Instrukcje dla prokuratorów, jak współpracować z komisją ds. pedofilii

Zemsty Święczkowskiego

Prokuratura krajowa ma mieć wpływ na wybór dokumentów, jakie otrzyma komisja ds. pedofilii, powołana w sierpniu 2019 r.

Zadaniem komisji jest badanie przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci, w tym badanie działań w tej sprawie organów państwa i kościoła. Jej działania mają być koordynowane przez Prokuraturę Krajową – takie wytyczne wydał w grudniu 20 r. prokurator Bogdan Święczkowski.

 

Zatem do zastępcy prokuratora generalnego będą spływać informacje o podejrzeniu pedofilii ale też o nieprawidłowościach i przewlekaniu śledztwa w tej sprawie. Poprzez Prokuraturę Krajową ma się odbywać wszelkie udostępnianie akt postępowań lub odmowa wszczęcia takowych. O terminie przesyłania danych również będzie decydować Prokuratura Krajowa.

Zdaniem Święczkowskiego ustawa o utworzeniu komisji nie precyzuje, jakie akta mają być przekazywane komisji. Zinterpretował ją zatem w ten sposób, że dotyczy to tylko akt spraw, w których decyzje zostały wydane – uwaga – po wejściu w życie ustawy, czyli po 26.09.2019.

Można by powiedzieć, że w ten sposób sens komisji został całkowicie utrącony, bo powinna ona badać przede wszystkim dawniejsze zaniedbania. W ustawie jest również przepis pozwalający na dowolną odmowę udostepnienia dokumentów ze względu na „dobro postępowania przygotowawczego albo postępowania sądowego”.  To bliżej niesprecyzowane dobro ma być – wg Święczkowskiego – priorytetowe przy podejmowaniu decyzji.

 

Kolejne zalecenie to realizowanie czynności zleconych prokuraturze lub policji przez komisję  w sposób „adekwatny do faktycznych możliwości”. O niemożliwości wykonania zleconych czynności należy każdorazowo informować Krajową Prokuraturę.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Z kolejnego pisma, autorstwa dyrektora departamentu Prokuratury Krajowej, Barbary Sworobowicz, wynika, że bez odgórnej aprobaty prokuratorzy nie mogą przekazywać żadnych akt.

Po co zastosowano w tej sprawie aż takie utrudnienia? „Żeby coś, co jest niezbyt wygodne, przez przypadek się nie wymknęło” – wyjaśnił jeden z prokuratorów.

W ten sposób jedynym celem istnienia komisji będzie pobieranie wysokich apanaży, a nad bezpieczeństwem akt czuwać będzie Prokurator Krajowy.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
25 lutego 2021 13:23

Ten smok pisowski niedługo pęknie z przeżarcia.

Rafapon
Rafapon
25 lutego 2021 17:12

Czy ktoś jeszcze naiwnie wierzy, że pisuarowa władza nad prokuraturą może w jakikolwiek sposób zaszkodzić katabasom? Nadal będą utrącać wszelkie sprawy, a w zamian dostąpią zaszczytu odtańczenia tańca świętego Vita u ojca Muchomorka.

Norweg
Norweg
25 lutego 2021 20:27

Czarna mafia „kocha” świat ponad 2000 lat. Ile lat im zostało ?

Shaq
Shaq
26 lutego 2021 07:10

Nastawiona na krycie księży pedofilów współpraca między prokuraturą a komisją będzie, jak widać, bardzo owocna.