Inflacja uderza we wszystkich. Ceny w styczniu wzrosły aż o 4,4 proc

Według TVP Info tzw. tarcza antykryzysowa już… „wchodzi w życie” - „Nic nie wchodzi, bo nie jest uchwalone”

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami hamującej gospodarki. Nie trzeba też zbytnio rozumieć zawiłości ekonomicznych, żeby zauważyć i to, że wszystko drożeje. Według GUS ceny wzrosły w styczniu aż o 4,4 proc. rok do roku.

 

A dokładnie: ceny żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych wzrosły o 6,7 proc. w ujęciu rocznym. W górę poszły także wydatki związane z mieszkaniem (4,9 proc.) oraz transportem (1,9 proc).

Dane GUS dotyczące inflacji w ostatnim kwartale ubiegłego roku są dużo bardziej zaskakujące niż te dotyczące wzrostu PKB. Rada Polityki Pieniężnej może mieć więc niebawem dylemat, czy podnosić stopy procentowe czy nie.

 

Jeśli podniesie to może zahamować inflację, ale równocześnie, podwyżka stóp może dodatkowo schłodzić spowalniającą gospodarkę. Czyli RPP ma prawdziwy problem.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego i przyspieszenie inflacji nie daje podstaw do łatwych decyzji. Jak zauważa Ignacy Morawski z portalu SpotData. Chodzi o to, jak inflacja może się przełożyć na PKB:

„Najciekawsze w inflacji jest nie to, czy ona jest wysoka, bo to w dużej mierze efekty bazy i szoki podażowe, które zaraz uderzą w konsumpcję i ceny. Najciekawsze jest to, czy firmy widząc wysoką inflację i szum wokół niej zaczynają szybciej podnosić ceny np. usług” – pisze Morawski na twitterze.

W ostatnich miesiącach inflacja stała się jednym z najgorętszych tematów ekonomicznych w polskiej debacie publicznej. Co my obywatele możemy z tym zrobić? Możemy zacząć ograniczać zakupy. Wiadomo wszak, że konsumpcja prywatna to istotna składowa struktury polskiego PKB.

Zanim jednak dobrowolnie i świadomie zaczniemy to robić, taką decyzję podejmie za nas szybciej opróżniający się nasz portfel.

/md/

źródło: gazeta.pl/ bankier.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Włodzimierzprecz z pisem Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
precz z pisem
precz z pisem

No to co, że inflacja!
Pisuary i ich lumpenelity jeszcze mają dużo do rozkradania….
A, że to uderza w niepisomyślnych suwerenów i resztę „hołoty” ( jak to określił z mównicy sejmowej drabinkowy karzeł i zwykły poseł), to nic to!

Włodzimierz
Włodzimierz

GUS podał informację o wysokiej inflacji – tylko czekać jak wymienią Prezesa GUS i inflacja natychmiast spadnie!