GROM szuka samolotu… do wynajęcia

GROM szuka samolotu… do wynajęcia

Najbardziej elitarna jednostka polskiej nie ma samolotu, który mogłaby wykorzystywać do ćwiczeń. Ogłoszono więc jawny przetarg na wynajęcie dla GROM-u samolotu, z którego będzie mogło wyskoczyć 20 skoczków z wysokości do 6 tysięcy metrów. Pilot, który zasiądzie za jego sterami musi mieć co najmniej sto godzin doświadczenia w lataniu. W ogłoszeniu nie ma żadnych ograniczeń co do państwa, z którego mogą pochodzić maszyny i piloci!

– „Wojsko nie może działać w próżni. Musi w tym obszarze powietrznym również zachowywać zdolności. I niestety, co jest kuriozalne, korzysta z cywilnego lotnictwa” – powiedział w TVN24 gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM. Siły specjalne twierdzą, że muszą skorzystać z cywilnych maszyn, bo ćwiczenia nie będą się odbywały na obiektach wojskowych. – „To powinno być poufne. Jaki samolot, gdzie się będą odbywały te skoki, na jakim zrzutowisku, jak załoga się nazywa” – skrytykował pomysł gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca jednostki GROM, przypomniał, że wojsko ma samoloty, których można by użyć do takich ćwiczeń, np. CASY. Ale jak wiadomo te ostatnie są często wykorzystywane przez byłych i obecnych członków rządu PiS. – „Ja uważam, że tego typu statki powietrzne powinny być zarezerwowane wyłącznie dla sił specjalnych, a nie być traktowane jako taksówki dla VIP-ów” – stwierdził Przepiórka.

Były minister obrony Antoni Macierewicz obiecywał szybkie przetargi i dostawy śmigłowców dla wojska. W 2017 r. polska armia miała dostać m.in. helikoptery Black Hawk. Jak zwykle w przypadku Macierewicza na obietnicach się skończyło.

bt

Źródło: tvn24.pl
(Fot. Jakub Hałun CC BY-SA 3.0)

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PiJarAleksanderTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Tomasz

Przepiórka nie był dowódcą GROMu, zapewne został pomylony z Zawadką czy Gąstałem.

Aleksander
Aleksander

Najlepszy dowód na zdradziecką działalność Macierewicza.

PiJar
PiJar

A może by tak przewożonych polityków PiS wyrzucać ze spadochronem nad celem zamiast lądować w porcie? Zaoszczędzi się na czasie, a członkowie rządu będą rzeczywiście „bliżej życia”, no i znajdzie się wiarygodny powód do wypłaty zwiększonych wynagrodzeń – praca w niebezpiecznych warunkach.