„Głosowanie na PiS to pewna droga do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewna droga do nieszczęść dla Polski”

„Głosowanie na PiS to pewna droga do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewna droga do nieszczęść dla Polski"

Roman Giertych opublikował na swoim blogu list Macieja Giertycha, swojego ojca. Były polityk i ideowy narodowo demokrata ostro krytykuje w nim ekipę Jarosława Kaczyńskiego.

List M. Giertycha rozpoczął się od ostrzeżenia; mężczyzna wzywa Polaków do tego, aby nie głosowali w zbliżających się wyborach na Zjednoczoną Prawicę. Swój list dedykuje szczególnie „katolikom świeckim”, którzy – zdaniem M. Giertycha – karmieni są przez księży i media katolickie błędnymi informacjami.

 

Szanowni Państwo! Zbliżają się najważniejsze wybory od lat. Powodowany poczuciem obowiązku chciałbym przestrzec wszystkich moich Rodaków przed oddaniem w tych wyborach głosu na PiS. Piszę do katolików świeckich w naszym kraju, gdyż niestety rady jakie oni otrzymują w tym względzie od hierarchii, księży i mediów katolickich są błędne i z niesłychaną arogancją wkraczają w strefę wolności świeckich” – napisał b. poseł i deputowany do Parlamentu Europejskiego.

W dalszej części wiadomości M. Giertych przywołał postać papieża Jana Pawła II. Papież – jak przypomina Giertych – uważał, że to osoby świeckie powinny zajmować się polityką i sprawa publicznymi, duchowni natomiast nigdy nie powinni wskazywać na kogo należy oddać swój głos w demokratycznych wyborach. Giertych w zupełności zgadza się ze stanowiskiem papieża Polaka.

„Na zaproszenie św. Jana Pawła II kilkadziesiąt lat temu miałem zaszczyt jako jedyny świecki audytor z Polski uczestniczyć w Synodzie Biskupów poświęconym właśnie świeckim. Sformułowana na bazie prac Synodu adhortacja apostolska Christifideles Laici jasno określiła, że to rolą świeckich jest prowadzenie spraw publicznych, a wskazywanie na kogo należy głosować nie jest w żadnym przypadku rolą duchowieństwa lub mediów katolickich. Mam przeświadczenie, że muszę być temu dziedzictwu św. Jana Pawła II wierny i dlatego zabieram dzisiaj głos”.

 

Członek prawicowej rodziny nie pozostawia złudzeń; głosowanie na PiS jest jego zdaniem „pewną drogą do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewną drogą do nieszczęść dla Polski” – z takimi poglądami ciężko się nie zgodzić nawet osobom o poglądach lewicowych i liberalnych, którym przecież zupełnie nie po drodze jest z ideologią narodowo-demokratyczną.

„Głosowanie na PiS to pewna droga do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewna droga do nieszczęść dla Polski. W ciągu ostatnich czterech lat ścisłego związku Państwa z Kościołem nasz Kościół poniósł ogromne straty duchowe wynikające z faktu, że ta część społeczeństwa która nie popiera PiS (a jest to ponad połowa) masowo odchodzi od Kościoła. Widać to po spadku uczestnictwa we Mszach Świętych. Nadto sojusz Tronu z Ołtarzem zawsze osłabia duchowo Ołtarz i powoduje jak w naszym przypadku gwałtowny spadek powołań”.

Maciej Giertych uważa, że stronniczość katolickich mediów prowadzi do wzrostu nastrojów katolickich. Sędziwy polityk stoi w obronie demokracji, zagrożonej – jego zdaniem – przez szkodliwą działalność Prawa i Sprawiedliwości. Giertych przypomina, że partia rządząca wielokrotnie naruszyła zasady Konstytucji RP. Polityk deklaruje, że politycy PiS z „katolicką etyką” mają niewiele wspólnego.

