Inflacja rośnie zamiast maleć

Daniel Obajtek to prawdziwe dziecko „sukcesu” i widać, że Fortuna za nim nie nadąża

W czerwcu inflacja przyśpieszyła z 2.9 w maju do 3,3 % – pisze Rzeczpospolita.pl. Jest to wynik wstępnego szacunku GUS. W lutym i marcu tego roku inflacja była znacznie wyższa i wynosiła 4,5 procent. Potem nieco zahamowała ją epidemia i załamanie aktywności w gospodarce, taniejące paliwa, spadek popytu na towary – ale ostatnio znowu ruszyła w górę.

 

Ekonomiści przekonują, że nie jest to stała tendencja. Bank światowy uważa, że grozi nam największa recesja od 80 lat, a światowa gospodarka mocno hamuje,  nawet mimo ambitnych programów pomocowych wielu rządów oraz UE.

W Polsce – prognozują autorzy raportu na ten temat z PKO BP – recesja będzie dość płytka i przezwyciężymy ją na przełomie 2021/22. Ale recesja powinna sprzyjać spadkowi inflacji – przekonują eksperci City Banku Handlowego.

 

Inflację napędza wzrost cen usług, w tym fryzjerskich, medycznych i dentystycznych.. W przemyśle turystycznym, po kompletnej zapaści w okresie  największego nasilenia pandemii,  część przedsiębiorców chce teraz sobie odbić straty, podwyższając ceny usług.

Liczą na zwiększony popyt w miesiącach wakacyjnych.

Wzrostowi cen usług – przekonują ekonomiści z Cuty Banku – nie będzie sprzyjać pogorszenie się sytuacji dochodowej gospodarstw domowych.

Także obniżenie stóp procentowych, ma – według NBP – ustabilizować ceny w Polsce.

 

/ep/

Źródło:rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smętek
smętek
30 czerwca 2020 16:28

Inflacja jest bez wątpienia wyższa niż to podaje GUS, urząd na usługach pisuarów. Z ich danych wynika zmniejszenie obszaru ubóstwa w 2019 r. i niższa od rzeczywistej inflacja. Te dwa zabiegi statystyczne mają przysporzyć głosów poparcia dla pacynki, która kolejny raz deklaruje, że będzie prezydentem wszystkich Polaków. O tym zapewniał już w 2015 ale w trakcie tegorocznej kampanii wyborczej przyznał, że jest prezydentem tych, którzy na niego głosowali.

Zbyszek
Zbyszek
30 czerwca 2020 19:13

Myślę, że Partia pokona inflację. Proponuję rzucic na odcinek inflacji Sobonia i Kowalskiego Janusza. To przyniesie efekty.

Włodzimierz
Włodzimierz
1 lipca 2020 04:15
Reply to  Zbyszek

Proponuję jeszcze dołączyć geniusza Sasina!!!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
30 czerwca 2020 21:59

Obniżenie stóp? Czyli zaraz będą ujemne. W moim banku rachunki ROR są już oprocentowane na poziomie 0,00%, a „oszczędnościowe” 0,01%. Piszę w cudzysłowie, bo co to za konto „oszczędnościowe”, które nie wyrównuje inflacji. Oprocentowanie na poziomie promila… Pusty śmiech ogarnia. Tak to się kończy, gdy u władzy są nieudacznicy, kłamcy i złodzieje. Ci, co na nich głosują, robią to chyba z czystej złośliwości i zawiści na zasadzie „skoro ja nie mam, to niech i inni nie mają”. Taka nasza polska szajba.