Granaty hukowe i pałki teleskopowe. Interwencje policjantów w cywilu w czasie demonstracji

RMF FM: anntyterroryści mieli ze sobą broń palną

Podczas wieczornych starć przy Placu Powstańców w Warszawie interweniowali funkcjonariusze policji w cywilu. Tyle, że nie zawsze było to oczywiste. Działali bez żadnych emblematów, zakapturzeni, dopiero po pewnym czasie część z nich założyła opaski (!) z napisem policja.

 

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na których widać, jak grupa policyjnych „tajniaków” atakuje mężczyznę i siła wywleka go z tłumu. Używa przy tym pałek teleskopowych, wymachując nimi w stronę najbliżej stojących. Wśród pozostałych uczestników wybucha krótkotrwała panika – część z nich, z Martą Lempart na czele – rusza za policją, próbując odebrać z ich rąk złapanego. Słyszeć przeraźliwe krzyki uczestników marszu: „Zostawcie go, zostawcie! Gdzie jest policja? Gdzie go zabieracie?”. Kiedy jeden z policyjnych „tajniaków” zaczyna odpychać mocno Martę Lempart, otoczenie woła: „Zostawcie ją!”.  Całe zajście nagrał dziennikarz Onetu Marcin Terlik. „Policjanci w cywilu zatrzymali kolejną osobę na placu przed TVP podczas protestu. Tłum próbował ją odbić” – napisał, w kolejnym wpisie dodając: „Zdarzenie miało miejsce ok. 22.10. Potem doszło do przepychanki z policją w wąskim przejściu przed hotelem Gromada”.

W mediach społecznościowych pojawiły się także inne relacje uczestników demonstracji, którzy wskazywali, że policyjni „tajniacy” byli agresywni do tego stopnia, że część osób myślała, że to atak nacjonalistów. Z relacji uczestników protestu i dziennikarzy wynika, że nieumundurowani policjanci nie informowali wcześniej, że będą podejmowali interwencje. Nie tylko nie byli oznakowani, ale na twarzach mieli kominiarki (!). Dziennikarz Onetu Bartek Rumieńczuk pisał: „Tajniacy wyciągają ludzi z tłumu, używali też pałek teleskopowych, poleciały granaty hukowe, w tłumie wybuchła panika że to nacjonaliści”.

 

Komenda Stołeczna Policji zabrała głos, tłumacząc w mediach społecznościowych, że zatrzymany był „agresorem”. „Nastąpiła próba odbicia mężczyzny. Policjanci użyli siły fizycznej” – wskazano, potwierdzając jednocześnie fakt działania nieoznakowanych policjantów bez żadnego ostrzeżenia, a także atakowania reagującego nerwowo tłumu za pomocą pałek.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Na antenie stacji TVN 24 nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji komentował z kolei, że policjanci zostali „zaatakowani” przez grupę osób na placu Powstańców. – Normalną rzeczą jest to, że policjanci używają środków przymusu bezpośredniego, w tym przypadku mówimy o gazie, mówimy o sile fizycznej. Mamy do czynienia z grupą osób, która była bardzo agresywna. Wobec jednej z tych osób działania podjęli policjanci nieumundurowani, w tym przypadku nastąpiła próba odbicia. Zostało to uniemożliwione przez policjantów, policjanci musieli użyć siły fizycznej – powiedział.

„Po dzisiejszej bandyckiej akcji tajniaków z pałkami teleskopowymi rano powinna zostać ogłoszona dymisja komendanta KSP” – skomentował zajścia poseł KO Michał Szczerba. – Czy KSP wzoruje się na ukraińskich tituszkach z czasów Janukowycza? W państwie demokratycznym policja tak nie działa. Funkcjonariusze po cywilnemu, bez oznakowania, z pałkami teleskopowymi, prowokują i używają siły. Żądam wyjaśnień MSWiA” – dodał.

mpm

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
19 listopada 2020 09:56

No właśnie, nie da się odróżnić. Bo to byli nacjonaliści i zwykli bandyci…

@@@@
@@@@
19 listopada 2020 10:55

Szanowna Policjo! Mam nadzieję, że doczekam chwili, kiedy za Wasze obecne zachowania zostaniecie pozbawieni emerytur, tak jak niektórzy mundurowi z czasów PRL, którzy kiedyś zachowywali się wobec Obywateli tak, jak Wy teraz. Amen.

