Grzesiowski: szczepienie populacji potrwa nawet 10-12 miesięcy

Grzesiowski za otwarciem ogródków restauracyjnych

Doktor Paweł Grzesiowski z Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 wypowiedział się dla „Gazety Wyborczej” na temat planu rządu ws. szczepień. Ekspert uważa, że realizacja planu może sprawić wiele problemów, bo Polska nie jest jeszcze przygotowana na zorganizowanie szczepień i transport szczepionek.

 

Przede wszystkim chodzi o samą organizację punktów szczepień w kraju, ale również transportu szczepionki do Polski. Szczepionki muszą przylecieć do Polski w głębokim zamrożeniu, ale też muszą być magazynowane w głębokim zamrożeniu. Szczepionkę Pfizera trzeba przechowywać w temperaturze -70 st., a Moderny – w -20 st. W zwykłej lodówce te szczepionki mogą przebywać raptem kilka dni, a potem będą do wyrzucenia” – krytycznie ocenił dr Grzesiowski.  „Przygotowanie planu szczepień na krajową skalę to kwestia bardzo dokładnego zgrania list osób, które chcą się szczepić, punktów szczepień, terminowych dostaw szczepionki, które trzeba będzie dostarczać w suchym lodzie itd. To bardzo misterna operacja”.

Grzesiowski jest jednak dobrej myśli i wierzy, iż Polska będzie w stanie przeprowadzić tę operację oraz skutecznie przeprowadzić szczepienia populacji.

Wyzwanie jest – i to wielkie – ale nie wierzę, że nie będziemy w stanie mu sprostać. Warunek to dobra organizacja. Muszą powstać punkty szczepień i w miastach, i w małych gminach. Można też tworzyć mobilne punkty szczepień w szczepionkobusach. To wszystko da się zrobić, ale działania muszą być przemyślane” – dodał w nieco pocieszającym stylu.

 

Podkreślił przy tym, że aby plan się udał, potrzebne będą jednak szybkie działania. Koncepcje przeprowadzenia szczepień powinny pojawić się już w ciągu 2. tygodni. „Do podania pierwszych dawek szczepionki musimy być gotowi najpóźniej na koniec stycznia, bo wtedy mogą trafić do Polski” – dodał ceniony naukowiec.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Dodatkowo, Grzesiowski zauważył, że akcja szczepień może potrwać nawet 1. rok: „W celu powstrzymania epidemii trzeba zaszczepić co najmniej połowę społeczeństwa, czyli 19 mln, co przekłada się na 38 mln dawek szczepionki. Myślę, że to operacja na 10-12 miesięcy. Pod warunkiem odpowiedniego jej zaplanowania”.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antykaczor
Antykaczor
2 grudnia 2020 18:08

Sasin, nikt inny tylko on podoła zadaniu.