Fiskus stosuje przepisy podatkowe, które działają wstecz?

Fiskus stosuje przepisy podatkowe, które działają wstecz

Trzech podatników w 2016 r. wykorzystało przepisy optymalizacji podatkowej, co pozwoliło im na legalne sprzedanie swojego udziału w przedsiębiorstwach i niezapłacenie za to podatku. Działanie to było zgodne z obowiązującym wtedy prawem. Kilka miesięcy później w życie weszła klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Fiskus, choć polskie prawo nie działa wstecz, postanowił upomnieć się o rzeczony podatek.

 

Sprawa została opisana przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Fiskus chce objąć nowymi przepisami podatników, którzy zamknęli optymalizację podatkową przed wejściem ich w życie. Na domiar złego ma on poparcie ze strony Rady do spraw Przeciwdziałania Unikania Opodatkowania. Wspomniany organ zezwolił na stosowanie klauzuli na cały 2016 r.

Więcej o sprawie powiedział Rafał Iniewski z Rady do spraw Przeciwdziałania Unikania Opodatkowania. „Naszym zdaniem klauzule można zastosować do korzyści powstałych w 2016 r., bo tak wynika bezpośrednio z treści przepisu przejściowego, czyli art. 7 nowelizacji ordynacji podatkowej z 2016 r.” – wyjaśnił Rafał Iniewski, członek przywołanej wcześniej instytucji.

 

Rafał Iniewski podkreślił przy tym, że Trybunał Konstytucyjny jest jedynym organem, który może stwierdzić niekonstytucyjność przyjętych niedawno przepisów. Teza o niekonstytucyjności działań fiskusa oraz Rady do spraw Przeciwdziałania Unikania Opodatkowania jest poruszana przez prawników i niezależnych specjalistów.

Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy, stwierdził, że wykorzystanie klauzuli „jest nie do przyjęcia”. „Opinia, że stosuje się klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania za cały 2016 r., jest nie do przyjęcia. Gdyby było to możliwe, to klauzula mogłaby wejść w życie w każdym innym dniu 2016 r., przykładowo 30 grudnia. Przepisy nie pozwalają rozciągać klauzuli na cały rok, skoro weszła w życie w połowie roku, nawet w przypadku podatków rozliczanych rocznie (jak PIT czy CIT)” – ocenił w wypowiedzi dla „Dziennika Gazeta Prawna”.

Specjaliści podkreślają przy tym, że podatnicy, którzy zakończyli optymalizację podatkową przed lipcem 2016 r. – jak podaje Innpoland.pl – „są przerażeni”. Fiskus może bowiem zainteresować się również ich działaniami w zakresie podatków. Wtedy będą oni musieli zapłacić naprawdę wysoką kwotę zaległej daniny.

Również w bieżącym roku podatników czekają spore zmiany. Tym razem będą one dotyczyły płatników CIT. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w ustawie o podatku od osób prawnych, które – w domyśle – mają ukrócić machlojki podatkowe w korporacjach, zwłaszcza tych z wpływami zagranicznego kapitału. Rząd twierdzi, że finanse publiczne zyskają na tych zmianach ok. 1,6 mld zł rocznie.

/nt/

Źródło: innpoland.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortusmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

To już było! Co znaczy niedopuszczalne, karygodne? Naliczą domiary i będą zgarniali kasę. No i co im zrobisz Polsku – Szaraku? oni „som wadza”.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

I niech teraz ktoś z ograbionych „w majestacie prawa” pójdzie z tym do sądu. A w sądzie zderzy się z funkcyjnym sędzią. Tak to ma działać według tych… (tu wystąpił u mnie brak słów uznawanych za cenzuralne).