I już po wystąpieniu prezydenta i premiera. Duda poprosi prezydenta Chin o dodatkowe środki zabezpieczające dla personelu medycznego

I już po wystąpieniu prezydenta i premiera. Duda poprosi prezydenta Chin o dodatkowe środki zabezpieczające dla personelu medycznego

Udało się. Udało się jednak zebrać Radę Gabinetową i wprawdzie zdalnie, ale ministrowie dogadali się. Specustawa gospodarcza, która ma zapewnić bezpieczeństwo Polaków, została przyjęta i zapewne w ciągu tygodnia zacznie obowiązywać.

 

Po spotkaniu Rady Gabinetowej premier i prezydent wystąpili z oświadczeniem. Trochę to dziwnie wyglądało, bo ze względu na epidemię, zabrakło na tym spotkaniu dziennikarzy, nie stworzono też możliwości zadania pytań czy też wyjaśnienia wątpliwości. Epidemia epidemią, ale powinniśmy się przyzwyczaić do takiej formuły, bo od dawna rząd omija spotkania z dziennikarzami szerokim łukiem.

Na pakiet osłonowy rząd przeznacza 220 mld zł. przewiduje on m. in. odsunięcie płatności ZUS lub rozłożenie ich na raty, stworzenie systemu wynagrodzeń dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pracować, apel do banków o prolongatę rat kredytowych, 80% minimalnego wynagrodzenia dla osób samozatrudnionych, pracujących na umowę zlecenie czy też umowę o dzieło.

 

Dowiedzieliśmy się też, że pieniądze na ten pakiet są, że PiS czuwa i instytucje, które wcześniej powołał, wspaniale sobie ze wszystkim poradzą, co zapewne wszystkich bardzo ucieszyło.

Co jednak najważniejsze, a podkreślał to i prezydent, i premier, to fakt, że jesteśmy pierwszym państwem, który opracował tak świetny pakiet pomocowy i radzimy sobie sami, bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Jednocześnie premier sprostował informację, jakoby UE dała nam jakąś kasę na walkę z koronawirusem. Nic bardziej mylnego. Te pieniądze, o których się mówi, to tylko kasa pochodząca z wcześniej przyznanych środków spójności na lata 2014-20.

Było też mnóstwo podziękowań, próśb o zachowanie ostrożności i ochronę personelu medycznego. Premier Morawiecki nie mógł się nachwalić prezydenta Dudy, który współpracuje i jest niesamowicie zaangażowany w prace nad owym pakietem. Przepraszam, ale to jego „psi obowiązek”, więc skąd ten zachwyt? Czyżby kolejna próba, by wykorzystywać sytuację i wpisywać te działania w kampanię prezydencką Dudy? To wręcz niesmaczne.

Mam dość mieszane odczucia po wystąpieniu premiera i prezydenta. Owszem, były przedstawione konkretne propozycje, ale…przypomina mi to listę pobożnych życzeń i zastanawiam się, skąd rząd weźmie na to kasę.

Jakoś trudno mi uwierzyć, że mamy spore rezerwy finansowe, które czekały nietknięte na taką właśnie sytuację. Tak jak uderzyła mnie ta buta w słowach najważniejszych osób w państwie, które wręcz wpadły w samozachwyt, stawiają Polskę jako wzór dla innych państw, przekonują, że sami sobie świetnie poradzimy i żadna pomoc z zewnątrz nam nie potrzebna, a jednak w swoich propozycjach wydają mi się nieco oderwani od realiów.

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
erwinek
erwinek
18 marca 2020 13:43

1 Cały zapas odzieży ochronnej zabrały ministerstwo i wojsko – lekarzom nic nie zostało” –
2 Duda poprosi prezydenta Chin o dodatkowe środki zabezpieczające dla personelu medycznego –
Dwa jakże realnie pokazujące rzeczywistość Państwa pisowskiego tytuły artykułów w koduj pl

Dociekliwy
Dociekliwy
18 marca 2020 15:32

Jakże to tak prezydęciku kochany? To już amerykański Trumpek nam nie pomoże tylko chińskie komuchowate trampki??? Może jewszcze 5G w pakiecie dorzucą? Chociaż nie tego nie potrzeba, własnych 5g mamy skolko ugodno.