Grzegorz Schetyna o dwudziestu latach PO

Grzegorz Schetyna o dwudziestu latach PO

Były szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna w rozmowie z dziennikarzem Onet.pl Tomaszem Pajączkiem wspominał początki ugrupowania, które dzisiaj obchodzi dwudziestolecie powstania.

To była energia Polek i Polaków, którzy liczyli na nową jakość w polskiej polityce. Ta energia się pojawiła, bo było ciśnienie i oczekiwanie, że polityka może być lepsza. I ludzie, którzy tworzyli PO na to oczekiwanie odpowiedzieli” – mówi Schetyna i dodaje, że „dziś Platforma jest inna niż wtedy. A czy ma energię? Myślę, że jest to całkowicie inna energia. Dzisiejsza jest taka, jaką może mieć partia, która jest w trakcie budowy nowej politycznej konstrukcji„.

Były szef PO za największy sukces swojej partii uważa osiem lat rządów, natomiast za porażkę uznał przegrane wybory prezydenckie, w których kandydował Donald Tusk, a także klęskę w wyborach w 2015 r.

Schetyna zapytany o konflikt z Tuskiem, powiedział, że relacji z byłym premierem nie nazwałby konfliktem.

My po prostu przez lata byliśmy obok siebie i razem pracowaliśmy, potem byliśmy oddaleni. Nadal jednak rozmawiamy i bardzo podobnie patrzymy na politykę. To jest coś naturalnego w polityce, że można się różnić, ale cały czas tworzyć jeden zespół„.

Lider PO dodał także, że w obecnej sytuacji politycznej, kiedy opozycja musi zmobilizować wszystkie siły, to powrót do polityki krajowej człowieka z „taką historią i tak rozpoznawalnego, jak Donald Tusk” byłby bardzo korzystny.

Zdaniem Schetyny najważniejszym zadaniem dla partii opozycyjnych jest w tym momencie „zbudowanie wspólnego programu, który połączy partie i środowiska tworzące wyborczą koalicję demokratów„.

Były szef PO odniósł się do ostatnich słabszych notowń partii i przechodzeniu polityków do ugrupowania Szymona Hołownii, które w jego opinii nie są dobrymi krokami i mogą powodować oddalanie się od siebie ruchów, które w gruncie rzeczy są do siebie zbliżone.

PO musi być formacją i centrową, i wyrazistą. Musimy jeszcze mocniej pokazywać problemy w najważniejszych kwestiach, np. walki z pandemią, pomocy firmom, walki ze smogiem, czy powrotu Polski do poważnej polityki zagranicznej, zwłaszcza przy nowej polityce USA. W wielu dziedzinach mamy programy, ale za bardzo rozproszone i zbyt mało wyraziste. Nie mogą wszystkiego komunikować tylko liderzy. Mamy szeroką, poważną drużynę. Trzeba ją lepiej wykorzystać. Potrzebujemy między innymi powrotu do formuły gabinetu cieni. Potrzebujemy wewnętrznej integracji. I cały czas musimy bardziej wykorzystywać pozycję i sukcesy Senatu, gdzie PO/KO jest trzonem większości demokratycznej„.

Schetyna zapowiedział, że nie zamierza w najbliższym czasie przechodzić na polityczną emeryturę i będzie wspierał aktwnie działania swojej partii, która po wygranych najbliższych wyborach parlamentarnych nie tylko „naprawi szkody po rządach PiS-u, ale także zrealizuje wizję lepszej Polski„.

Zostań patronem KODUJ24.PL

wb

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gekon
Gekon
24 stycznia 2021 18:38

Mamy szeroką, poważną drużynę” – to tak jak PiS. I tak jak u PiS-u problem przychodzi wtedy, gdy trzeba wymienić nazwiska.

Last edited 1 miesiąc temu by Gekon
Tom
Tom
24 stycznia 2021 19:09

PiS rządzi kolejna kadencję, a wspólnych działań opozycji jak nie było, tak nie ma. Mało tego, są jakieś zakulisowe przejścia. Po drodze błędy, jak np. głosowanie ramię w ramię z pisem za podwyżkami.
Ludzie i gospodarka mają dość lockdownu, którego końca nie widać. Jak na razie tylko konfederacja pracuje nad tym elektoratem. Jak PO chce jeszcze walczyć o zwycięstwo, to niech pokaże jakieś alternatywy do działających wbrew prawu posłom pisu i szurom pokroju Godek.

zulu
zulu
24 stycznia 2021 23:12

Hej Schetyna, raczej się usuń na pobocze, bo Twoje wizje są chyba wizjami naćpanego i odstręczają od PO potencjalnych wyborców. Twój charakter sugeruje, że innej rzeczywistości byłbyś lepszy od Szumowskiego.

druh Marek
druh Marek
25 stycznia 2021 11:37

Niechaj Grzegorz sam uderzy się w piersi. Po przegranej walce o przywództwo Regionu Dolnośląskiego PO w Karpaczu z Jackiem Protasiewiczem zaczął „wycinać” swoich przeciwników-z cichą pomocą Ewy Kopacz. Odeszło wraz z Jackiem wielu zasłużonych dla PO działaczy na całym Dolnym Śląsku jak m.inn. były prezydent Wrocławia St.Huskowski, byli samorządowcy i szefowie kół PO w okręgu legnickim i jeleniogórskim. Dzisiaj wielu z nich zasiliło Bezpartyjnych Samorządowców, współrządzących Sejmikiem D.Ś. inni zmienili formacje polityczne lub działają dalej w niezależnych od PO układach. Przez taki egoizm przegrywa PO, przegrywa Polska.

Gekon
Gekon
25 stycznia 2021 13:44
Reply to  druh Marek

W Warszawie Schet wyciął J. Wojciechowicza – najbardziej kompetentnego wśród zastępców HGW (choć też człowieka nieidealnego). Poza Paszyńskim zostały wtedy Hance same miernoty. Hanka przekazała ich „w spadku” Trzaskowskiemu, ten dołożył swoje wynalazki pokroju Machnowskiej, Rabieja czy Niklewicza i teraz w Warszawie jest jak jest. Znajome warszawskie urzędasy mówią mi niemal jednogłośnie, że takiego bałaganu, jaki jest obecnie w warszawskim ratuszu, nie było nigdy. Władze skupiają się na polityce, działaniach pod publikę, a nie na administrowaniu miastem. Samorząd pomylił im się z sejmem. Dlatego we wpisie wyżej śmieję się z tej „szerokiej, poważnej drużyny” 🙂