Gdzie te tanie mieszkania? Z obiecanych 100 tys. oddano do użytkowania 867 mieszkań!

Gdzie te tanie mieszkania? Z obiecanych 100 tys. oddano do użytkowania 867 mieszkań!

Krzysztof Brejza, obecnie senator, nie odpuszcza i wciąż konsekwentnie zadaje rządowi niewygodne pytania. Tym razem zwrócił się do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z pytaniem o efekty budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

 

Program budowy ruszył w 2016 roku. Jarosław Kaczyński przekonywał, że wybudowanie 2,5 – 3 mln mieszkań w ciągu kilku lat to żaden problem, a premier Morawiecki w swoim ostatnim expose obiecywał 200 tysięcy tanich mieszkań do końca 2020 roku. Mamy styczeń 2020 i warto zapoznać się z sytuacją.

Dzięki naciskom senatora minister Emilewicz przekazała, że „dotychczas, w ramach działań prowadzonych przez PFRN SA, oddano do użytkowania 867 mieszkań. Z uwagi na trwające nadal prace w zakresie budowy pierwszych bloków mieszkalnych w 2107 roku nie przekazano najemcom żadnych nieruchomości”. Dodała też, że w 2018 roku oddano 480 mieszkań, a „w budowie nadzorowanej przez PFRN jest ponad 1,8 tys. lokali mieszkalnych, zaś na etapie przygotowania do realizacji ok. 43 tys. lokali”.

 

Z odpowiedzi pani minister wynika jasno, że program Mieszkanie Plus ostro kuleje i lokali jest prawie pięciokrotnie mniej niż zapowiadał to Morawiecki. Widać, że ewidentnie coś się nie udało. Prawicowe media zwalają winę na samorządy, które są nieprzychylne partii rządzącej, ale problem leży przede wszystkim w ostro idących w górę usługach i materiałach budowlanych, co uniemożliwia „wybudowanie metra kwadratowego za 2,5 tys. zł, aby czynsz w tych lokalach nie przekroczył 20 zł za m kw”.

Jeden z internautów stwierdził, że „jeżeli państwem zarządza banda niedouczonych ignorantów, to żadna propaganda nie pomoże. Mały deweloper rzuca „wytyczne”, których nie rozumie a klakierzy udają, że te wytyczne realizują. Ot i cała durna zmiana” i coś w tym, niestety, jest. Nie warto rzucać obietnic, które są jak czeki bez pokrycia, bo wcześniej czy później naród za nie rozliczy…

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
NutkaWiśnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiśnia
Wiśnia

A co z milionem aut elektrycznych i z ostatnią rewelacją – 10000 siłowni wiatrowych na Bałtyku?

Nutka
Nutka

Warto byłoby też wiedzieć, ile z tych oddanych mieszkań i tak by powstało bez tego programu.
W dodatku „mój” samorząd jest akurat daleko od PiS, a wziął udział w pilotażu Mieszkania Plus – więc jakie to „kłody pod nogi”?