Greta Thunberg spotkała się z górnikami. Część ich kolegów uważa to za zdradę.

Greta Thunberg spotkała się z górnikami. Część ich kolegów uważa to za zdradę.

Ekologiczna aktywistka odwiedziła Polskę w zeszłym tygodniu. Spotkała się m.in. z grupą górników w kopalniach Makoszowy i Guido w Zabrzu. Zdjęcia ze spotkań zostały opublikowane w internecie przez Jerzego Hubkę.

 

Przekazaliśmy jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy” – wyjaśnił Hubka.

Wpis i fotografie wywołały furię górniczych związków zawodowych, które potępiły pracowników z Makoszów i Guido. Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce oskarżyła swoich towarzyszy o zwykłą głupotę.

 

Kierownictwo Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce stanowczo odcina się od szkodzących branży działań podjętych przez KWK ‘Makoszowy’. Pan Jerzy Hubka nie posiada żadnego upoważnienia do wypowiadania się w imieniu Związku Zawodowego Górników w Polsce. Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla polski” – napisali w oświadczeniu przywódcy związku.

Jeszcze dalej poszedł rzecznik prasowy organizacji Patryk Kosela. Związkowiec twierdzi, że Hubka i jego koledzy dopuścili się „zdrady”.

Zdrada! W czasie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie, funkcyjny działacz Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) Jerzy Hubka robi sobie focie z Grecią przy KWK ‚Makoszowy’ i w zabytkowej kopalni ‚Guido’” – rozpoczął swój wpis na Facebooku.

 

 

Kopalnia ‚Makoszowy’ (Hubka był na niej wiceprzewodniczącym ZZG) została zlikwidowana dlatego między innymi, że ‚związkowcy’ pokroju tego pana prześcigali się w zakusach na przejęcie kopalni. Jedni woleli spółkę pracowniczą, inni spółdzielnię pracy. W efekcie, walki o kopalnię nie było i kopalnię oddano do likwidacji. Dziś razem z Gretą Thunberg chcą położyć całe polskie górnictwo węglowe. Hańba Panie Hubka, hańba!” – podsumował P. Kosela.

/nt/

Źródła: polsatnews.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Tom&JaryNihilMariolawojteksmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Rządzący chcą wmówić Polakom, że górnicy to bezmózgie stwory i można nimi manipulować, a tu nagle obraz jawi się inny.

wojtek
wojtek

a jak chleliście piwo z ppad, ppmm, Dudą, Kukizem to nie była zdrada?

Mariola
Mariola

Mam nadzieję, że grupa mądrze i przyszłościowo myślących górników zacznie się zwiększać. Oby jak najszybciej przyszło opamiętanie. Nie powinni dać się nabierać na oszustwa rządzących, na obiecanki górnika morawieckiego i czcze gadanie Adriana.

Nihil
Nihil

Jestem Ślązakiem, przepracowalem pod ziemią 13 lat od 1984 roku. Pamiętam wszystkie strajki. Te po 89 roku były walką o pieniądze i miejsca pracy. Wtedy cały kraj korzystał z naszego węgla i sporo eksportowalismy. Nie było jeszcze tej świadomości o takiej degradacji środowiska. Dziś trzeba dotrzeć do górników kompromisem i jakąś alternatywą pracy dla tych ludzi.
Niestety, związki zawodowe dudy robią tym ludziom wodę z mózgu. Żyją ich kosztem jak rydzyk swoimi Baranami. Jest mi wstyd za Śląsk i smutno za to że jest manipulowany cwaniakami

Tom&Jary
Tom&Jary

Dłączego związki nie protestują przeciwko importowi węgla z Rosji? Zlikwidować Związki w zakładach pracy niech utrzymują się tylko ze składek swoich członków. Bo teraz są na smyczy swoich pracodawców i pod butem rządzących.