Fundacja PZU wspomaga Rydzyka i Pietrzaka, choć zgodnie z regulaminem, ma zakaz wspomagania partii politycznych oraz „celów religijnych i politycznych”

Fundacja PZU wspomaga Rydzyka i Pietrzaka, choć zgodnie z regulaminem, ma zakaz wspomagania partii politycznych oraz „celów religijnych i politycznych”

Po wygranych wyborach, jednym z priorytetów PiS było obsadzenie swoimi ludźmi wszystkich spółek z udziałem skarbu państwa i związanych z nimi fundacji. Tak się stało m. in. z PZU i działającą od 1997 roku fundacją, której celem było finansowanie projektów wspierających rodzinę i osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, ofiary katastrof i klęsk żywiołowych, podtrzymywanie tradycji narodowej oraz wspomaganie działań związanych z kulturą, pomocą społeczną, zdrowiem, integracją czy edukacją.

Fundacja PZU wyłania beneficjentów drogą konkursu dotacyjnego, ale ma też możliwość decydowania poza konkursem, które projekty zamierza wesprzeć.

I tutaj ciekawostka. Punkt trzeci regulaminu przyznawania dotacji pozakonkursowych mówi wyraźnie, że fundacja nie wspomaga tych projektów, których celem jest „działanie na rzecz osiągnięcia zysku, wspieranie i wywieranie wpływu na procesy legislacyjne lub na wyniki jakichkolwiek wyborów powszechnych. Ma też zakaz wspomagania partii politycznych oraz „celów religijnych i politycznych”.

Tymczasem beneficjentami fundacji jest fundacja Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka oraz Towarzystwo Patriotyczne – Fundacja Jana Pietrzaka. Jak to się ma do tego właśnie, trzeciego punktu regulaminu?

Fundacja PZU przekazała Rydzykowi do tej pory ponad 6 mln. zł. Pieniądze do jego kieszeni płyną wartką strugą, choć nie raczył się on rozliczyć z wcześniejszych dotacji i nikt właściwie nie wie, na co faktycznie poszły przekazane mu pieniądze.

Towarzystwo Patriotyczne Pietrzaka załapało się już na milion złotych, z czego zorganizowano koncerty i imprezy o charakterze patriotycznym, ściśle realizujące poglądy polityczne i wpisujące się w retorykę PiS.

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” zadali Fundacji PZU kilka pytań, m. in. „Jaki jest budżet Fundacji? Ile pieniędzy od 2016 roku przekazano Fundacji ojca Rydzyka i ile dostał Jan Pietrzak? Jakie było uzasadnienie przekazania pieniędzy w tych obu przypadkach? Czy p. Pietrzak i o. Rydzyk rozliczyli się z dotacji? Na co dokładnie wykorzystano pieniądze?”, ale na rzetelną odpowiedź nie można było liczyć. „Fundacja PZU działa zgodnie z przepisami prawa i swoim statutem. Wszystkie środki są przekazywane i rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a szczegółowe informacje o działalności są przestawiane corocznie w sprawozdaniu finansowym fundacji” i tyle w temacie.

Czy rzeczywiście Fundacja PZU działa zgodnie ze swoim regulaminem, można mieć wątpliwości. Jak pisze jeden z internautów, „to jest mafia. Ośmiornica. Jeden wielki finansowy przekręt. Nepotyczne, kryminalne rządy kolesi. I opozycja która nie potrafi nic z tym zrobić”. Trudno nie przyznać mu racji.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 września 2020 08:06

N ie ma co mówić,że to jest bezprawie gdyż co sk…..ni maja to w dudzie.To już nic n ie znaczy a suweren jaki jest każdy widzi.Żal tylko,że gdy bał na to czas nie wyjechałem.Teraz jestem za stary.Wiej kto może bo tu będzie już tylko gorzej.