Horała tłumaczy się w Sejmie z kosztów CPK i grozi osobom, które opóźniają proces wykupu ziemi

Horała tłumaczy się w Sejmie z kosztów CPK i grozi osobom, które opóźniają proces wykupu ziemi

17 marca, na kolejnym posiedzeniu Sejmu posłowie zadawali pytania o sprawy bieżące. Wśród nich posłanka Bożena Żelazowska z PSL zapytała o port lotniczy w Baranowie. Mijają już 4 lata od decyzji, a nic się tam nie dzieje.

 

Nikt oficjalnie nie zna lokalizacji tej inwestycji. Wstępnie jest planowana na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. Ich mieszkańcy nie wiedzą, co ich czeka. Nie są pewni jutra” – mówiła. – „Czas pokaże, czy będzie to inwestycja z cyklu „elektrownia w Ostrołęce”, na której polscy podatnicy stracili 1,5 mld zł”.

Do dzisiaj nie znamy dokładnej lokalizacji portu ani wysokości rekompensat za przejęte grunty. Pytała tez, czy prawdą jest, że w listopadzie 2020 r. w spółce pracowało 250 osób, a na pensje wydano już 27 mln zł. „Czy prawdą jest, że członkowie zarządu zarabiają miesięcznie 44 tys. zł, a prezes nawet 49 tys. zł?”

Horała tłumaczył, że czuje się zażenowany, że musi tłumaczyć posłom, jak wygląda proces inwestycyjny. Według niego teren o powierzchni 74 hektarów jest już wybrany i objęty programem dobrowolnych nabyć nieruchomości. Na razie jest kilka wariantów całego węzła komunikacyjnego, w tym roku zamierzają opracować szczegółową lokalizację, ale dopiero po decyzji środowiskowej.

 

Odpowiadając na pytania o zatrudnienie, tłumaczy, że „standard unijny przewiduje, że 8 proc. inwestycji to są koszty przygotowawcze. Czyli gdyby przeliczyć, to wychodziłoby, że na działania spółki CPK powinniśmy wydać 8-10 mld zł. A wydaliśmy dotąd niecałe 300 mln zł”. Spowolnienie w realizacji inwestycji tłumaczył pandemią.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Na koniec zaatakował osoby, które nie chcą łatwo pozbyć się swojej ziemi: „jest kilka osób, które mają bardzo duże areały w tym miejscu. Być może komuś się wydaje, że jeśli będzie opóźniał, jeśli wywoła niepokój społeczny, polityczny spór, to druga strona zmięknie i będzie skłonna płacić za nieruchomości…Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby na wzniecaniu niepokoju społecznego i konfliktu politycznego nie można było na koniec wyjść z przebitką kilkaset procent i zostać milionerem na koszt…inwestycji”.

Posłanka Żelazowska skontrowała, że to nie są osoby wszczynające niepokoje, ale ludzie przywiązani do swojej ziemi, których nikt o niczym nie informuje. Takie zachowanie może przynieść poważne społeczne konsekwencje.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marek
marek
18 marca 2021 12:39

następna gwiazda pisdzielskiej bandy,same zalety-śledczy,moralista ,biznesmena nade wszystko menda i cwaniak. Taki to jest PASTUCH ŁĄKOWY !!!!!!!

HORAŁA.png
Zwinka
Zwinka
18 marca 2021 12:41

Jak widać, bez grożenia Polakom to pisurmańska „demokracja” ani rusz…

Zwinka
Zwinka
18 marca 2021 12:45

I nie dziwota , że się Horała denerwuje. Przecież patent na obszarnicze kombinacje ma PiSobajtek i nie będzie mu się taki jeden z drugim byle kto w interes wpieprzał.

Wieslaw
Wieslaw
18 marca 2021 15:27

Jak dobrze pogrzebią w archiwach to znajdą przepis o wywłaszczeniach z urzędu. Po lekkim odkurzeniu będzie jak znalazl. Jak PRL Reaktywacja, to reaktywacja

Marek
Marek
18 marca 2021 16:05

Kolejny w pisie zwykły skurw…. . Zawsze te same argumenty z cyklu „a w ameryce to biją murzynów”. Ludzie mają mu oddać za bezcen, a najlepiej za darmo w czynie społecznym ziemie na której gospodarzyli od pokoleń, bo pisowskim łajzą zamarzył się pomnik ich głupoty (narodowy oczywiście).
Szkoda, że żaden horała nie pojawił się by pilnować aby „na koniec wyjść z przebitką kilkaset procent i zostać milionerem na koszt…inwestycji” gdy morawiecki zdobywał ziemie, kościół zdobywał ziemie czy obajtek, nabywał swoje lokale.
Ja mam nadzieję, że mieszkańcy uniemożliwią im zbudowanie tego narodowego pomnika pisowskiej głupoty i korupcji.

Rafapon
Rafapon
18 marca 2021 16:40

Trzeba być baranem, żeby uwierzyć, że w Baranowie powstanie jakiekolwiek lotnisko.

smętek
smętek
18 marca 2021 21:01

Lepszy był turecki przedsiębiorca o którym śpiewano „Tam gdzie dzisiaj jest ściernisko tam zbuduję San Francisko…”. To miało powstać w okolicach Białej Podlaskiej. Teraz za nasze wspólne pieniądze będzie koło Baranowa lotnisko.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
18 marca 2021 23:36

Mam szczerą nadzieję, że ta durna inwestycja rozlezie się jak stare, sparciałe gacie. Potrzebne nam to lotnisko, jak kotu kokarda.