Grodzki: „Oczekujemy kandydata ponadpartyjnego na RPO”

PiS chce odebrać immunitet Grodzkiemu! Czy marszałka czekają kłopoty!?

Zgodnie z przewidywaniami Senat w czwartkowym głosowaniu nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Decyzję izby wyższej parlamentu skomentował jej marszałek Tomasz Grodzki:

 

„Senat w swojej zbiorowej mądrości uznał, że pan poseł Bartłomiej Wróblewski nie może zostać zaakceptowany. W głosowaniu znalazło to wyraz. Senatorowi dali bardzo jasny sygnał, aby ugrupowania sejmowe, zarówno opozycyjne, jak i sprawujące władze podjęły w końcu dialog i próbę wypracowania kandydata kompromisowego, który byłby do zaakceptowania dla obu stron” – informuje natemat.pl

Następnie marszałek dodał: „Nie chcę apelować, nie chcę prosić, ale chciałbym zasugerować, że to jest jedyna droga do tego, abyśmy wybrali Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie służył obywatelom, a nie partii rządzącej, partii opozycyjnej czy innym siłom”.

 

Za kandydaturą Wróblewskiego głosowało 48 senatorów, przeciwko 49, a 2 wstrzymało się od głosu. Tymi, którzy wstrzymali się od głosu byli senatorowie: Lidia Staroń i Jan Filip Libicki. Za Wróblewskim opowiedział się Jan Maria Jackowski a Robert Dowhan mimo obecności na Sali w ogóle nie zagłosował.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Czy obecny skład parlamentu jest w stanie „wygenerować” kandydata kompromisowego na stanowisko RPO, tak jak sugerował w swojej wypowiedzi Grodzki?

/as/

Źródło: natemat.pl  

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafapon
Rafapon
14 maja 2021 13:33

Senat w swojej zbiorowej mądrości uznał, że pan poseł Bartłomiej Wróblewski nie może zostać zaakceptowany.”
I ta mądrość wyraziła się w tym, że na 100 senatorów aż 48 głosowało za rzecznikiem pisowskim, a trójka olała. Ta „większość” opozycji w Senacie jest mniej niż symboliczna.

Marek
Marek
14 maja 2021 14:27
Reply to  Rafapon

W kwestii formalnej: olała dwójka. Pseudo niezależna Staroń i wtyka pisu w PSL. Trzeci miał problemy techniczne z głosowaniem zdalnym. Ciekawe czy przypadkowe zrodzone z geniuszu systemu stworzonego przez pis, czy celowo zablokowano mu licząc na dwójkę, która się wstrzymała i na przemycenie w ten sposób kandydata.

Rafapon
Rafapon
14 maja 2021 17:40
Reply to  Marek

Senatorzy nie mają płacone 5zł/godz, a to głosowanie było naprawdę ważne, więc mógł, a nawet powinien ruszyć swoją sempiternę.

druh Marek
druh Marek
14 maja 2021 22:23
Reply to  Marek

Po pani senator Staroń spodziewałem sie więcej odwagi i niezależnego myślenia. Kiedyś pokazywała ,że los zwykłych ludzi niszczonych przez komorników lub pospolitych gangsterów nie jest jej obojętny.Dzisiaj wykonując polityczne piruety pokazuje ,że problemy niszczenia przez PiS: wolności, demokracji i praworządnosci, są dla niej mało ważne. A dla mnie i milonów Polaków, są najważniejsze!

Marek
Marek
14 maja 2021 13:40

Nie pisowski kandydat nie przejdzie przez sejm. Oni już nie muszą. Załatwili już sobie wymówkę przy użyciu towarzystwa kulinarnego i albo powołają kogo chcą na pseudo pełniącego obowiązki RPO, albo pozostawia bez RPO (wszystko nielegalnie i niekonstytucyjnie).
Dobry kandydat może przejść tylko przypadkiem, gdy któraś z przyssawek wykorzysta taka możliwość by dokopać pisowi, a i tak prawdopodobnie wtedy będzie „trzeba anulować bo przegramy”.
Kolejna próbą pisu może być pseudo niezależna, pseudo niepartyjna senator Staroń.

irena
irena
14 maja 2021 14:36
Reply to  Marek

„Pseudo niezalezna”….tez tak mysle , tak sie sklada , ze zawsze wstrzymuje jasne wyrazenie swojego zdania !

Marek
Marek
14 maja 2021 17:06
Reply to  irena

Jest jeszcze gorzej. Wstrzymuje wtedy kiedy udaje niezależną. Kiedy trzeba popiera pis. Na przykład (jeśli wierzyć mediom) głosowała za ustawą kagańcową, dzięki której pis niszczy sędziów, i jest przeciwna działaniom UE, w których widzi widzi „narzucenie nam związków partnerskich”.
To wystarczy by ocenić, że byłaby to kolejnym rzecznikiem katofaszystów a nie ogółu obywateli.

Stanisław
Stanisław
14 maja 2021 17:19
Reply to  irena

„Pseudo niezalezna”…- po polsku to wyrażenie pisze się łącznie A co do meritum, najlepiej ten kabaretowy urząd zlikwidować.

Marek
Marek
14 maja 2021 19:10
Reply to  Stanisław

Nie dziwi, że zwolennik faszyzmu nie chce aby obywatele mieli prawa i by ktoś o przestrzeganie ich praw dbał.

Stanisław
Stanisław
15 maja 2021 17:01
Reply to  Marek

Ja zwolennikiem faszyzmu? Hm, ciekawe, nie wiedziałem, ale nawet jeżeli to prawda, nie jest powód do wykluczania inaczej myślących.

Marek
Marek
16 maja 2021 13:29
Reply to  Stanisław

Idiotę odgrywasz pierwszorzędnie, ale to raczej dlatego, że taki po prostu jesteś. Ciekawy przypadek psychiczno-filozoficzny: zwolennik faszyzmu, którego ważną ideą jest właśnie wykluczanie, mówi o tym by nie wykluczać inaczej myślących. Od dawna masz takie objawy?

Stanisław
Stanisław
16 maja 2021 18:19
Reply to  Marek

„Idiotę odgrywasz pierwszorzędnie”, miło czytać o sobie, że coś robię „pierwszorzędnie”. Jeżeli jednak przyjąć, że nie odgrywam? Coś ze Szwejkiem mam skojarzenia.