Inflacja ROŚNIE! Idziemy w stronę Wenezueli i Grecji?

Inflacja ROŚNIE! Idziemy w stronę Wenezueli i Grecji?

Inflacja w ujęciu rocznym wyniosła we wrześniu bieżącego roku 3,2%, co oznacza, że wskaźnik ten dalej rośnie.

Wg szybkiego szacunku we wrześniu 2020 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły o 3,2% (wskaźnik cen 103,2), a w stosunku do sierpnia 2020 r. wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2)” – szczegółowo wyjaśnia najnowsze dane Główny Urząd Statystyczny.

 

I tak np. ceny żywności i napojów wzrosły o 2,7%, nośników energii o 4,6%, paliw o 9,2%. Dane te dotyczą, rzecz jasna, porównania z ubiegłym miesiącem (sierpniem). Dane za październik będą dostępne dopiero na początku listopada br.

Co ciekawe, ponowny wysoki wzrost inflacji zaskoczył analityków gospodarczych. „Nie 3,1 proc. (nasza prognoza), a nawet 3,2 proc. – tyle wyniosła inflacja w Polsce za wrzesień. Szczątkowe dane podane przez GUS sugerują, że mamy co najmniej wyrównanie rekordów inflacji bazowej (4,3 proc.). Inflacja jeszcze powróci do spadków. Nie będą one jednak tak duże, jak sądziliśmy” – napisali eksperci mBanku. „Inflacja niespodziewanie rośnie we wrześniu, z 2,9 do 3,2 proc. r/r. Przyczyna tkwi w nieco wyższych, niż zakładaliśmy cenach energii i przede wszystkim w kategoriach bazowych. Wg naszych wyliczeń inflacja bazowa wzrosła, zamiast spadać (zapewne do 4,1-4,2 proc. r/r)” – podali specjaliści z Banku Pekao.

 

Wysoka inflacja nie oznacza dla naszych oszczędności nic dobrego. Warto też podkreślić, że cały czas rośnie bańka na rynku mieszkaniowym, co powoduje, że większość populacji nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup nieruchomości.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

/nt/

Źródło: wprost.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o