Gorąca debata w PE na temat praworządności w Polsce

Czy Prawo i Sprawiedliwość dąży do polexitu?

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat stanu praworządności w Polsce. Jednym z uczestników dyskusji była Beata Szydło. Była premier zapowiedziała, że Zjednoczona Prawica nie zamierza się wycofać ze swoich reform.

 

Dyskusję na temat „obecnych zagrożeń praworządności w Polsce” rozpoczęła Viera Jourova – wiceszefowa Komisji Europejskiej. Polityczka skrytykowała „ustawę represyjną”, która w ostatnim czasie podpisana została przez Andrzeja Dudę.

Ustawa zwana represyjną jest kontrowersyjna. Komisja Wenecka mówiła, że niezależności i niezawisłość sędziów jest nadal zagrożona” – stwierdziła Jourova.

Nowe regulacje skrytykowało ponadto grono europosłów. Wśród nich znalazł się m.in. Michał Simecka z socjalliberalnej partii Postępowa Słowacja.

 

Polityk podkreślił, że PE chodzi wyłącznie o ochronę wolności Polaków i innych mieszkańców kontynentu. „Polska jest pierwszym krajem, gdzie stosowanie prawa unijnego może doprowadzić do zwolnienia sędziego z pracy. Nie chodzi o karanie Polski, ale by prawa obywateli Europy były chronione” – powiedział Simecka.

Z tezami Jourovej i Simecki nie zgodziła się Beata Szydło. Prawicowa europosłanka chwyciła kartkę i wydukała z niej kilka PiS-owskich sloganów o sytuacji w Polsce. „Reforma sądownictwa jest oczekiwana przez większość społeczeństwa. Jak każdy kraj w Europie mamy do tego prawo” – grzmiała (a właściwie wyczytywała).

Szydło stwierdziła, że „Polsce jest odmawiane prawo do suwerennej decyzji”, określając przy tym przeciwników mianem „politycznych frustratów”. Nie był to jednak koniec agresywnego monologu. „Polska jest krajem praworządnym. Polski rząd działa zgodnie z konstytucją i traktatami unijnymi” – brnęła przedstawicielka PiS.

Krzyki Szydło nie zrobiły wrażenia na Andrzeju Halickim z KO. Europoseł dosłownie zmasakrował PiS-owców i obnażył ich przewinienia. „Słyszę, że Polska jest nękana przez UE. To wy nękacie sędziów i Polaków. Polskie społeczeństwo dawało w przeszłości radę tym, którzy gwałcili prawo. Tak będzie i teraz” – przekonywał.

W podobnym tonie wypowiedział się Robert Biedroń. „Polski rząd chce doprowadzić do kolejnej katastrofy, do zamrożenia środków unijnych i powolnego Polexitu” – przyznał. Kandydat Lewicy na prezydenta zasugerował również, że rządy PiS-u są gorsze i bardziej niszczycielskie dla Polski, niż dawno miniona dyktatura komunistów.

Potężną krytykę PiS-u zafundował też Radosław Sikorski (KO), który odniósł się do katastrofy smoleńskiej i związanej z nią manią prawicy. „Obecny rząd od lat próbuje wrobić poprzedniego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w odpowiedzialność za urojony zamach smoleński” – powiedział były minister.

Debatę zakończył Belg Didier Reynders – wpływowy członek Komisji Europejskiej. Polityk obiecał, że KE dołoży starań, aby uratować praworządność w Polsce.

/nt/

Źródło: wp.pl, natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
GodekMarekBarneyGerwinek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
erwinek
erwinek

Szydło dostała w ostatniej chwili e-meila z Nowogrodzkiej i nie zdążyła nauczyć się na pamięć dlatego musiała czytać z kartki aby dokładnie powiedzieć słowa wodza

Godek
Godek

Wypracowanie, które odczytała Szydło B. napisała Zalewska – uczycielka; styl i poziom szóstoklasisty.
Obie panie z siebie bardzo dumne sic. Przepraszam szóstoklasistów.

BarneyG
BarneyG

Sikorski powiedział coś mocniejszego:

„Dziś mamy kraj, gdzie adwokat staje przed Izba Dyscyplinarna na wniosek prokuratury, ponieważ broni swojego klienta!”

Marek
Marek

W mojej opinii najmocniejsze było kłamstwo jakiego, który twierdził, że wszystko jest w porządku bo ich partię popiera znaczna większość. Pomijając już, że to nie ma nic do rzeczy jeśli zakładamy, że ustrój państwa jest demokratyczny a nie tyranią większości to oczywiście jest to nieprawda. Tylko w pisowskiej matematyce 43.6 z 99 daje ponad 50%.