„Jednocześnie narastają nastroje antykatolickie, gdy obserwujemy jawne wspieranie PiS przez media katolickie i to w sytuacji, gdy dokonywany jest zamach na Konstytucję RP. To budzi słuszne reakcje oburzenia wśród tych, którzy się temu sprzeciwiają. Konstytucja, która jest prawnym i uznanym fundamentem Państwa i jego ładu została przez PiS wielokrotnie złamana przy prowadzeniu tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości” – kontynuował M. Giertych. „Odmowa podporządkowania się wyrokom Trybunału Konstytucyjnego przez Prezydenta RP, nielegalne odwoływanie sędziów Trybunału przez Sejm, powoływanie Krajowej Rady Sądownictwa w sposób oczywiście sprzeczny z Konstytucją, odwoływanie sędziów jawnie wbrew ustawie zasadniczej, czyli w sumie podważanie zasady trójpodziału władz, to tylko niektóre przejawy tego zamachu”.

W liście mocno dostaje się również Kościołowi katolickiemu w Polsce, który – zdaniem M. Giertcha – często staje po stronie „wichrzycieli i agresorów”, czyli polityków PiS, niemających moralnych oporów przed łamaniem zasad demokracji i naruszaniem Konstytucji.

„Kościół Polski, który zawsze był w naszym kraju arbitrem w różnych sporach, w tym sporze o naturze zasadniczej – czy wolno władzy łamać demokratycznie uchwaloną Konstytucję? – staje po stronie wichrzycieli i agresorów, i zwalcza tych, którzy się temu sprzeciwiają. Mówię to z ogromnym bólem” – przyznaje ideowy prawicowiec. „Przez lata miewałem kontakt z wielkimi Prymasami Polski. Dobrze znałem Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, byłem współpracownikiem Józefa kard. Glempa, zasiadając w jego Społecznej Radzie Prymasowskiej. Dlatego z tym większym przerażeniem patrzę na bezradność księży i biskupów wobec cynicznego wykorzystywania tysiącletniego dorobku Kościoła w Polsce przez grupę zamachowców, którzy przedstawiają się jako obrońcy wiary i moralności, a w większości z Kościołem i katolicką etyką nie mają wiele wspólnego. I patrzę na media katolickie, które wszystkie jak jeden mąż gloryfikują tę grupę”.

Prawicowiec przywołuje również ostatnie skandale z udziałem polityków „dobrej zmiany”. Wspomina on o m.in. lotach marszałka Kuchcińskiego i jego partyjnych kolegów: „Patrzę z przerażeniem na hipokryzję tych, którzy każdy błąd i grzech opozycji głośno krytykują, a gdy widzimy jawne naruszanie podstawowej uczciwości i prawa przez organizowanie oszczerczych nagonek na sędziów, gdy widzimy jawne złodziejstwo poprzez udostępnianie rządowych samolotów do prywatnych lotów członków rodzin polityków, gdy widzimy wreszcie nieustające kłamstwa głoszone przez TVP za pieniądze publiczne, to milczą”.

Wreszcie, polityczny weteran podkreśla, że sojusz Kościoła i PiS doprowadzi do odwrotu od instytucjonalnej religii. Giertych jest tu zaskakująco zgodny z osobami wywodzącymi się z kręgów opozycji, które nie są związane z prawicą i z politycznym katolicyzmem. Marzenie, że sojusz z jedną partią, która łamie wszelkie zasady uczciwości, demokracji i praworządności, przyczyni się do zatrzymania tendencji odchodzenia od Kościoła jest błędem. Przytrzymać przy Kościele może wierzący, modlący się ksiądz, który mówi kazania o Bogu, a nie o polityce”.

Obszerny fragment listu dotyczy polityki gospodarczej J. Kaczyńskiego; Giertych przewiduje, że niedługo zacznie się światowy kryzys gospodarczy, który nie ominie Polski. Nasz kraj będzie na niego szczególnie narażony ze względu na „socjalistyczne eksperymenty gospodarcze”. Giertych nie pozostawia złudzeń: za kryzys zapłacą osoby najuboższe i słabiej wykształcone, gdyż to one najbardziej podatne są na propagandę „dobrej zmiany”.

