Ile może kosztować ochrona wilii szeregowego posła, prezesa partii rządzącej?

7 dni w tygodniu 18 policjantów w mundurach i bez strzeże domu Kaczyńskiego. Za publiczne pieniądze.

Policjanci mogą ochraniać osoby zagrożone w związku z postępowaniami karnymi czy innymi sytuacjami. Ale taka ochrona dotyczy sytuacji realnego zagrożenia, gdzie często są prowadzone policyjne działania dotyczące uniknięcia niebezpieczeństwa czy do ustalenia sprawców takich zagrożeń. W przypadku parlamentarzystów czy ministrów zgodę na ochronę wydaje minister spraw wewnętrznych, ale wtedy ochrona realizowana jest przez Służbę Ochrony Państwa, a nie policję i również musi występować realna obawa o bezpieczeństwo tej osoby” – mówił w rozmowie z dziennikarzami Onetu nadinsp. Adam Rapacki, były zastępca komendanta głównego policji oraz były podsekretarza stanu w MSW i MSWiA. Pytanie dziennikarzy jest związane z pojawiającymi się od kilku lat doniesieniami mediów o tym, że willa Jarosława Kaczyńskiego na warszawski Żoliborzu jest pod stałą ochroną policji.

 

Według kilkutygodniowych ustaleń TVN24 każdej doby budynku strzeże aż 18 policjantów na trzech zmianach. Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej zwrócił się w lutym br. do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego o zasadność wspomnianej ochrony. Wówczas minister Kamiński zaprzeczył jakoby dom Jarosława Kaczyńskiego miał być chroniony. W czerwcu podobne pytania o koszt ochrony willi skierował do MSWiA poseł Michał Jaros. Decyzją prezydium Sejmu zapytanie posłą KO zostało odrzucone. „Zapytanie nie spełnia wymogu określonego w art. 195 ust. 1 regulaminu Sejmu” napisała w uzasadnieniu wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Poseł Jaros nie kryje oburzenia i zdziwienia takim podejściem do sprawy.

 

Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, zarówno ile podatników kosztuje ochrona willi, wydawałoby się szeregowego posła, ale też ma prawo wiedzieć, z jakich powodów jest ona tak silnie chroniona i ilu policjantów jest w to każdego dnia zaangażowanych. Przecież te koszty są ponoszone przez nas wszystkich, a policjanci chroniący willę prezesa w tym czasie nie chronią Polek i Polaków” – mówi Jaros.

 

Doświadczeni prawnicy również nie kryją zdziwienia takim obrotem sprawy. Ich zdaniem przepis, na który powołała się marszałek Gosiewska jest mało precyzyjny, a brak odpowiedzi na pytanie posła „zaprzecza funkcji Sejmu, który także sprawuje funkcję kontrolną wobec działań władzy wykonawczej.” Wobec takiego obrotu sprawy dziennikarze Onetu zapytali nadinsp. Rapackiego o przybliżony koszt ochrony willi na Żoliborzu.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Zdaniem byłego zastępcy komendanta głównego policji należałoby wyliczyć koszty pracy policjanta Według bardzo ostrożnych dziennikarskich wyliczeń roczny koszt ochrony willi, która to ochrona nie ma żadnej podstawy prawnej, wynosi blisko 2 mln. zł. „Szeregowy policjant zarabia w Polsce 3875 zł, więc odliczając weekendy, dzień jego pracy to około 190 zł. Przemnażając tę sumę przez 18 policjantów, wychodzi 3420 zł. Koszty sprzętu policjantów, zaangażowanych aut oraz dowozu funkcjonariuszy na miejsce wyliczyliśmy ostrożnie na około 1,6 tys. zł. To daje całkowitą sumę 5 tys. zł dziennie. Według tego bardzo ostrożnego wyliczenia roczny koszt ochrony przez policję willi Jarosława Kaczyńskiego wynosi 1 mln 800 tys. zł” – czytamy na portalu onet.pl.

wb

Źródło: wiadomosci.onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AntyKaczorLeszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszek
Leszek

Kurdupel, schowaj do KingSize

AntyKaczor
AntyKaczor

Zmiana pampersów droższa od stójkowych pod chałupą.