Fundacja KGHM finansuje „inicjatywy patriotyczne”

Fundacja KGHM finansuje „inicjatywy patriotyczne”

Fundacja KGHM jest naprawdę bogata, w związku z czym stać ją na wspaniałomyślne gesty i rozliczne darowizny. Każdego roku ma kilkunastomilionowy budżet, który przeznacza na upatrzony cel. W 2012 r. było to 12 mln zł, w 2015 r. – 20 mln zł, a w ubiegłym – 13 mln zł. O finansowe wsparcie mogą u niej ubiegać się osoby fizyczne i instytucje, np. szkoły, szpitale, kościoły, organizacje pozarządowe, a także rady osiedli.

Od momentu, gdy PiS wygrał wybory parlamentarne, fundacja KGHM zaczęła mocno wspierać tzw. inicjatywy patriotyczne. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, w ubiegłym roku pół miliona złotych przekazała Fundacji Wolność i Demokracja z Warszawy. Można powiedzieć, że jest to nawet „zrozumiałe”, bo w jej radzie zasiada wiceprezes PiS i dolnośląski poseł tej partii Adam Lipiński, w zarządzie zaś Radosław Poraj-Różecki, mąż wrocławskiej posłanki PiS Mirosławy Stachowiak-Różeckiej.

Justyna Mosoń, wicedyrektorka departamentu komunikacji korporacyjnej w KGHM, zapytana, dlaczego akurat ta instytucja dostała tak wielkie wsparcie, powiedziała, że „przedstawiła spójny projekt o zasięgu krajowym, konkretnie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to chyba największy w Polsce bieg poświęcony pamięci żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę, skazanych przez stalinowski reżim na zapomnienie i przez dziesiątki lat wymazywany z polskiej historii”. Dodała, że „odpowiedzialność i odwaga to wartości, które są bliskie Fundacji KGHM Polska Miedź”.

O sposobie, w jaki Fundacja KGHM wydaje pieniądze decyduje jej zarząd, opanowany obecnie przez PiS. Wzorem innych spółek skarbu państwa, takich jak Orlen, Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa, Poczta Polska, wspiera np. Fundację Wolność i Demokracja w organizowaniu Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie ma nad nim patronat, a medialny dają: TVP, „Gazeta Polska”, „Do Rzeczy”, „w Sieci”.

Fundacja KGHM w czasach „dobrej zmiany” wspiera zresztą wiele innych projektów tzw. patriotycznych. Kibicowskie Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów dostało od niej pieniądze na organizację wyjazdu do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dla zwycięskiej drużyny II Turnieju Piłki Nożnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. A Wojskowy Klub Strzelecki „Baryt” z siedzibą w Stanisławowie mógł kupić dwa egzemplarze małokalibrowych karabinków sportowych z osprzętem „na zabezpieczenie szkoleń strzeleckich w ramach cyklu całorocznych zajęć patriotyczno-obronnych dla młodzieży z terenów wiejskich”. Wszystko – jak mówi pani Mosoń – „w trosce o lokalną tożsamość, tradycje i wsparcie finansowe tych obszarów, które są dla ludzi ważne”.

Na tym nie kończy się hojność Fundacji KGHM, bo np. 50 tys. zł otrzymała też Fundacja Służba Niepodległej w Warszawie na cykl seminariów „Kolegium Służby Publicznej”. Ta z kolei szczyci się tym, że powstała, by działać „na rzecz idei sprawnego i suwerennego państwa oraz wolnego społeczeństwa, promować polskie dziedzictwo narodowe oparte na chrześcijańskim fundamencie i wielowiekowej historii dającej nam liczne powody do dumy z przynależności do polskiej wspólnoty narodowej”. Jej zapleczem są m.in. stowarzyszenia KOLiber i Polska Jest Najważniejsza.

W sumie przyznać trzeba, że Fundacja KGM nie od dziś hojnie dysponuje swoimi funduszami, ale jednak priorytety były inne. Jeszcze zanim politycy PiS ją przejęli, największe kwoty przekazywała jednorazowo na takie projekty, jak: nowy dach w sanktuarium Centrum Jana Pawła II w Krakowie (1,3 mln zł w 2013 r.), Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (dwukrotnie po 750 tys. zł), rozbudowę lubińskiego hospicjum przez Stowarzyszenie „Palium” w Lubinie (500 tys. zł), kontynuację filmu „Fotograf” Waldemara Krzystka przez firmę Yes To Film (500 tys.)

/j/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Wiśniatomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomek
tomek

finansuje inicjatywy patriotyczne? a co ma finansowac? KOD?

Wiśnia
Wiśnia

Pochwała zabijania nawet w imię wyższych celów nie jest patriotyzmem. Gdzie są takie nazwiska jak Żwirko, Wigura, Łukasiewicz, Drzewiecki, Czochralski i wielu innych? Ale obecna władza ma jakiegoś pier…lca.