I co z tą Izbą Dyscyplinarną? Premier myśli…

Odlot Morawieckiego. Nikt nie może nas pouczać, bo jesteśmy narodem wybranym?

Nie ma o tym pojęcia I prezes Małgorzata Manowska, która w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przyznała, że „cały czas zastanawiam się, jakie podjąć dalsze kroki. Czekam na informacje od premiera. To rząd jest odpowiedzialny za relacje z UE i wyrok był notyfikowany rządowi. Po uzyskaniu oficjalnej informacji podejmę działania. Mam wrażenie, że wydając postanowienia tymczasowe w ostatnich latach, TSUE zapomina o art. 5 traktatu o UE, wyznaczającym granice jej kompetencji”.

Do sprawy odniósł się wreszcie Mateusz Morawiecki, oczywiście w swoim stylu i dość pokrętnie.

Stwierdził, że zanim jakąkolwiek decyzję się podejmie, to trzeba najpierw przyjrzeć się uważnie doktrynie prawa europejskiego, która leży u podstaw sporów pomiędzy Trybunałami Konstytucyjnymi kilkunastu państw członkowskich, a Trybunałem UE. On już się zapoznał z podobnymi wyrokami i przeczytał także kilka orzeczeń z dawnych lat, w tym niemieckich czy francuskich, a także polskiego TK działającego pod kierownictwem Marka Safjana czy Andrzeja Rzeplińskiego.

We wszystkich tych wyrokach Trybunały Konstytucyjne nie pozostawiły żadnej wątpliwości, iż zasadniczo w sprawach ustrojowych, w sprawach takich, gdzie UE nie posiada swoich kompetencji, istnieje nadrzędność prawa krajowego nad prawem europejskim”.

Jednak przyznaje, że „dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej SN (…) A to dlatego, że ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji”. Nie widzi on jakiejś szczególnie istotnej zmiany na lepsze, a więc „(…)tak jak każdy system, każda reforma, również i ta potrzebuje przeglądu, potrzebuje nowej analizy”.

Ponoć pan Morawiecki już od jakiegoś czasu przygląda się uważnie Izbie Dyscyplinarnej oraz ewentualnym, kolejnym reformom i nie czuje się usatysfakcjonowany tym, jak to wygląda.

Sądzi on, że „w ramach rady ministrów będziemy mieli też jakieś pomysły na ten temat, tak żeby również i wobec Komisji Europejskiej i wobec tych wyroków, które zapadły, nie umniejszając w niczym pierwszeństwa polskiej konstytucji przed prawem unijnym, tam, gdzie ono nie ma swojej wyłączności (…), żeby przystąpić do pewnego remontu systemu, pewniej reformy, która nadal jest potrzebna”.

Oczywiście nowe działania, nowe pomysły będą wypracowane „w dialogu z sędziami SN, oni mają swoje doświadczenie, wiedzą co działa, co nie działa, z I prezes SN, z ministrem sprawiedliwości”. On chce z Ziobrą wypracować coś nowego? To wyraźnie pokazuje, że pan premier nadal głuchy i ślepy.

Jak widać, Morawiecki wciąż nie wie, co zrobić. Zamiast zająć się konkretnie odniesieniem do orzeczenia TSUE, kombinuje i kombinuje. Może liczy na to, że okaże skruchę, obieca poprawę, a TSUE wstrzyma się z wszelkimi działaniami do czasu aż premier i jego ludzi zaczną reformować swoją deformę sądownictwa, co potrwa

Nieźle to sobie wymyślił, prawda?

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/do/

Źródło: polsatnews.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
23 lipca 2021 11:40

Zastanawia mnie jedno – czy politycy tej partii maja jakieś specjalne szkolenia z tematu zakłamywania rzeczywistości??? No, ten to już na prymusa wyrasta. Albo intelektualnie nie do końca wiąże koniec z końcem, albo jest przeżarty cynizmem do szpiku kości. Dziękuję bardzo za takiego premiera, nie skorzystam.

Dociekliwy
Dociekliwy
23 lipca 2021 13:37
Reply to  Dron

A próbowałeś kiedyś związać koniec z końcem jak oba króciutkie?

Kundzia
Kundzia
23 lipca 2021 12:05

Flejowata manowska czeka na decyzję morawieckiego,a morawiecki na decyzję od kaczora to nic dziwnego że nie potrafią czytać pism czy wyroków ze zrozumieniem. Niech ten pisdzielski rząd już się skończy bo przykro na idiotów patrzeć co drugi to głupszy.

daroo
daroo
23 lipca 2021 17:21
Reply to  Kundzia

Gorzej u nich co jeden to głupszy

Marek
Marek
24 lipca 2021 00:09
Reply to  Kundzia

Ten „rząd” sam się nie skończy. Nie po to niszczyli wszystko by się przejmować jakimiś lewackim wymysłem zwanym wyborami.

Maciek123454321
Maciek123454321
23 lipca 2021 15:58

Jak by nie patrzeć, dupa zawsze z tyłu. Chociaż… może i nie do końca, jeśli ktoś z twarzy robi sobie dupę, jak matołuszek. Stąd dylematy pisiorów.