Zbyszek
Zbyszek
19 listopada 2020 13:03

Mam taką luźną uwagę do rodaków. Dumnych, suwerennych Polaków, którym nie będzie Niemiec…PIS bije nasze córki, żony, mamy, babcie. Ale spoko, są liczne programy socjalne.

Zwinka
Zwinka
19 listopada 2020 14:31
Reply to  Zbyszek

Problem w tym, że PiS nie bije córek, żon, mam i babć należących ( tak, należących ) do prawaków, tylko lewackie córki, żony, mamy i babcie Wielbiciel PiSu jest uszczęśliwiony.

Darka
Darka
19 listopada 2020 16:59

To zwykłe ZOMO. Kaczyńskiemu przypomniał się PRL i stosuje takie same metody jak wtedy. On był opozycjonistą???? Czy raczej stał po przeciwnej stronie barykady. Metody milicji odwzorowane w 100%.Dzisiejszej policji, a właściwie już milicji trudno będzie odzyskać zaufanie społeczeństwa. Tyle lat na to pracowali….Trudno, Przeraża zwłaszcza widok tajniaków bijących metalowymi pałkami młodych pokojowo protestujących ludzi. Scenki jak z Rosji i Białorusi. Naprawdę milicjo wam taki obrazek się podoba????? Zdjęcie tajniaka powinno być powiększone i pokazywane na bilbordach, aby udowadniało KŁAMSTWA rzecznika „policji”, że „policjanci byli oznakowani”. KŁAMAŁ wprost do kamery. Szok. To już nie jest państwo prawa. To państwo bezprawia . Państwo Ziobry, Kaczyńskiego, Terleckiego i całej tej mafijnej reszty. Żal…..

Shaq
Shaq
20 listopada 2020 07:50

PiS czerpie inspirację od Łukaszenki, proszę zwrócić uwagę, że już się tego nie wstydzą.

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
20 listopada 2020 17:14

Znaleźli się naśladowcy białoruskiego OMON-u, to znajdą się polscy „cyberpartyzanci”. Hakerów ci u nas dostatek i niektórzy wiele potrafią. Wyzwanie: Zdemaskujcie tych paru pałkarzy, ale tak dokumentnie! Rozbierzcie ich w sieci – z gaci!!! Wszystko: Personalia, przydział służbowy i stopień, pesel, adres uliczny i mailowy, nr. komórki, auta, personalia i telefony rodziców (niech mu powiedzą do słuchu) żony, dzieci, ew. kochanki (jak ma). Dużo fotek, żeby gęby zapamiętać. Do tego ulubione rodzaje pornosów itp itd. Ci pałkarze moralnie przestali być policjantami. To bandziory do wynajęcia! Za tą „akcję” dostali ponoć 1,5 tys. premii – z naszych podatków! Niech im te judaszowe srebrniki w gardle staną. Po waszej akcji – trudno będzie znaleźć następnych chętnych do napaści. Efekt mrożący – murowany. Ustawa RODO jest w IV RP moralnym trupem, od chwili gdy MSWiA kupiło sobie Pegasusa – z pieniędzy dla ofiar przestępstw! Na dodatek dane wszystkich wyborców przekazano poczcie bez żadnego trybu. Bierzcie się do roboty, Hakerzy i Hakerzyce polskie! Zróbcie co tylko możecie by utrudnić życie pałkarzom i damskim bokserom. Zerwijcie ich maski! Nie takie numery sie robiło, prawda?

Wacław
Wacław
20 listopada 2020 21:38

Gdyby ten duży z pałką był faktycznie bandytą, to ten mały na pewno by się nie odważył mu jej wyrywać, bo by wiedział, że go bandzior tą pałką zatłucze. On to zrobił po to właśnie, żeby policjant tej pałki użył, jego koleś już z komórką czekał.