Gdy przestają działać reguły normalnego świata

Lawinowy wzrost zgonów wśród personelu medycznego

Gdy rok temu Prezydent Donald Trump zaproponował swoim rodakom antykoronawirusową terapię światłem albo 'zastrzyki ze środka dezynfekującego', statystyki zatruć środkami sanitarnymi poszybowały w górę.

 

Proceder opisany przez Gazetę Wyborczą wydaje się mniej drastyczny, choć jego rozmiary i ewentualne konsekwencje nie są jeszcze znane. Mowa o amantadynie leku stosowanym w neurologii i podawanym pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym oraz w leczeniu jednej z odmian grypy (grypa A). Podparta opinią kilku lekarzy wieść gminna głosi, że amantadyną można leczyć COVID-19.

Sprawą zajęła się Agencja Badań Medycznych, podejmując badania dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Projekt realizuje siedem ogólnopolskich ośrodków w Lublinie, Warszawie, Rzeszowie, Grudziądzu i Wyszkowie. Rezultaty badań zostaną opublikowane w kwietniu br.

 

Spora grupa Polaków postanowiła nie czekać na opinie naukowców i już teraz aplikuje amantadynę sobie i bliskim. Skoro jest popyt, jest też podaż. Powstał czarny rynek recept na amantadynę z przebitką do 500%. Skutki uboczne stosowania tego leku są pomijane lub bagatelizowane. Amantadyna jest przemycana do szpitala i podawana chorym bez wiedzy i zgody lekarza prowadzącego.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Dr. hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych komentuje: Nie są mi dostępne żadne dane literaturowe potwierdzające skuteczność działania amantadyny wobec zakażenia SARS-CoV-2 i COVID-19 – ani na poziomie laboratoryjnym, ani klinicznym. /…/ Każdy lek ma również, większe lub mniejsze, działania uboczne i interakcje, których zawsze lepiej unikać, tym bardziej gdy nie mamy jednoznacznych przesłanek potwierdzających skuteczność leku. Na dziś – odradzam samodzielne stosowanie amantadyny, a także innych preparatów, w leczeniu COVID-19.

W normalnym świecie opinia uznanego fachowca powinna wywołać prostą reakcję – „Czekam kilkanaście dni, do kwietnia”. Jednak reguły normalnego świata przestają działać, gdy ktoś bardzo chce zarobić.

 

Krzysztof Hoffmann

 

Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
powidzanin
powidzanin
27 marca 2021 21:02

Niemcy Wschodnie z Rosjanami produkują tabletki na mózg dla polskich emerytów i rencistów. Mieszkam w gminie Powidz.