„Zbliża się światowy kryzys gospodarczy. Dla Polski posiadanie rządu, który za pieniądze z podatków kupuje sobie głosy w wyborach oznacza, że ten kryzys dotknie nas wielokrotnie mocniej. Zapłacą za to najsłabsi. Ci, którzy dzisiaj zwabieni telewizją publiczną będą głosować na PiS, to najczęściej ludzie ubożsi i słabiej wykształceni. To oni poniosą najgorsze konsekwencje kolejnych socjalistycznych eksperymentów gospodarczych. Niestety gniew tych ludzi, gdy już wyleje się na rządzących odbije się również na Kościele instytucjonalnym, który jest traktowany jako strona w tym sporze. Dorobek harmonijnej koegzystencji Kościoła i Państwa przez trzydzieści lat niepodległości może zostać zaprzepaszczony. Może zostać również osłabiony gospodarczy rozwój Polski”.

Na zakończenie swojego listu, Giertych wznawia apel do Polaków – prosi on o to, aby nie głosowali oni na przedstawicieli PiS, która – jego zdaniem – dąży do „władzy autorytarnej”: „Mam już 83 lata. Całe życie pracowałem jako leśnik, naukowiec, działacz społeczny i polityk dla Polski i Kościoła. Przestrzegam wszystkich tych, którym wydaje się, że głosując na PiS realizują coś dobrego dla Polski i coś dobrego dla Kościoła. Jesteście w błędzie. Jeżeli po tych czterech latach, gdy już widać, że intencją PiS jest władza autorytarna, oddacie głos na tę partię to zaszkodzicie zarówno Polsce, jak i Kościołowi. Bardzo zaszkodzicie, i wielu z Was będzie tego do końca życia żałować. Apeluję do Was. Zastanówcie się jeszcze”.

Wiadomość Macieja Giertycha jest trafna i budzi podziw wielu osób. Część z nich nie podejrzewałoby nigdy, że zgodzą się one kiedykolwiek z argumentacją przedstawioną przez polityka tak wyrazistej prawicy (Giertych był związany z Ligą Polskich Rodzin). Pod wpisem pojawił się szereg komentarzy, których autorzy wyrazili swoje poparcie dla 83-letniego narodowego demokraty.

„Charakteru i patriotyzmu nie odmówi Maciejowi Giertychowi nikt. Nawet jeżeli czasem z nim nie po drodze to tym tekstem pokazuje, że wie co to jest polska racja stanu i dla wielu środowisk nie tylko katolickich i narodowych może stanowić wzór i drogowskaz” – napisał jeden z mężczyzn.

Jeszcze większe dziwienie budzi wpis osoby, która przedstawiła się jako „liberał i ateista”: „Jako humanista, liberał [zwyczajny, taki od J.S. Mill’a, bez przedrostków ”neo”, czy ”progressiv”] i ateista, b. daleki od wszelkich religii i tradycji ND, nie spodziewałem się, że pod listami kogokolwiek z rodziny Giertychów, zapragnę podpisać się wszystkimi kończynami. Nie mogę jednak nie spojrzeć na Romana i Macieja Giertychów z wielkim szacunkiem. Prawdziwy patriotyzm, to bowiem szukanie wspólnoty [jak Piłsudski i Dmowski po odzyskaniu niepodległości], a nie dzielenie rodaków. Ocknijmy się, dopóki nie jest za późno. Neotargowica niszczy nasz kraj, przekupując nas naszymi własnymi pieniędzmi! Abyśmy znowu z goryczą nie przypominali tego, co napisał Kochanowski, że głupiśmy zarówno przed, jak i po szkodzie!”. Uważamy, że ten komentarz stanowi najlepsze podsumowanie wypowiedzi R. Giertycha i bieżącej sytuacji politycznej naszego kraju.

