej że KOD sponsoruje Putin, aby destabilizować Polskę.

Sławomir
Sławomir

A do mnie doszły, że łżesz jak bura Duda.

Michał Fita
Michał Fita

Przed „że” stawiamy przecinek. Do tego masz literówkę, powinno być „przesłanek”.
Ja nie widzę przesłanek, by KOD cokolwiek destabilizował, więc bez dowodów możemy traktować Twoją wypowiedź jak bąk trolla – obrócić się z niesmakiem.

Maciek123454321
Maciek123454321

Śmieć dostał polecenie, aby zrobić wrzutę, to zrobił. A mnie doszły informacje, że twój ukochany prezes ma złośliwego raka i niecały rok życia.

Hiszpan
Hiszpan

Nie, to nie ładnie. Nie zniżajmy się do poziomu krakusa. Pan Prezes musi przeprowadzić rewolucje do samego końca. Jak mu się uda i Polska rozkwitnie- to bardzo dobrze dla Polaków. A jak owa rewolucja będzie katastrofą, to będzie co zbierać. Ale będzie szansa na nowe otwarcie. Bo powrót do Polski sprzed PIS jest bezcelowy. Trwanie i beznadzieja…..

Zgredzinka
Zgredzinka

Przecież tego moralnego zniszczenia społeczeństwa, nigdy się już nie naprawi. Aż czuję się chora, gdy słyszę tę rozlewającą się od roku w przestrzeni publicznej mowę nienawiści. W mediach brylują miernoty, których największą zaletą jest bezgraniczne chamstwo i hipokryzja. Ci ludzie po wyborach przecież nie znikną. Nie chce mi się wierzyć, że mimo tylu lat transformacji, nadal jesteśmy tak bardzo niedobrymi ludźmi. Jakby nagle ktoś nas przeniósł w okres międzywojenny, z tą całą tamtejszą duszną atmosferką. Skąd się tacy ludzie naraz pobrali? Nigdy nie miałam takich kreatur wśród swoich znajomych. Wszystko można naprawić, ale zdemoralizowanych charakterów ludzkich … nie. Maciek uskutecznił… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

To ty jesteś aż taka stara, że pamiętasz okres międzywojenny ???… ;)))

Zgredzinka
Zgredzinka

A ty jesteś aż tak głupi, żeby zadawać tak debilne pytania?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Sama się podłożyłaś… ;)))

Zgredzinka
Zgredzinka

Jeżeli znajomość historii jest twoim zdaniem „podkładaniem się”, to może jednak zmień tę piaskownicę, co ?

Hiszpan
Hiszpan

Tak, ja też widziałem to i owo. I słyszałem tu i tam. Doszły mnie pewne informacje: W tramwaju jeden pasażer pytał drugiego co Prezes robi z pieniędzmi, a dieta posła to nie 7, 50 Przecież garbu rodziny nie ma. Nie utrzymuje gospodarstwa domowego. Aut nie zmienia, kolejnego domu nie buduje. nie jest dyktatorem mody?……….. zaskakujące …

Hiszpan
Hiszpan

Brawo Jurek i cała Orkiestra.

Halina
Halina

Nie tylko rosnąca zamożność społeczeństwa wpływa na wzrost wpłat dla orkiestry. Ostry wzrost w zeszłym roku i również wyniki tegoroczne wskazują, że przyczynili się do tego głównie przeciwnicy „dobrej zmiany”. Wiem to po sobie, o ile w poprzednich latach wrzucałam do puszki, o ile natknęłam się na wolontariuszy, to w zeszłym roku i w tym sama ich szukałam. W tym roku dodatkowo wpłaciłam przez internet. I znam więcej osób, które uczyniły podobnie.

Zgredzinka
Zgredzinka

O, to to.
Pisiory jak zwykle podgrzały atmosferę i wywołały opór społeczny.
To właśnie było też siłą sprawczą powstania KOD.
Im bardziej PiS będzie przeciw, tym bardziej ludzie będą za, a puszeczki wolontariuszy będą pękały w szwach.

Zwinka
Zwinka

Czysta prawda. Na moim osiedlu co roku przy sklepie były dziewczynki z puszkami, pod kościołem też, a w tym roku nie …Pytałam, chodziłam, szukałam i nic, a że pogoda była paskudna i nie chciało mi się jechać dalej, to w końcu zrobiłam przelew, oczywiście w mojej „kategorii” rekordowy. Tak to działa. KOD też okrzepnie, to tylko kwestia czasu i … stopnia rozbuchania podłej zmiany.

Wiśnia
Wiśnia

Jestem całym sercem za WOŚP, ale uważam że tegoroczny rekord jest spowodowany częściowo propagandą dobrej zamiany. Cześć ludzi wrzucała do puszek na złość Jarosławowi i jego bandzie.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak właśnie było. I oby tak dalej !!!

Nihil
Nihil

Dzięki za Sokzburaka.Sa te smutne dni,kiedy odchodzą dobrzy Ludzie.Spoczywaj w spokoju

Marcin
Marcin

Bardzo trafna analiza, winszuję.

Zbigniew
Zbigniew

Pomysł doskonały!!! Myślę że już teraz należy rozpocząć odpowiednie działania. Myślę że uda się znakomicie, Przecież WOŚP bezapelacyjnie sobie na taką nagrodę zapracował. Zapracowało sobie Polskie myślące społeczeństwo. Margines nawet 20% się nie liczy. Trzymam kciuki.

2-gi sort
2-gi sort

nie zniosę jak ktoś może krytykować WOŚP . To jest rzyganie tym jadem na wszystko co nie podoba się małemu. Nie ważne czy to jest Owsiak,Wałęsa, Bartoszewski wszyscy cieszący się jakimś autorytetem , uznaniem , szacunkiem większej grupy ludzi to wrogowie małego . On bardzo dobrze wie że nigdy nie osiągnie takiego uznania i szacunku. To jest jego kompleks , dlatego ta zajadła nienawiść