Giertych napisał do Gądeckiego ws. Kaczyńskiego. „Brak reakcji to ZBRODNIA!”

Giertych napisał do Gądeckiego ws. Kaczyńskiego. „Brak reakcji to ZBRODNIA!”

Jarosław Kaczyński wygłosił w sobotę polityczne przemówienie w kościele. Przywódca PiS, z okazji rocznicy śmierci swojej matki, brutalnie atakował przeciwników politycznych i reklamował film wyprodukowany przez TVP.

 

Roman Giertych zareagował na to wysyłając list do abp Stanisława Gądeckiego.

„Wystąpienie to oraz zgoda władz kościelnych na obrzydliwą propagandę partyjną, uprawianą od ołtarza przez szefa partii politycznej, stanowi przekroczenie kolejnej bariery serwilizmu wobec rządzących. Jest też jawnym sprzeniewierzeniem się zasadom Kościoła Katolickiego, które zabraniają tego typu zachowań” – ocenił.

„W związku z powyższym mam do Księdza Arcybiskupa pytanie. Czy Kościół w Polsce jest jeszcze częścią Kościoła Katolickiego, czy też stał się swoistym Kościołem Narodowym, działającym na podstawie własnych zasad? Zarówno Katechizm Kościoła Katolickiego, jak i Kodeks Prawa Kanonicznego, a także nauczanie ostatnich papieży jasno wskazują, że nauczanie od ołtarza programu politycznego (w tym przypadku nienawiści politycznej) jest jawną zdradą tych wiernych, którzy tego programu nie podzielają” – dodał autor listu.

 

W dalszej wiadomości napisał o potężnym spadku zaufania Polaków do kleru. „Przyczyną tego kryzysu jest oczywiście związek, widoczny dla każdego, pomiędzy hierarchią katolicką w Polsce, a rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość wyrażany we wzajemnym wspieraniu się, finansowaniu, propagowaniu i ochranianiu. Związek ten jest zgubny dla Kościoła, który jest po prostu zwyczajnie wykorzystywany do celów politycznych przez cynicznych graczy. Brak reakcji na takie zachowanie to zbrodnia” – zakończył w dość ostrym stylu mecenas Giertych.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Episkopat, naszym zdaniem, powinien z całą mocą potępić słowa Kaczyńskiego. Oczywiście nic takiego nie będzie miało miejsce, ponieważ, jak zauważył Giertych, Kościół już teraz uległ prawicowym politykom i stał się upolityczniony.

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
19 stycznia 2021 10:13

No cóż, Emilewicz o programie partii pod obrazem Jasnogórskim, Kaczyński na pielgrzymkach Radia Maryja i przemawiający w kościele starachowickim, kościoły obklejone plakatami wyborczymi PiS, wszyscy to znamy. Hanuszkiewicz mawiał, że ludzie głosują nogami. Mówił to o teatrze, ale ja odnoszę to i do Kościoła.

Stan
Stan
20 stycznia 2021 06:58
Reply to  Waldemar

Ja bym się na miejscy Romana Giertycha odpowiedzi od arcybiszkopta nie spodziewał. Ale faktem jest, że każde działanie sprzyjające masowym odejściom z kościoła – a takim było podłe wystąpienie Kaczyńskiego – powinno w zasadzie być oceniane aprobująco.

Jantar
Jantar
19 stycznia 2021 11:50

Przecież list do Gądeckiego nie odniesie żadnego skutku! Gądecki jest przewodniczącym Episkopatu i sam popiera PiS i pozwala Kaczyńskiemu na wszystko, a celem jest państwo wyznaniowe, które tylko Kaczyński może wprowadzić przez nielegalną zmianę konstytucji. Żadna inna partia, która obejmie władzę, nigdy czegoś takiego nie zrobi, a społeczeństwo nigdy by nie przegłosowało w referendum państwa wyznaniowego. Cele Episkopatu i Kaczyńskiego są zbieżne, stąd taki ścisły sojusz.

Ten list Giertych powinien wysłać prosto do Franciszka i jeszcze zażądać od papieża dymisji Episkopatu za sojusz z władzą, za mowę nienawiści, za wykluczanie wiernych, a nawet za siłowe wyrzucanie wiernych z kościołów, że o ukrywaniu pedofilii nie wspomnę. Nuncjusz papieski też nic nie zrobi przeciwko polskim biskupom, bo regularnie bywa u każdego na wszystkich imprezach i też ma wiele za uszami.

I tak, wiarygodność kościoła wśród Polaków leci na łeb, na szyję, ale kościelni hierarchowie i plebani się tym nie przejmują. Bo zresztą czym mają się przejmować, jak Kaczyński wprowadzi państwo wyznaniowe i już konstytucyjnie na wieki będą ponad prawem krajowym, a także będą mieli prawo rozliczać Polaków z wiary i życia wg ich zasad i będą mogli decydować o każdym najmniejszym aspekcie życia Polaków. Oni właśnie to widzą w bardzo niedalekiej przyszłości, a nie upadek kościoła w Polsce. Apostazje staną się nielegalne, będzie można karać Polaków dotkliwymi karami za brak wiary, za cokolwiek, co kto zgłosi do prokuratury, także za wyznawanie innej religii. Wreszcie dostaną Polskę katolicką na 100%, bo wobec kościoła i księży Polacy będą mieli obowiązki konstytucyjne. Do tego zmierza Episkopat i z tego nie zrezygnuje, a takiej okazji, jak rządy PiS, nie dostanie już prawdopodobnie nigdy, albo przynajmniej przez dziesięciolecia. Nie przypadkiem każdy reżim wiąże się ścisłym sojuszem z kościołem katolickim – jednym i drugim łatwiej jest zapanować nad społeczeństwem.

Maciek123454321
Maciek123454321
19 stycznia 2021 11:51

Jeżeli Karaluch rzeczywiście jest ateistą (jak jego tatuś Rajmund) to przyznać należy, że w roli konia trojańskiego spisuje się doskonale, niejako od wewnątrz rozsadzając KK. Jest jasne, że durni biskupi i proboszczowie dają się Karaluchowi wodzić za nos, a efektem są coraz liczniejsze przypadki oficjalnej apostazji i jeszcze liczniejsze przypadki porzucania kościoła. Zastanawiam się, kiedy pierwszy kościół zostanie zamieniony w luksusowy apartamentowiec albo hotel. Chyba niedługo – w Holandii ten proceder trwa już od dłuższego czasu.

Andrzej
Andrzej
19 stycznia 2021 17:14

Zastanawiam się, czy wśród purpuratów jest choćby jedna osoba wierząca w Boga i przesłanie Ewangelii. Przecież baliby się kary boskiej, piekła i tego wszystkiego, czym gorliwie straszą z ambon…

Jantar
Jantar
19 stycznia 2021 18:06
Reply to  Andrzej

Sądzę, że nie. Natomiast wszyscy wierzą we władzę absolutną nad każdym ze społeczeństw – tak, jak to było przez setki lat wcześniej. Demokracja jest dla nich solą w oku, bo tę władzę hierarchów ogranicza.

Predator
Predator
20 stycznia 2021 08:28
Reply to  Andrzej

Jak mogą wierzyć w coś czego niema, sami sobie wymyślili religię, upodlili narody i żerują na ciemnocie zbijając majątki. A większość ludzi bojąc się śmierci i chorób wierzą w te zabobony.