„Głupie służalstwo, które budzi w Waszyngtonie tylko politowanie”

„Głupie służalstwo, które budzi w Waszyngtonie tylko politowanie"

Rząd przekazał w amerykańskie ręce informacje dotyczące oficerów, którzy służyli niegdyś w służbach Polski Ludowej. Amerykanom przekazano dane m.in. Gromosława Czempińskiego i Henryka Jasika. Przekazanie poufnych informacji motywowane było chęcią uzasadnienia „dezubekizacji”.

Suchej nitki na rządach po 1989 roku nie zostawia Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazeta Prawna”. Zdaniem dziennikarza PRL-owscy oficerowie zostali oszukani przez państwo. Wśród błędów postsolidarnościowych gabinetów wymienia on obniżenie świadczeń emerytalnych, „ustawę dezubekizacyjną” i ujawnienie informacji ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

To jednak nie wszystko. Jak się okazuje, „dobra zmiana” miała przekazać Amerykanom informacje wywiadowcze z czasów Polski Ludowej.  Wśród nich znalazły się materiały kompromitujące Gromosława Czempińskiego i Henryka Jasika, oficerów, którzy po 1989 roku tworzyli służby specjalne III Rzeczpospolitej.

Według Zbigniewa Parafianowicza strona amerykańska była mocno zdziwiona służalczością pisowskich decydentów. W końcu Amerykanie współpracowali w latach 90. ze służbami wykreowanymi przez Czempińskiego i Jasika, a nawet mieli własne informacje wywiadowcze na ich temat.

Decyzję o przekazaniu informacji skrytykowali także politycy opozycji. „Głupie służalstwo, które budzi w Waszyngtonie tylko politowanie. Żaden Pisowiec nie słyszał o tym jak Amerykanie wykorzystali po wojnie gen. Reinharda Gehlena?” – napisał na Twitterze Radosław Sikorski.

Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że jeżeli doniesienia Parafianowicza się potwierdzą, to mamy do czynienia ze „zdradą państwa”.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RadekdarooJabis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jabis
Jabis

No … Płaszczak! Płaskie czółko ściga się z Antonim Zdzisławowiczem. Bezdenne kretyństwo kaczystów.

daroo
daroo

Niech mi ktoś przypomni co grozi za zdradę stanu lub zdradę państwa? bo mi „cośik umkło”

Radek
Radek

Odsuniecie platformy od władzy, a jak Bóg pozwoli, to TS.

daroo
daroo

Musisz się mocniej postarać bo ci Nowogrodzka nie zapłaci

daroo
daroo

Postaraj się bardziej bo ci nie zapłacą tych 2 zł za wpis

daroo
daroo

Boga do tego nie mieszaj bo już dawno cię opuścił