Gersdorf: „Żaden z sędziów ani prezesów sądów, ani ja nie przekroczyliśmy prawa”

Prof. Gersdorf: „To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mamy do czynienia przez lata rządów PiS-u”

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf odniosła się do przemówienia Andrzeja Dudy, w którym krytykował sędziów, zarzucając im m.in. anarchię i bezprawne działania. – „Jestem zażenowana tymi słowami. Myślę, że pan prezydent przesadził, co najmniej. Ale ponieważ wszyscy przedstawiciele Kancelarii Prezydenta powtarzają to, że działamy wbrew prawu, to to jest chyba jednak zamierzone. To nie był jakiś taki lapsus czy zdenerwowanie pana prezydenta. Absolutnie żaden z sędziów ani prezesi sądów, ani ja, nie przekroczyliśmy prawa” – powiedziała prof. Gersdorf w TVN24. – „To stwierdzenie, że nie stosujemy się do prawa, do Konstytucji, to chyba wynika z takiego niezrozumienia tego, że jesteśmy członkiem Unii, że obowiązują nas orzeczenia Trybunału w Luksemburgu” – dodała.

Zapytana, czy nie obawia np. postępowań dyscyplinarnych czy prokuratorskich, Pierwsza Prezes SN stwierdziła: – „Życie jest tak bogate w zaskakujące scenariusze, że można sobie wyobrazić każdy z tych scenariuszy. Można sobie wyobrazić, że będzie wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec mnie i prezesów. Można sobie wyobrazić, że prokuratura zostanie zawiadomiona o popełnieniu przestępstwa urzędniczego na przykład. Można sobie to wszystko wyobrazić, bo to się dzieje. Jeżeli wszczyna się postępowania dyscyplinarne za to, że sędziowie pytają Trybunał w Luksemburgu, zadają pytania prejudycjalne, no to wszystko sobie można sobie wyobrazić. A może nawet i więcej. Może nasza wyobraźnia już nie sięga tego, co władza może z nami zrobić. Toga zawsze ugnie się przed bagnetem” – powiedziała prof. Gersdorf.

Pierwsza Prezes odniosła się także do sławetnej „uchwały koszulkowej” nowej KRS. – „To są jakieś absurdalne te uchwały KRS co do koszulek z napisem „Konstytucja”. To słowo nie może nikogo razić. Wchodzenie przez KRS w to, jak ma być ubrany – nie na sali sądowej – sędzia jest niestosowne” – powiedziała. Prof. Gersdorf przyznała, że sama ma naszyjnik z takim napisem.

Według niej, nowa KRS, „nie stoi na straży ochrony sędziów, tylko raczej zmierza do tego, żeby negatywnie oceniać tych sędziów, którzy występują czy orzekają wbrew myśli przewodniej partii rządzącej. Takim przykładem są te koszulki”. – „Na pewno sędziowie mają być apolityczni i nie mogą należeć do partii politycznych, związków zawodowych, ale jest taki czas, kiedy trzeba bronić niezależności, niezawisłości sądownictwa i wtedy sędzia ma obowiązek powiedzieć obywatelom, co to jest niezależność, co to jest niezawisłość i które z instrumentów chronią tę niezawisłość, a które wręcz przeciwnie” – podkreśliła Pierwsza Prezes SN.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JoannaShaq Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shaq
Shaq

Większość ludzi w Polsce wie, że to PiS łamie notorycznie prawo – na korzyść swoich i na szkodę obywateli. Cała rzecz w tym, że ta większość MUSI zagłosować, żeby bandę wyrzucić.

Joanna
Joanna

Problem polega niestety na tym, że PAD obowiązują wyłącznie dyrektywy prezesa. Orzeczenia Trybunału w Luksemburgu nie mają dla niego żadnego znaczenia. Robi to co mu prezes każe. Jak pisał poeta „pan każe sługa musi.”