Głosowanie w Senacie. Dzisiaj się okaże czy IPN będzie miał nowego dyrektora

Głosowanie w Senacie. Dzisiaj się okaże czy IPN będzie miał nowego dyrektora

Karol Nawrocki dzięki głosom Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Kukiz’15 został nominowany przez Sejm na stanowisko dyrektora IPN-u. Dzisiaj tę kandydaturę  ma zaakceptować Senat.

 

Okazuje się jednak, że z tą akceptacją mogą być problemy bo głosowanie przeciw Nawrockiemu  zapowiedzieli politycy KO i Lewicy. Szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki powiedział: „Będziemy jako klub przeciw. Ja też jestem przeciw. Pan Nawrocki jest bardziej radykalnym ideologiem niż niezależnym historykiem. I bardziej funkcjonariuszem partyjnym niż działaczem państwowym” – czytamy na wp.pl

Bosacki dodał także, że w trakcie omawianego głosowania będzie w klubie obowiązywała dyscyplina.

O swoich zastrzeżeniach co do kandydatury Nawrockiego na szefa IPN-u w imieniu senatorów KO wypowiedział się Bogdan Klich: Ta kandydatura nie gwarantuje przestawienia wajchy w IPN z polityki historycznej na pamięć historyczną. Instytut niestety w czasie ostatnich lat uprawia politykę historyczną kosztem pamięci historycznej. Bardzo często jest tak, że na podstawie materiałów esbeckich pisze historię ostatnich dziesięcioleci. Natomiast prawda historyczna jest w ostatnich latach w IPN w odwrocie. Bo o prawdzie historycznej nie powinni decydować esbecy, powinien liczyć się także głos tych, którzy byli aresztowani, zamykani, bici i internowani”.

 

Bogdan Klich stwierdził, że nie było ustaleń, o których donosiły media, że senatorowie KO mieliby poprzeć Nawrockiego w zamian za poparcie udzielone kandydaturze prof. Wiącka w wyborze nowego RPO.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

W sprawie głos zabrał również senator Krzysztof Brejza, który powiedział: „Z pewnością jest wielu uznanych historyków, którzy – w przeciwieństwie do Nawrockiego – mogliby rzetelnie, bez nadmiernego ideologizowania, podjąć się kierowania Instytutem”.

Dzisiaj się okaże czy IPN będzie miał nowego dyrektora.

/as/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
23 lipca 2021 01:01

Zdążyłem jeszcze obejrzeć PIERWOTNĄ wystawę w muzeum II Wojny Światowej, zanim nawrocki na polecenia glińskiego zasrał cała ekspozycję.