/nt/

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KazimierzChermesZwinkaMaciek123454321antyuzurpator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Z twittera: „Szymon Hołownia, Roman i Maciej Giertych oraz Tomasz Terlikowski apelują w kontekście wyborczym, żeby Kościoła z PiSem nie utożsamiać. I mają rację. Ale drobnym drukiem jest napisane: alternatywą jest anty-PiS z radykalną lewicą obyczajową. Jaki realnie katolik ma wybór 13.10.?”. No właśnie, i dlatego katolicy zagłosują na PiS. Kościół jest instytucją hierarchiczną i każdy ksiądz ma obowiązek wypełniania poleceń hierarchów. A hierarchia kościelna, Episkopat i wszyscy biskupi, nakazują głosowanie na PiS. W ślad za nimi głosy na PiS wymuszają księża w parafiach z ambony mówiąc wprost, że wierni, którzy zagłosują inaczej nie otrzymają rozgrzeszenia i komunii, po śmierci… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

No proszę, Rydzyk wykombinował kościółkowy „ramadan”…Ach ta korporacyjna, religijna wojna o władzę nad światem !!! Ale te zlecone, zawzięte modły jednak cieszą. Widać pewności, co do zwycięstwa, ten skromny redemptorysta nie ma i zamartwia się o dalszą kasę na swoje „dzieła”. A zgiń, przepadnij, maro nieczysta !!!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, nie ukrywam. Ale czy ten list ma szansę dotrzeć do kogokolwiek z właściwych adresatów? Szczerze wątpię. Z ambony go na pewno nie przeczytają, w TVPiS nie zacytują w całości, tym bardziej w radiu z ryjem i telewizji, która niestety wciąż trwa. Bardzo mądre słowa, ale pisane raczej „na Berdyczów”.

antyuzurpator
antyuzurpator

Tak jak ze trzy lata temu zadziwiła mnie postawa Romana Giertycha wobec „dojnej zmiany” i kazała zmienić opinię o nim o 180 stopni, tak teraz podobne reakcje wywołuje list zdeklarowanego katolika i LPR-owca, jego ojca. Ale złudzeń nie mam — wiem z własnego doświadczenia, że moherowi rydzykowcy odrzucają nawet nauki wszystkich papieży, łącznie z JP2 i obecnym, i wybierają sobie z tego (i w ogóle z dogmatów kościelnych) tylko to, co im pasuje. Cóż więc znaczą dla nich słowa jakiegoś tam Macieja Giertycha. Przy okazji — jak już poczytacie na fejsbuku R. Giertycha pełną treść listu, możecie zajrzeć do „Listu… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Światłym ludziom – niezależnie od ich poglądów, KK (świadomie używam skrótu, bo z Kościołem rozumianym jako wspólnota KK nie ma nic wspólnego) kojarzy się z różnymi bardzo obrzydliwym rzeczami – z nienawiścią, pedofilią, kłującym w oczy bogactwem. Typy w rodzaju Jędraszewskiego, Głodzia czy Gądeckiego zapomniały chyba, że Jezus Chrystus nie jest członkiem PiS-u.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Mam pewne podejrzenia, że gdyby Jezus przypadkiem zstąpił dziś z nieba w Polsce, złapałby się za głowę, a zaraz potem złapałby powróz i wygnał ich wszystkich tak, jak to już raz zrobił z przekupniami w świątyni.

Chermes
Chermes

Kościół zazwyczaj stawał „po właściwej stronie”. Należy pamiętać, że to właśnie Kośćiół był głównym organizatorem Targowicy. Teraz nie jest inaczej i Kościołowi nie przeszkadza łamanie przez PiS Konstytucji.
Należy również pamiętać (a szczególnie kościelni hierarchowie powinni o tym pamiętać) że kilku gorliwych biskupów przypłaciło swe poparcie życiem, kończąc na szubienicach, w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.

Kazimierz
Kazimierz

kosciół polski i pis to jedno ciało i wszyscy o tym wiedza a panu Hołowni i terlikowskiemu cos umyka to jest też wasza wina bo gdzie przez 30 lat wolnosci był rozdział koscioła od panstwa- nie było – panstwo dla koscioła stało sie dojną zmianą i niczym więcej różne partie hołubiły tez różnych hierarchów – aws i po nyczowych a pis torunskich